YZY Foam Runner: Kanye nastavil kurz a my jsme (zase) jeho posádka

Dlouhou dobu působily jako stín a každý tak nějak tušil, že jednou jejich čas nějakým způsobem přijde. Loni v červnu ale v dost omezeném množství adidas Yeezy Foam Runner oficiálně vyšly, a možná jeden z nejvíce revolučních párů posledních let byl na světě. Celosvětový poprask se ale nekonal. Nebo jsme ho jenom přehlédli? 24. března vychází Foam Runner znovu, ve dvou colorways, mnohem větších kvantitách a také s mnohem větším potenciálem udělat díru do světa. Proč? Napoví ti následující řádky.

Yeezy Foam Runner už od pohledu jako klasická teniska nepůsobí. Také do jisté míry proto, že to úplně nejsou tenisky, tak jako spíš nazouváky, které spíše než po bok prémiových sneakers, zařadíme do škatulky vedle Crocsů. Po krátkém uvažování nad konceptem Kanyeho nové gumové boty s maloobchodní cenou 80 Eur, člověk hodně snadno dojde k závěru, že se vlastně jedná o hloupost, která je nenositelná, do jisté míry nepraktická a svým způsobem také dost ošklivá. Jenže právě tohle paradigma nám může stát ve výhledu při nacházení jejich pravého významu a úlohy, kterou Foam Runners hrají ve vývoji současné kultury tenisek. Ten význam možná chápou ti, díky nimž se současná cena za OG model Foam Runnerů pohybuje na sekundárních marketech okolo 700 dolarů.

To bych si neobul. Jedině zítra

Já osobně podobně odvážným konceptům fandím. Je to trochu k pousmání, ale o určité “nenositelnosti” nějakého páru mluvíme vždycky jen do chvíle, než se doopravdy stane běžně nošeným. Vždyť třeba celý globální trend ugly shoes byl v principu úplně o tom samém. Nejdřív byly ošklivé tenisky, které si nikdo nedokázal představit na noze, a druhý den už fronta před obchody s obuví soutěžila o to, kdo tu nejnovější odpudivost, často s přemrštěnou cenovkou, uloví.

Za pár dní vyjdou nové Yeezy Foam Runner ve dvou colorways MXT Moon Gray a Sand. I přesto, že většinový postoj směrem k novince je stále negativní, na pulty obchodů nepřichází jako velká neznámá, ale jako jistota, která z těch pultů také rychle zmizí. Za nějaký měsíc se dočkáme dalšího barevného provedení, časem přijde zase další a za rok od tohohle polemizování už budeme zase hledat kontroverzi úplně někde jinde. Je ale jisté, že mnohem více lidí než dnes tak bude činit s párem svých oblíbených děrovaných Yeezýček na nohou.

Děkujeme Kanye, tvůj průmysl

Spolu s hypem okolo nové siluety z dílny adidas Yeezy se nezištně zvedá ještě jedna, pro mnoho lidí neslavná, pro mnoho naopak esenciální část obuvního průmyslu, kterou je firma Crocs. Po krátkém útlumu v posledních letech, kdy jsme si o Crocs povídali jako o mrtvém trendu, který už se snad nikdy nevrátí, najednou dírkované gumáky přišly ve spolupráci s Post Malonem. Profit společnosti začal najednou kvartál od kvartálu zase růst a v následujících letech se Crocs plánuje vrátit na ještě nedávno okupované výsluní. 

Jak to ale všechno souvisí s Kanye Westem a jeho adidas Yeezy Foam Runner? Ne že bych chtěl za vším hledat Kanyeho, ale okolnosti zkrátka nasvědčují tomu, že ta souvislost je opravdu zásadní. Kromě toho, že v podstatě cokoliv, na co sáhne, tvoří ideální půdu pro prvoplánově či neplánovaně podobné projekty, je Kanye navíc velmi schopný strhnout lavinu zájmu i na takový bizár, kterým jsou extrémně divně tvarované, děravé a ještě ke všemu gumové nazouváky. Logicky se tak tenhle segment rozdělí na běžně dostupné kousky ve formě Crocs a na ty prémiovější ve formě Yeezy. Pravděpodobně tak za krátkou dobu najdeme Crocsy opět v kurzu, a to z velké části díky nepřímému přispění v mnoha ohledech kontroverzního, ale nezpochybnitelně geniálního umělce. Můžu se plést, ale schválně, vybavíš si nějaké sebevíc specifické odvětví, kde by to po příchodu Kanyeho Westa nedopadlo podobně?

Kanyeho si v oblasti světových trendů můžeme představit jako kormidelníka obřího zaoceánského plavidla. V jednu chvíli začíná otáčet kormidlem. Všichni to zaregistrují, ale s lodí se nějakou dobu nic neděje. Pak se začne trochu viklat a vzdorovat přirozenému fyzikálnímu odporu, a nakonec se na “kurz Kanye” opravdu celá otočí. Svůj manévr dokončí ve chvíli, kdy si velká část cestujících i posádky před několika okamžiky provedenou změnu směru už ani nevybavuje. Nový kurz berou jako novou realitu a všechny své další úsudky už odvíjí od nově nastaveného normálu. Takového, kdy najednou všichni chodí v gumových botách, a tak trochu zapomněli, jak k tomu vůbec došlo.