Nike Air Huarache: 30 let historie první neoprenové tenisky

Za slavnou siluetou Nike Air Huarache nestojí nikdo jiný než Tinker Hatfield. Současný viceprezident v Nike oddělení designu a speciálních projektů, který má na svědomí i legendární modely jako je třeba Air Max 1, Air Max 90, Air Trainer, Nike Mag inspirované filmem Back to the Future Part II, řady Jordanů včetně Air Jordan 3, Air Jordan 15 a mnoha dalších modelů.

Psal se rok 1989 a Tinker Hatfield tráví čas se svými přáteli u jezera a společně se bavili vodním lyžováním. Není tajemstvím, že Hatfieldovým oblíbeným koníčkem a zdrojem inspirace je lyžování, snowboarding nebo jakákoliv jiná sportovní aktivita. A tehdy u jezera se neoprenové boty na vodní lyžování staly prvním impulsem pro vznik modelu Huarache. Právě materiál, ze kterého byla tahle obuv vyrobená, zajišťoval to, že bota seděla na každou nohu a byla velice stabilní. Ať už to byla shoda náhod, přesně to byl problém, se kterým se Nike v té době potýkalo. Jejich boty totiž seděly pouze na určité tvary nohou. V ten moment Hatfieldovi došlo, že by neopren mohl využít i u běžných tenisek, nejen u bot na vodní lyžování.

O pár dní později Hatfield přišel s prvním hrubým návrhem modelu Nike Air Huarache za Sandy Bodecker, jedním z hlavních protagonistů podznačky Nike SB v historii. Sandymu se pouhý náčrtek zalíbil natolik, že tenisku už v té době nazval “Sneaker of The Gods“, což doplnil tím, že přesně něco takového by nosil Zeus nebo Merkur. To bylo pro Hatfielda ujištěním, že jeho nápad se ubírá správným směrem.

Vývoj a výroba tenisky trvala něco o kolo dvou a půl let. O rok déle než bylo zvykem, ale není se čemu divit. Jednalo se o jiný druh tenisky, o jiný druh materiálu. Tinker si byl novou siluetou tak jistý, že do ní nezakomponoval jediný Swoosh, pro který je většina Nike bot tak ikonická. “Huarache nepotřebovaly Swoosh, protože lidé věděli, že jenom značka Nike byla schopná vymyslet tak šílený nápad a následně ho i zrealizovat,” řekl Tinker Hatfield v jednom ze svých rozhovorů.

I přes to, že šlo o tak geniální koncept, jakým v té době Huarache byly, nechybělo daleko a boty málem nikdy nespatřily světlo světa. Většina velkobchodních řetězců totiž siluetu bez váhání svrhla ze stolu jenom pro to, že bota byla tak moc odlišná od toho, na co trh byl do té doby zvyklý. To naštěstí zachránil jeden z produktových manažerů v Nike, který považoval Huarache stejně jako Hatfield i Bodecker za fascinující nápad, bez jakéhokoliv povolení tak nechal vyrobit 5 tisíc párů, aniž by měl jedinou předobjednávku. Riskoval tak to, že se páry neprodají a on přijde o své pracovní místo. Celkem 5 tisíc úplně prvních párů Nike Air Huarache poté vzal na celosvětově známý maraton v New Yorku poblíž Times Square, kde místní běžci objevili kouzlo těchto revolučních tenisek, které se zde do dvou dnů okamžitě vyprodaly. V ten moment odstartovala éra modelu Huarache, který se rychle z pouhé běžecké boty adaptoval i na basketbalové Flight provedení. A tak během měsíce objednávky vystřelily z nuly na půl miliónu párů.

Nike Air Huarache – 1991

Have you hugged your foot today?” nebo také “The Future is here.” Přesně tak zněly první reklamní kampaně na tenisku, která to všechno odstartovala. Nike Air Huarache byly tak lehoučké, že si je každý člověk i bez ikonického Swooshe prostě musel okamžitě oblíbit. A to se přesně stalo, neoprenové boty tak konečně dosáhly toho, o čem Tinker Hatfield při jejich vývoji snil. Není divu, že každý potom chtěl dělat boty z neoprénu.

Nike Air Flight Huarache – 1992

Basketbalová adaptace modelu Huarache už bez jakýchkoliv problémů rychle získala na popularitě, čemuž pomohla hlavně legendární sestava z Michiganské univerzity ve složení Chris Webber, Jalen Rose, Juwan Howard, Jimmy King a Ray Jackson. Téhle pětici se běžně říkalo Fab Five a byli to právě oni, kdo proslavil verzi Flight v celosvětovém měřítku. Většina basketbalových tenisek totiž v té době měla těžkou a mohutnou patu, což Huarache navždy změnily.

Nike Air Huarache International – 1992

Páry International se sice nedočkaly takového úspěchu, jako jejich předchůdci, slouží ale jako dobrý příklad pro to, že Nike nezahodilo původní běžeckou myšlenku tenisky po obrovském úspěchu basketbalové verze. Oproti OG releasu Huarache zde najdeme ale spoustu rozdílu. Chybí tu například pásek na patě a kromě toho bylo u siluety International použito mnohem méně neoprenu.

Nike Air Trainer Huarache – 1992

Nike samozřejmě chtělo model Huarache rozšířit i do dalších kategorií, než bylo pouhé běhání a basketbal, právě proto v roce 1992 vznikla silueta Nike Air Trainer Huarache. Ta byla sice více než původnímu releasu podobná verzi Flight, ke které byl přidělán pásek na suchý zip pro větší stabilitu nohy v botě, díky tomu si jí ale tak oblíbili nejen všichni pravidelní návštěvníci posiloven a fitness center.

Nike Air Dynamic Flight – 1992

Model Air Dynamic Flight má ve vzpomínkách vyryto mnoho fanoušků Chicago Bulls, právě tyhle boty totiž na počátku 90. let s oblibou často obouval Scottie Pippen. I přes to, že v názvu vůbec nemají slovo Huarache, ve skutečnosti opravdu používaly neoprenovou technologii i související logo, do historie siluety Huarache je tedy řadit klidně můžeme.

Nike Air Huarache Light – 1993

Nike nechtělo usnout na vavřínech a různé releasy Huarache tak přicházely jeden za druhým. Je tak nutné zmínit i model Air Huarache Light, tedy jak název napovídá, odlehčenou verzi už tak lehké tenisky. Kromě názvu se ale změnil hlavně design, bez typického loga na jazyku by mnoho lidí ani nepoznalo, že se o Huarache jedná.

Nike Air Huarache LE x Stüssy – 2000

Věděl jsi, že úplně první spolupráce Nike s nějakou značkou oblečení byla právě na modelu Huarache? V roce 2000 vycházely tyhle dvě barevné provedení ve spolupráci se Stüssy, release byl ovšem opravdu limitovaný. Nešlo je totiž vůbec koupit online, ale jenom v kamenném obchodě Stüssy přímo v Londýně. A právě re-release téhle historicky významné spolupráce na začátku letošního roku možná odstartoval comeback siluety Huarache zpátky do hry.

Nike Air Zoom Huarache 2K4 – 2004

Huarache 2K4 byly dalším hitem v oblasti basketbalu, dodnes je tak mnoho hráčů řadí mezi ty nejlepší basketbalové tenisky všech dob. To dokazuje i fakt, že právě tento a model 2K5 nosil Kobe Bryant ještě před jeho vlastní spoluprací s Nike, kterou dnes může obdivovat snad úplně každý hráč.

Nike Air Max 90 Current Huarache – 2009

Kdyby existoval Frankenstein mezi teniskami, budou to právě Air Max 90 Current Huarache z roku 2009. Tuhle kombinaci modelů Air Max 90 a Huarache někdo považoval za revoluční, někdo zase za úplný odpad. Přesně tahle colorway nápadně připomíná slavné Bacony, které po sedmnácti letech znovu releasují k oslavám Air Max Day, o čemž jsme už nedávno informovali v jiném článku.

Nike Air Huarache Run Ultra – 2015

Přesně tuhle tenisku musel naživo vidět snad každý. Hned po releasu se totiž stala naprostým fenoménem, který pro jeho pohodlí a lehkost chtěl úplně každý. Proto v té době byla tato silueta v Nike number one. A i když se dostala do ulic, stále šlo primárně o botu na běhání, jak slovo Run v názvu jasně říká.

Nike Air Flight Huarache Ultra (2017)

V roce 2017 se basketbalová adaptace Flight dočkala ještě pohodlnější a komfortnější verze pod názvem Air Flight Huarache Ultra. Kromě klasického vyztužení paty a neoprenového svršku s prodyšnou částí na špičce se boty dočkaly i úplně nového vázání a lepšího odpružení podrážky.

Nemůžeš neříct, že model Huarache je bez pochyb něco, co navždy změnilo historii tenisek Nike i celého sneakers trhu. Za 30 let své existence tahle silueta obletěla doslova celý svět a byla vydána v několika provedeních. Uvidíme tedy, jestli se po re-releasu legendární Stüssy kolaborace vrátí do trendů a budeme je opět vídat přímo v ulicích. Co si myslíš ty?