Co jsou to NFTs a jak ovlivňují hudební průmysl?

Možná už jsi o tomhle fenoménu slyšel, možná je to pro tebe velká neznámá. Teď nemluvím o našem pravidelném nášupu novinek v sérii News From The Streets, ale o zkratce pro slovní spojení “non-fungible tokens“, což si můžeš volně přeložit jako “nezastupitelné tokeny”. To ti samo o sobě sice zatím moc neřekne, dej tomu ale ještě chvíli. V praxi NFTs fungují jako certifikát o pravosti a vlastnictví nějakého uměleckého díla, ať už jde o skladbu, obraz, GIF nebo pouhý obrázek ve formátu JPG či PNG. Představit si je také můžeš jako Pokémony, nebo jiné sběratelské karty, kterých bylo vydáno pouze omezené množství kusů a jejich cena postupem času nabývá na hodnotě.

Kde se vzaly NFTs?

Virtuální tokeny se začaly objevovat v roce 2017 a jedněmi z úplně prvních byly pixelové obrázky nesoucí název CryptoPunks. Jde o přesně 9999 unikátních postaviček s různými barvami, vlasy a doplňky, které se ještě před čtyřmi lety rozdávaly zadarmo nebo prodávaly za úplně směšné částky. V současné době se ale nejlevnější CryptoPunk pohybuje okolo hranice 800 tisíc korun a za ten nejvzácnější bys dal nejméně 20 milionů. Jedním z prvních investorů, kteří u nás naskočili na NFT vlnu, je i technický guru Petr Mára, který si nedávno koupil jeden takový obrázek za přibližně 800 tisíc korun nebo také pouhý záznam smeče Tomáše Satoranského ve formě NBA Top Shot.

Podobným příkladem NFTs je právě také již zmíněný NBA Top Shot, což je vlastně video některého více či méně slavného momentu v basketbalu, které bylo uvedeno do prodeje jako NFT hned v několika identických kopiích, z nich má ale každá své vlastní sériové číslo. Za zmínku stojí i CryptoKitties, obrázky roztomilých kočiček, které stály spolu s CryptoPunks u zrodu NFTs. Dnes už se každý týden na sekundárním trhu smění v průměrů 260 takových koček, což za rok dělá obrat přes dva miliony dolarů.

NFT nemusí být pouze obrázkem nebo videem. Může to být vlastně úplně cokoliv, třeba i pouhý tweet. To dokazuje jeden ze samotných zakladatelů Twitteru, Jack Dorsey, který na konci března prodal svůj první tweet a zároveň úplně první tweet na celé platformě za úctyhodných 2,9 milionu dolarů, přičemž celý výdělek putoval na charitu.

NFTs sice mají dost společného s kryptoměnami, nenech se ale zmást. Společné mají možná tak to, že běží na podobném principu – blockchainu, což je vlastně taková veřejná kniha každé transakce, která proběhne. Každá taková transakce vytvoří nový blok do nekonečného řetězu, ve kterém je přesně zapsáno, kdo a kdy transakci provedl. Rozdíl mezi NFT a nějakou kryptoměnou je ale ten, že NFTs jsou zcela unikátní. Vyměníš-li jeden bitcoin za druhý, máš furt tu stejnou a stejně hodnotnou věc. Pokud budeš měnit dvě NFTs, máš jistotu, že dostaneš vždy něco jiného.

Zachraňují NFTs současný hudební průmysl?

Pokud mluvíme přímo o umělcích, tak určitě. A dvakrát tolik to platí pro ty menší a méně slavné, obzvlášť vzhledem k nynější situaci. Proč? V současné době se totiž k umělcům dostane za streamy jejich hudby průměrně pouhých 12 % celkového výdělku, zbytek patří streamovacím službám a nahrávacím labelům. Když k tomu přidáme to, že 90 % všech peněz točících se v hudebním průmyslu většinou shrábne jenom 1 % těch nejúspěšnějších zpěváků, není divu, že se čím dál tím více umělců ohlíží po alternativní cestě ve formě prodeje NFTs. Obzvlášť v době, kdy už přes rok nemohli mít jakékoliv turné.

Umělci se navíc už léta potýkají s potížemi se získáváním peněz za jejich díla, která postupem času nabírají hodnotě. NFTs tenhle problém ale v rámci možností řeší. Při každém prodeji nějakého virtuálního tokenu jde totiž 2,5 až 10 % přímo do umělcovy virtuální peněženky.

Možná si říkáš, proč by si někdo kupoval pouhý obrázek nebo jinou “bezcennost”, když ji může pár kliknutími jednoduše stáhnout i do svého počítače. Ano, takhle to sice může stáhnout úplně kdokoliv, pouze jediný člověk ale bude obrázek vlastnit. Zde se to dá opět přirovnat k umění tak, jak ho známe z reálného světa. Miliony lidí po celém světě vlastní třeba kopii slavného obrazu Výkřiku (The Scream) od norského malíře Edvarda Muncha, originál ale existuje pouze jeden.

Jednou z posledních známých tváří hudebního odvětví, která se rozhodla zapojit do NFT-mánie, je i A$AP Rocky. Ten 21. dubna vydával své první NFTs ve formě 360° skenů jeho postavy a třech různých závodních aut společně s úryvkem jeho nového tracku $ANDMAN, jehož výherce dostane i proplacenou cestu přímo za Rockym do studia. Tam mu tahle celosvětová ikona osobně pustí její třetí studiové album, na které fanoušci čekají už téměř tři roky.

Dalšími jmény, které už naskočily na vlnu NFT je i Soulja Boy, Quavo, Jack Harlow, Lil Pump, 6ix9ine, MF DOOM, Lil Yachty nebo Snoop Dogg a mnoho dalších. O tom, jestli jde o nafouknutou bublinu, která brzy praskne, ti neřeknu. Určitě je to ale něco, o čem bys měl alespoň trochu vědět.

Co to jsou NTFs?

NFTs jsou ve zkratce “non-fungible tokens”, což si můžeš přeložit jako “nezastupitelné tokeny”. V praxi NFTs fungují jako certifikát o pravosti a vlastnictví nějakého uměleckého díla, ať už jde o skladbu, obraz, GIF nebo pouhý obrázek ve formátu JPG či PNG. Představit si je také můžeš jako Pokémony, nebo jiné sběratelské karty, kterých bylo vydáno pouze omezené množství kusů a jejich cena postupem času nabývá na hodnotě.

Kde se vzaly NFTs?

Virtuální tokeny se začaly objevovat v roce 2017 a jedněmi z úplně prvních byly pixelové obrázky nesoucí název CryptoPunks. Jde o přesně 9999 unikátních postaviček s různými barvami, vlasy a doplňky, které se ještě před čtyřmi lety rozdávaly zadarmo nebo prodávaly za úplně směšné částky.

Jak fungují NFTs?

NFTs mají dost společného s kryptoměnami, fungují totiž na podobném principu – blockchainu, což je vlastně taková veřejná kniha každé transakce, která proběhne. Každá taková transakce vytvoří nový blok do nekonečného řetězu, ve kterém je přesně zapsáno, kdo a kdy transakci provedl.