Nominace na Ceny Anděl Coca-Cola 2020 se dočkali Yzomandias, Viktor Sheen a 58G

Nejprestižnější předávání cen České hudební akademie se letos dočká jubilejního třicátého ročníku, který se bohužel vzhledem k současné situaci bude s největší pravděpodobností muset uskutečnit stejně jako minulý rok za speciálních podmínek. „Se zveřejněním finální koncepce letošních Andělů ještě chvíli vyčkáme, pracujeme teď s několika scénáři, ve kterých počítáme s různým vývojem situace a vládních opatření,“ říká producentka Cen Anděl Lucie Hájková z pořádající agentury LUFF PRODUCTION.

První kolo hlasování České hudební akademie skončilo v noci z 31. ledna na 1. února. „Celkově v něm v patnácti kategoriích hlasovalo 379 akademiků, výsledky hlasování necháváme ověřovat notářem,“ upřesnila Petra Žikovská, ředitelka České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI), která ocenění vyhlašuje. Českou hudební akademii tvoří odborníci z celého spektra hudební branže z řad muzikantů, dosavadních držitelů Anděla, hudebních producentů, novinářů, dramaturgů i pořadatelů koncertů.

Poslední rok byl sice pro živou kulturu s koncerty a festivaly obzvlášť náročný, na druhou stranu se umělci ale mohli zavřít do studia a soustředit se na tvorbu nové hudby, což se také odrazilo na samotných releasech. Nás samozřejmě bude nejvíc zajímat kategorie Rap, do které se tentokrát nominoval Yzomandias se svým albem Prozyum, Viktor Sheen s projektem Barvy a skupina 58G s debutovou deskou 58 tape vol.1.

Yzomandias – Prozyum (27. listopadu 2020)

Prvním nominovaným je naprostá stálice a ikona lokální rapové scény, Yzomandias z pardubického labelu Milion+. Prozyum je už jeho celkově šestá studiová deska, na které znovu dokázal, proč tu právě on a jeho crew dominují všem žebříčkům. Běžnému posluchači možná může přijít, že jediné o čem Yzo umí rapovat jsou peníze a drahé oblečení, opak je ale pravdou, jednou z hlavních myšlenek alba je totiž právě to, že “cash a hadry” by nikdy nevyměnil za své bratry, kteří jsou pro něj vždy na prvním místě. Minulý rok mu Anděl za desku Dobrá Duše, Srdce ze Zlata utekl jen o kousek, uvidíme tedy, jestli se letos podaří získat nejvíce hlasů právě jemu. Kromě nominace na album roku v kategorii Rap se Yzomandias může radovat i z nominace na Videoklip roku na jeho EP Melanž, které vydal těsně před Prozyem.

Viktor Sheen – Barvy (17. října 2020)

Viktor Sheen je dalším interpretem, jenž byl na cenu Anděl v kategorii Rap nominovaný i v minulém roce. Letos jeho projekt nese název Barvy a je volným pokračováním právě jeho předchozího alba Černobílej svět. Jak už název napovídá, z Viktorových bars můžeme nyní slyšet mnohem pozitivnější energii, za což možná může i jeho největší motivace – jeho dcera, kterou v textech nejednou zmiňuje. Stejně jako Yzomandias je i Sheen nominovaný v kategorii Videoklip roku s trackem Poslední Přání, na kterém můžeme slyšet i část písně ice baby.

58G – 58 tape vol.1 (17. července 2020)

Téměř úplnými nováčky na scéně jsou TK27, Doktor a Humla, společně tvořící jihlavské trio 58G. Právě tohle číslo je odkazem na začátek poštovního směrovacího čísla města Jihlava, kde všichni tři strávili své mládí, přičemž písmeno G na konci značí slovo gang. 58 tape vol.1 se dá považovat za jeden z nejlepších rapových debutů vůbec, hned po vydání si tak trojice našla tisíce fanoušků, kteří jejich příběhy z jihlavských ulic spojených s velkou inspirací z UK drillu a grimu prostě hltají. Skupina 58G na českou scénu jednoduše přinesla něco, co tu doteď nebylo a nadšeným posluchačům to očividně chybělo. Chytlavé rýmy s narážkami a odkazy na ty největší hvězdy jak ze světa rapu, tak i fotbalu, dodávají 58G jedinečnou autentičnost. Možná právě to jim zajistilo nominaci na Cenu Anděl.

Vyhlašování letošních Cen Anděl se bude konat 29. května, moderování slavnostního večera přímo v hlavním vysílacím programu ČT1 se po ohlasech z minulého ročníku opět ujme zpěvačka Ewa Farna. Stejně jako minulý rok se titulárním partnerem stane společnost Coca-Cola, která i letos vyhlašuje Coca-Cola fanouškovskou cenu, která prostupuje všemi žánry a ve které může kdokoliv od 1. dubna hlasovat pro svého hudebního favorita z řad nominovaných interpretů.