Best of Sneakers: Březen 2021

Březen každoročně patří jedné značce, respektive produktové řadě, kterou je Nike Air Max. 26. března totiž na počest prvního vydání tenisek Tinkera Hatfielda s viditelnou vzduchovou bublinkou, slavíme mezinárodní Air Max Day. Tomu odpovídají i teniskové hitparády třetího měsíce roku. Paradoxně jich tu ale dneska tolik nenajdeš. Zaprvé proto, že jsem jedny omylem umístil už do výběru za únor, a také proto, že konkurence byla letos v březnu opravdu silná. Pojď se podívat, o čem je řeč.

DQM x Nike Air Max 90 Bacon

Vegetariány tenhle release úplně nepotěší, za to milovníky legendárních spoluprací Nike určitě. ‘Bacon’ je výsledek kolaba mezi Nike a kultovním newyorským sneaker butikem Dave’s Quality Meat. Poprvé vyšla tahle spolupráce už v roce 2004, a kdo svůj pár tenkrát nestihl (mrk), mohl zkusit štěstí po 17 letech během letošního měsíce Air Maxů. Highlightem tohohle opětovného vydání je nepochybně packaging, který mnohem více než tenisky, připomíná nákup před nedělní grilovačkou. Tenisky i tkaničky, které jsou hned ve třech barvách, přijdou šťastným majitelům zabalené v odsátých fóliích – ale žádný strach, ten důležitý vzduch tam přece jenom zůstal.

Yeezy Foam Runner

Od velmi limitovaného loňského launche dlouho očekávaných nazouváků z dílny Kanyeho Westa, se v březnu konečně odehrálo další kolo pro Yeezy Foam Runner, které se vrátily ve dvou nových colorways MXT Moon Gray a Sand. Jeden z nejdiskutovanější modelů posledních let i přes všechnu kontroverzi, která jeho vydání doprovází, u lidí úspěšně boduje. Důkazem jsou téměř nevyhratelné raffly, nebo cenovka okolo 300 dolarů na sekundárních marketech. Yeezy Foam Runner ale můžeme vnímat také jako fenomén s širším kontextem. Pokud tě zajímá, o čem je řeč, přečti si o Foam Runners tenhle článek.

Rick Owens x Dr. Martens 1460 Bex Sole Boot

Období boots nás se začátkem jara a probíhající přípravou na léto pomalu, ale jistě opouští. Rozloučení je to velkolepé, a to především díky vydání klasické siluety Dr. Martens 1460 v režii Ricka Owense. Temná estetika nemůže na Rickově díle chybět, ve spojení s chaotickým systémem tkaniček je navíc mystické pozadí páru znát ještě o něco víc. Sám Rick použitý vzorec šněrování podle svých slov vnímá jako symbol věčného společného hledání racionálního řádu, známky naděje a láskyplného požehnání nesmrtelné nerozvážnosti mládeže.

Dr. Martens x Suicoke

Spolu s kolabem, které můžeme od Dr. Martens vnímat jako poslední sbohem chladným měsícům, přichází od kultovní anglické značky také o něco prodyšnější novinka. Ve spolupráci s japonským labelem Suicoke, který se pravidelně stará o obouvání do originálních, kvalitních a především aktuálních sandálů, vznikají Martensky, které si užiješ i na náplavce v červenci.

Converse x Chinatown Market Chuck Taylors

Moc tenisek z dnešního seznamu asi jen tak nikde neseženeš, o spolupráci Converse x Chinatown Market to ale neplatí. V březnu vyšla kolekce celkem čtyř párů kombinující modely Chuck 70 a Pro Leather Hi. Jejím stěžejním tématem je NBA, respektive týmy Chicago Bulls a LA Lakers, jimž vzdává hold pomocí ikonických vzorů z kultovních kožených bund Jeffa Hamiltona, které vyšly na přelomu milénií. Tohle je nostalgie, jak má být. Navíc zvěčněná pomocí jedné z nejstarších basketbalových siluet, která i 100 let od prvního vydání stále s elánem vychází.

Nike x Kim Jones Air Max 95

Nike jsou Air Maxy, Air Maxy jsou Londýn a Londýn je Kim Jones. Po tom, co si tenhle legendární návrhář stojící například za výsledkem přelomové spolupráce Dior x Air Jordan 1, vyzkoušel spojení high fashion a streetwearu, vrací se do hry s duem “devadesát pětek” s reflektivním stříbrným svrškem a detaily v zářivě oranžové a zelené. I když má Kim Jones diskutovatelně lepší počiny a voltově zelená působí, i díky nedávnému releasu OG verze se stejným prvkem, trochu nemastně neslaně, neonově oranžovou verzí se trefil do vkusu nejen mně.

atmos x adidas Superstar “Mt.Fuji”

Jsem upřímně rád, že se do žebříčku po nějaké době zase dostaly Superstary. Chudák teniska je totiž tak okoukaná, že aby nějaký nový release opravdu upoutal, nesmí to být jenom změna barvy tří proužků na boku. Spolupráce s japonskou ikonou atmos ukazuje, jak se to má dělat. Hora Fuji je asi nejznámější přírodní monument v Japonsku. V rámci spolupráce atmos x adidas zevnitř i zvenčí vévodí velkému printu, který v sobě nese odkaz tradičního japonského umění a řemesla. Pokud se proto dají označit nějaké Superstary nejvyšším číslem 10, máme tu po dlouhé době opravdu silného adepta. Mimochodem, tenhle release se dostal i do našeho výběru nejzajímavějších novinek od adidas za poslední dobu, tak si přečti článek pro víc takových perliček.

Další výběr čekej zase za měsíc. Do té doby si zkrať čekání třeba článkem o Nike Air Huarache, neoprenové tenisky, která ve velkém slaví 30 let.