UFC 259: Blachowicz vs. Adesanya – Tři titulové zápasy a komentář Lea Brichty!

Nejlepší event dosavadního roku! Tato akce měla doopravdy všechno a každý si přišel na to své. Již třetí počítaný event tohoto roku, UFC 259 nabídl dohromady tři titulové zápasy a další skvělé souboje, po kterých o titul doopravdy půjde. Celý večer se znovu odehrál za zavřenými dveřmi v Las Vegas v tamním UFC Apex. Snad každý fanoušek lituje, že nemohl tyto zápasy vidět, protože už teď můžeme říct, že to byl jeden z nejlepších eventu letošního roku a to máme teprve březen! Hlavní zápas večera obstarali dva šampioni. Vyzyvatel a šampion middleweight Israel Adesanya a šampion light heavyweight Jan Blachowicz. V tom dalším se nám představila držitelka dvou pásů a legenda Amanda Nunes a proti sobě měla vyzyvatelku Megan Anderson. Posledním titulovým zápasem byl souboj v bantamweight, kde svůj titul obhajoval Petr Yan a jeho protivníkem byl Aljamain Sterling. To však není vše, karta byla nabitá skvělými zápasy jako Makhachev vs. Dober, Santos vs. Rakič či Benavidez vs, Askarov. Jak jsem řekl, tento event nabídl vše. Od velkých překvapení, až po rozuzlení cesty k titulům. Své vyjádření nám poskytla #4 lehké váhy OKTAGONU – Leo Brichta.

zdroj: Jeff Bottari/Zuffa LLC

Jan Blachowicz vs. Israel Adesanya – Light heavyweight championship

Nepochybně jeden ze zápasů, na které se těší každý z nás. Ačkoli zápas nevypadal podle prvotních předpokladů, byl zlatým hřebem celého večera a rozhodně nemohl nudit. V tomto duelu šampionů se v modrém rohu představil neporažený šampion middleweight, Novozélanďan Israel Adesanya(20-1). V rohu červeném se představil šampion light heavyweight Polák Jan Blachowicz(28-8). Před začátkem zápasu se čekalo, že tak skvělý postojář, jakým Adesanya je bude chtít tuto přednost využít, ale v zápase tomu bylo úplně jinak. Blachowicz ho dokonce na údery přestřílel! Abych řekl pravdu, byl to v celku vyrovnaný souboj, ale Blachowicz jakoby chtěl více a Adesanyu si s přehledem pohlídal. Nepustil ho dá se říct k ničemu a tento zápas kontroloval. Rozhodčí rozhodli v poměru (49–46, 49–45, 49–45) ve prospěch Blachowicze, ale musím konstatovat, že tak jednoznačné to zase nebylo. Ano, Blachowicz ukázal Adesanyovi strasti těžší divize, jak se sluší a patří, ale neměl to vůbec jednoduché.

V hlavním zápase večera zvítězila polská síla Jan Blachowicz. Komu jsi v tomto zápase fandil a překvapil tě výsledek a první prohra “Izzyho”?

Brichta: Myslel jsem, že vyhraje Izzy, jeho postoj je na jiným levelu. Myslel jsem, že takedowny ubrání a ukončí zapas v postoji. Takže jsem byl trochu překvapený, když vyhrál Jan, ale v dobrém slova smyslu, přál jsem mu to.

zdroj: Jeff Bottari/Zuffa LLC

Amanda Nunes vs. Megan Anderson – Featherweight championship

Druhý titulový souboj v pořadí. V tomto zápase šlo o úplně jinou podívanou. V modrém rohu se představila vyzyvatelka a šampionka organizace Invicta FC – Australanka Megan Anderson(11-5). V červeném rohu stála legenda ženského MMA a zároveň úřadující šampionka Bantamweight a Featherweight divize – Brazilka Amanda Nunes(21-4). Abych řekl pravdu, Anderson nebyla konkurence. Nunes dlouhodobě ukazuje, že je na úplně jiném levelu a v této chvíli na ni nikdo nemá. Zápas trval dvě minuty. Během těchto dvou minut stihla Nunes Anderson několikrát skvěle trefit na hlavu a na Australance bylo vidět, že se drží ze všech sil, ale nebylo jí to nic platné. Po posledním pravém háku v postoji zavrávorala a šlo se na zem. Zde brazilská šampionka mlátila a mlátila, až se dostala na soupeřku, vzala ji ruku a předvedla ukázkový triangle armbar. Nechci nijak shazovat Anderson, ale tento zápas byl jednoznačná záležitost a Nunes jen dokázala svou dominanci mezi ženami. Tímto dalším vítězstvím se stala opravdovou legendou a překonat ji bude sakra těžký. Anderson zároveň touto bitvou vypršela smlouva s UFC, což znamená, že se asi bude muset podívat po angažmá jinde.

Nunes jasně přejela Anderson. Tušil jsi tak dominantní vítězství a je zde někdo, kdo by mohl ukončit její nadvládu?

Brichta: Anderson jsem neznal. Nunes nikdo neporazí, myslím že ani chlapi 😂

zdroj: Chris Unger/Zuffa LLC

Aljamain Sterling vs. Petr Yan – Bantamweight championship

Třetí a poslední titulový zápas tohoto večera. Zároveň to je zatím nejpropíranější zápas tohoto roku, protože takový konec nečekal opravdu nikdo. V modrém rohu se představila #1 bantamweight – Jamaičan Aljamain Sterling(20-3). V rohu červeném se nám představil dosavadní šampion – Rus Petr Yan(15-2). Duel byl samozřejmě díky titulu vypsán na pět kol, na které však nedošlo. První tři kola probíhaly bez větších překvapení. Yan dvě vyhrával na body, Sterling měl jen jedno a tak musel zabrat. Zápas byl v celku vyrovnaný, pro oko diváka to byla skvělá podívaná. Na řadu přišlo čtvrté kolo a snad každý byl překvapený z toho, co se stalo. Sterling byl na zemi a bránil se, když v tom přišlo nečekané koleno na hlavu. Koleno na hlavu v době, kdy je protivník na zemi je samozřejmě zakázané, a tak byl duel přerušen. Jelikož Sterling nemohl pokračovat dál, Yan byl diskvalifikován a novým šampionem bantamweight se tak stal Aljamain Sterling. Ihned po zápase se začalo spekulovat, zdali nepřihrál trochu této situaci a jestli to bylo tak hrozné, jak jsme viděli. Za mě je to jasné. Sterling o tom kolenu nevěděl a najednou mu přistálo na hlavě. Byl otřesený a pokračovat jistě nemohl, ale nikde se nepíše, že tomu trochu nepomohl, aby si získal fanoušky. Nikdo z nás však neví, jak silné to koleno bylo a jak špatně se Sterling cítil. Jasný je však fakt, že na odvetu co nevidět dojde, protože získat titul tímto způsobem na něj bude házet černé světlo, i když vlastně nic neudělal špatně.

Duel Yana se Sterlingem skončil po nedovoleném koleni. Jak jsi viděl tuto diskvalifikaci a byla zasloužená?

Brichta: Koleno bylo zakázané, spíš bych dal no contest, ale nejsem rozhodčí. Odvetu vyhraje Petr Yan, když si to pohlídá. Je to výborný zápasník, mám ho rád.

zdroj: Jeff Bottari/Zuffa LLC

Aleksandar Rakič vs. Thiago Santos

Zápas, který otevíral hlavní kartu UFC 259. Souboj, který měl značně napovědět, jak to bude s titulovou šancí právě v Light heavyweight po zápasu Blachowicz vs. Adesanya. Proběhli spekulace, že kdyby se Rakič ukázal ve skvělém světle a Santose tvrdě ukončil, mohl by předběhnout i Teixeiru v řadě na titulovou šanci. Je jasné, že Glover Teixeira je jasným příštím vyzyvatelem Jana Blachowicze a teď se bude řešit jen to, kdo se porve o příští titulovou šanci. V tomto zápase se v modrém rohu představil Rakušan a #4 Light heavyweight Aleksandar Rakič(14-2). V červeném rohu to byla #2 divize – Brazilec Thiago Santos(21-9). Zápas byl poměrně vyrovnaný, ale Rakušan si svou výhru nenechal sebrat nějakým unáhleným útokem a Santose si pohlídal. Rozhodčí to viděli stejně a rozhodli v poměru (29–28, 29–28, 30–27) ve prospěch Rakiče. Ten se tak výrazně posunul k titulové šanci a jak se tak zdá, jeho protivníkem v cestě za titulem bude vítěz souboje Procházka vs. Reyes. Vše je zatím jen ve hvězdách, ale rýsují se nám tady skvělé bitvy.

V zápase Rakiče se Santosem šlo opravdu o hodně. Myslíš si, že je to dost, aby Rakič dostal titulovou šanci nebo si ještě počká?

Brichta: Ten zápas jsem neviděl, ale někde jsem slyšel ze další by měl jít o titul Teixeira. Takže si ještě chvíli nejspíš počká. Radši bych ho viděl zápasit s Jirkou.

zdroj: Jeff Bottari/Zuffa LLC

UFC 259 je za námi a nebudu lhát, když povím, že šlo o jeden z nejzajímavějších a nejnabitějších eventů tohoto roku, ne-li historie. Kromě techto zápasů jsme mohli vidět již zmíněné bitvy Makhachev vs. Dober či Askarov vs. Benavidez, kdy zvítězili jednoznačně první jmenovaní. Již v sobotu nás čeká další UFC Fight Night, kde se v hlavním zápase představí Leon Edwards a Belal Muhammad. V březnu se tedy máme na co těšit a můžeme si být jisti, že tento rok bude pastva pro oči.