Legendy NBA#3: Magic Johnson

80. léta minulého století se pro fanoušky basketbalu nesla ve znamení velké rivality mezi Bostonem Celtics a Los Angeles Lakers. Oba týmy v tomhle období dohromady získaly 8 titulů, a proto není divu, že jejich rivalita se značným způsobem zapsala do historie. Hra Lakers tehdy byla velmi rychlá a dynamická a mnoho soupeřů si s jejich herním stylem nevědělo rady. Hlavní roli v celém týmu zastával Earvin Johnson, kterému ale žádný basketbalový fanoušek neřekne jinak než Magic. Právě on byl hlavním důvodem, proč zažili Lakers v 80. letech tak úspěšné období. Magic Johnson je dodnes považován za nejlepšího rozehrávače všech dob a my si dnes přiblížíme jeho kariéru a podíváme se na to, jestli je jeho přezdívka opravdu zasloužená. 

Ideální předpoklady pro basketbalovou kariéru

Johnson se narodil do poměrně velké rodiny – vyrůstal s 6 sourozenci a k tomu měl ještě 3 nevlastní sourozence z otcova předešlého manželství. Jak tomu bývá u úspěšných sportovců zvykem, už jako malý měl nadání na sporty a netrvalo dlouho, než se zamiloval do basketbalu. Ten byl u Johnsonů velice oblíbený, protože oba jeho rodiče ho v mládí také hráli. U obou rodičů viděl Earvin už od mládí také silnou pracovní morálku, což je pro začínajícího sportovce nepostradatelná hodnota. Jeho otec byl známý tím, že měl dvě práce, přičemž ani v jedné nevynechal jediný den, a proto časo pracoval také o víkendu, zatímco jeho matka chodila přes den do práce a po návratu domů trávila čas uklízením a vařením pro početnou rodinu často až do nočních hodin. Není divu, že morálka a odhodlání nebyly Magicovi po celou jeho kariéru cizí. To je také jedním z důvodů, proč dosáhl takových úspěchů. 

Černoch na bělošské střední a první basketbalové úspěchy

Na střední to neměl Johnson ze začátku vůbec jednoduché. Byl jedním z mála černochů na škole a to s sebou přinášelo časté rasistické poznámky a útoky. Jeho spoluhráči ho ze začátku úplně ignorovali a vůbec mu nenahrávali míč, což na tréninku několikrát vyústilo ve fyzickou potyčku. Postupem času si ale díky svým kvalitám získal stálé místo v sestavě a dokonce se mu podařilo zvítězit ve státním šampionátu. 

Když Magic nastupoval na vysokou školu, jeho hlavní prioritou nebyl basketbal, ale soustředil se hlavně na studium a toužil se stát sportovním komentátorem. To se ale s postupem času změnilo a basketbal se pomalu stal jeho hlavní motivací. Během posledního roku na univerzitě se jeho tým dostal až do finále národního šampionátu, ve kterém poprvé změřil síly se svým budoucím největším rivalem Larry Birdem. Z jejich prvního setkání odešel vítězně Magic a se svou univerzitou se tedy rozloučil ve velkém stylu. 

Historický úspěch v premiérové sezoně

Po draftu v roce 1979 byl Johnson nadšený z toho, že bude moct hrát v Lakers po boku Abdul-Jabbara, který byl tou dobou největší hvězda celé NBA. Očekávalo se, že Magic mu pomůže dotáhnout tým k titulu, na který se Lakers ani s hvězdným pivotem v čele nedařilo dosáhnout. Už v první sezoně se Magicovi podařilo všechna očekávání naplnit a dokonce je i předčít. 

Lakers se dostali až do finále, kde proti nim stála Philadelphie v čele s Juliusem Ervingem. V 5. zápase se Abdul-Jabbar zranil a do 6. utkání sice Lakers nastupovali ve vedení 3-2, ale bez svého klíčového hráče. V tu chvíli ještě nikdo nečekal, že si Magic u trenéra vyprosí, aby mohl nastoupit na Abdul-Jabbarově pozici a místo rozehrávače hrát jako pivot. Ačkoliv se to některým spoluhráčům nezdálo jako dobrý nápad, skončil zápas vítězstvím 123-107 a Johnson si zapsal 42 bodů, 15 asistencí a 7 doskoků. Za tenhle výkon si vysloužil cenu Finals MVP a dodnes je jediným nováčkem, který tohle ocenění obdržel. 

80. léta pod taktovkou Lakers

V roce 1981 podepsal Magic smlouvu, která mu garantovala 25 milionů dolarů (dnes je to v přepočtu téměř 1,5 miliardy korun), což byla tou dobou nejdražší sportovní smlouva na světě. O rok později se mu opět podařilo získat titul a také cenu Finals MVP. Následovalo období, kdy během 4 let Lakers stáli ve finále 3x proti Bostonu v čele s Larry Birdem. Jejich první souboj v roce 1984 skončil vítězně pro Celtics a Magic si tuhle porážku ještě dlouho vyčítal. Hned v následující sezoně už ale odcházel z finále s trofejí nad hlavou. V roce 1987 zažil životní sezonu, když poprvé získal ocenění MVP, Lakers dokázali opět ve finále zdolat Boston a Johnson obdržel potřetí v životě cenu Finals MVP.  Poslední titul získal o rok později proti Detroitu. To bylo poprvé po 19 letech, kdy se nějakému týmu podařilo titul obhájit.

Život po ukončení profesionální kariéry

Před sezonou 1991-1992 Johnson zjistil, že je HIV pozitivní. Z toho důvodu ještě před zahájením sezony ukončil profesionální kariéru a veřejně promluvil o své nemoci. Fanoušci ho i přesto v následující sezoně vybrali do All-star týmu, což způsobilo značnou kontroverzi, protože někteří hráči měli obavy z toho, že by v případě, že by se během zápasu poranil a začal krvácet, mohl někoho nakazit. Nakonec do zápasu nastoupil a stal se nejužitečnějším hráčem. Ve stejném roce se zúčastnil také Olympiády jako člen legendárního Dream teamu.  V sezoně 1993-1994 působil na několik zápasů jako trenér Lakers, ale nedočkal se velkého úspěchu, takže po sezoně tuto funkci opustil. V roce 1996 se pokusil vrátit do NBA a odehrál asi polovinu sezony, ale následně se rozhodl v další sezoně nepokračovat. 

Úspěchy

Magic Johnson je pětinásobný šampion NBA, trojnásobný MVP a také trojnásobný Finals MVP. Během svého působení v NBA vedl ligu 4x v asistencích a 2x ve stealech. Za celou kariéru si drží průměr 11.2 asistencí na zápas, což je dodnes platný rekord. Má na kontě 12 účastí v All-star game a bývá označován jako nejlepší rozehrávač všech dob.

Zajímavosti

Přezdívku „Magic” dostal v 15 letech, když v zápase středoškolské ligy zaznamenal 36 bodů, 18 doskoků a 16 asistencí. Jeho matka, silná křesťanka, to ale považovala za svatokrádež a s přezdívkou nesouhlasila. 

Po zjištění, že je HIV pozitivní, se stal jedním z prvních veřejně známých heterosexuálů nakažených tímto virem. Svým otevřeným vyjadřováním na toto téma pomohl ukončit mylnou představu, že HIV ohrožuje pouze homosexuály. Americký prezident George Bush ho později díky tomu označil za hrdinu. 

V souvislosti s osvětou ohledně HIV dokonce prohlásil, že během své kariéry měl harémy žen, se kterými provozoval nechráněný sex. 

Magic byl známý tím, že dovedl k dokonalosti tzv. no-look pass. Jeho protihráči si často stěžovali, že je téměř nemožné odhadnout, komu přihraje míč, a tím pádem bylo velmi obtížné ho bránit. 

V roce 1992 vydal autobiografii My Life, ve které vzpomíná například na to, jak ho těžké časy na střední škole vytrhly z jeho sociální bubliny a pomohly mu připravit se na opravdový život

Než se v roce 1996 vrátil do NBA, musel zapracovat na své kondici. Díky intenzivnímu tréninku v 37 letech zvedl 136 kg na bench-press a tento náročný režim mu údajně pomohl zmírnit dopady HIV na jeho tělo. 

Majitel Lakers Jerry Buss Magicovi nabídl upravenou smlouvu, která mu měla kompenzovat to, že i přes svůj přínos pro tým nebyl po většinu své kariéry nejlépe placeným hráčem v NBA. Po ukončení kariéry před sezonou 1991-1992 Johnson tuto smlouvu porušil, ale Buss i přesto trval na tom, že mu bude i nadále posílat plat, na kterém se domluvili

V roce 2011 uvedl, že byla chyba v roce 1991 ukončit kariéru, a dodal, že pokud by v té době měl takové informace, jaké má teď, neudělal by to. 

Johnson je částečným vlastníkem baseballového klubu Los Angeles Dodgers a ženského basketbalového klubu Los Angeles Sparks. Oba týmy získaly pod jeho vedením titul, čímž rozšířily jeho sbírku úspěchů.