Legendy NBA #6: Michael Jordan

Když přijde debata na téma nejlepšího basketbalisty všech dob, všichni moc dobře víme, jaké jméno musí bezpodmínečně zaznít. Michael Jordan je naprostá ikona basketbalu a jen těžko bychom hledali někoho, kdo by se mohl přiblížit jeho popularitě. MJ přerostl basketbal a stala se z něj celosvětová celebrita a jeden z nejvýznamnějších sportovců všech dob. Jeho jméno znají i lidé, kteří basketbal vůbec nesledují, i přesto, že od jeho posledního zápasu v NBA uběhly už téměř 2 dekády. Za svou kariéru nasbíral takové množství úspěchů, že na jejich sepsání by byla potřeba velmi obsáhlá kniha. Dnešní článek proto bude pouhým výběrem toho nejdůležitějšího, co nejlepší basketbalista všech dob za svůj život dokázal. 

Z obyčejného kluka k nejlepšímu hráči v USA

Michael měl 4 sourozence, přičemž už od malička ho ovlivňoval hlavně jeho starší bratr. Neustále se v něčem předháněli a to položilo základ jeho velké soutěživosti. V mládí hrál kromě basketbalu také baseball a americký fotbal. Dnes se může zdát skoro neuvěřitelné, že na střední škole se nedostal do basketbalového týmu. To ho ale motivovalo ke tvrdému tréninku a v dalším roce se stal jedním z nejdůležitějších hráčů v sestavě. V posledním roce se dokonce dostal do celostátního výběru nejlepších středoškolských hráčů. Následně obdržel nabídky od mnoha prestižních univerzit. Rozhodl se zůstat blízko domova a přijal nabídku z Chapel Hill v Severní Karolíně. Tou dobou byl ve zdejším týmu největší hvězdou James Worthy, který později získal 3 tituly s Lakers. Spolu se jim podařilo získat univerzitní titul v celostátním finále, ve kterém Michael porazil svého budoucího velkého rivala z NBA Patricka Ewinga. 

Začátky v NBA

V roce 1984 byl draftován jako 3. hráč a tím začala jeho kariéra v Chicagu. Netrvalo dlouho a stala se z něj obrovská hvězda. O tom svědčí to, že už jako rookie byl vybrán do All-star game. Dostalo se mu pochopitelně také velké mediální pozornosti. Velkou roli sehrály nejen jeho skvělé výkony, ale také spolupráce s Nike. Tou dobou poprvé spatřily světlo světa legendární jedničky, které jsou dodnes jednou z nejvíce ikonických siluet všech dob. Není žádným překvapením, že na konci sezony Jordan získal ocenění Rookie of the Year. V následující sezoně se zranil a odehrál jenom 18 zápasů v základní části. I přesto se mu následně podařilo v playoffs proti Bostonu nastřílet 63 bodů. Tím stanovil dodnes platný rekord NBA a samotný Larry Bird o něm prohlásil, že proti nim hrál Bůh převlečený za Michaela Jordana

První úspěchy

V 1987 ukončil Jordan sezonu s průměrem 37.1 bodů na zápas, což se do té doby podařilo pouze Wiltu Chamberlainovi. V následujícím roce získal poprvé ocenění MVP. Zároveň obdržel cenu pro nejlepšího defenzivního hráče sezony a stal se z něj první člověk, který získal obě ceny v jedné sezoně. Ve stejném roce byli Bulls poprvé z playoffs vyřazení Detroitem. To stejné se stalo i v dalších dvou sezonách a tím vyvrcholila rivalita Jordana a Isiaha Thomase. V roce 1991 se Chicagu přes Pistons konečně podařilo dostat až do finále. Finálová série proti týmu Lakers vedenému Magicem Johnsonem vyústila v zisk Jordanova prvního titulu. Ten se mu podařilo v další sezoně obhájit. O rok později zvedli Bulls titul nad hlavu potřetí v řadě, a stali se tak pouze 3. týmem v historii, který dokázal obhájit tzv. three-peat. 

Konec jedné éry a nový začátek

V létě 1993 byl zavražděn Michaelův otec a to ho pouze utvrdilo v názoru, že by měl ukončit kariéru. Důvodem byl mimo jiné neustálý tlak ze strany médií. Jeho rozhodnutí šokovalo celý svět. Další šok přišel o pár měsíců později, kdy Jordan podepsal smlouvu s baseballovým týmem Chicago White Sox. Období mimo NBA mu podle jeho slov významně pomohlo. Po roce a půl se však k basketbalu vrátil a pomohl Chicagu se v závěru sezony 1995 dostat do playoffs. Ve svém prvním zápase po roce a půl hraní baseballu nastřílel 19 bodů. Za zmínku stojí i fakt, že během zbytku této sezony měl nejvyšší procentuální úspěšnost ve střelbě za 3 body za celou svoji kariéru (velice působivých 50 %). 

Druhý three-peat a působení ve Washingtonu

Po neúspěchu v playoffs se Jordan celé léto soustředil na trénink a do sezony 1996 nastupoval v úžasné formě. Výsledkem byly další 3 tituly v řadě. V během těchto tří sezon se z Chicaga stal jeden z nejlepších týmu v historii. Po sezoně 1998 došlo v Bulls k velkým změnám. Většina hráčů byla prodána a Jordan se rozhodl znovu ukončit kariéru. V roce 2000 se stal výkonným manažerem v týmu Washingtonu Wizards. O rok později se rozhodl do NBA opět vrátit i jako hráč. Odehrál 2 sezony za Washington, během kterých se ani jednou nedostal do vyřazovací fáze, a následně definitivně ukončil sportovní kariéru. 

Úspěchy

Michael Jordan má na svém kontě 6 titulů a rekordních 6 ocenění Finals MVP. Dále se 5x stal nejužitečnějším hráčem sezony, získal ocenění Rookie of the Year a Defensive player of the Year. Navíc se stal 10x nejlepším střelcem sezony (dodnes platný rekord), 3x zaznamenal nejvíc stealů za sezonu, 2 vyhrál dunk contest, byl 14x nominován do All-star game a 3x se v ní stal MVP. Zároveň drží rekordní kariérní průměr bodů na zápas v základní části sezony (30.12) a také v playoffs (33.45). Byl také členem legendárního Dream Teamu na Olympiádě v roce 1992. V roce 2009 byl uveden do basketbalové síně slávy a je považován za nejlepšího basketbalistu všech dob. 

Zajímavosti

Během 13 sezon v Chicagu se stal 10x nejlepším střelcem ligy. Nepodařilo se mu to pouze v letech 1986 (kdy kvůli zranění neodehrál většinu sezony), 1995 (kdy se vrátil do NBA na pouhých 27 zápasů) a v jeho rookie sezoně, během které skončil 3. 

Jordan vlastní basketbalový klub Charlotte Hornets a také závodní stáj 23XI Racing

V roce 2014 se jako první basketbalista stal dolarovým miliardářem. Aktuálně jeho jmění dosahuje asi 35,5 miliardy korun. 

Jordan byl známý tím, že během hry často vystrkoval jazyk z pusy. To odkoukal od svého otce, který měl stejný zvyk, když se soustředil na práci

Chicago Bulls i Chicago White Sox vlastní stejný člověk – Jerry Reinsdorf. Když Michael v roce 1994 podepsal smlouvu s White Sox, Reinsdorf mu nechal stejný plat, jako když hrál v Bulls. Odůvodnil to tím, že si za celou kariéru v Bulls zasloužil mnohem vyšší plat. 

I přes svůj talent byl Jordan v roce 1984 draftován až jako 3. hráč. Jednička draftu, Hakeem Olajuwon, sice nedosáhl stejných úspěchů jako Michael, ale dokázal Houston dotáhnout ke 2 titulům. Na druhou stranu Sam Bowie, kterého draftoval Portland jako hráče číslo 2, během 11 sezon v NBA nedosáhl absolutně žádných úspěchů a Blazers kvůli němu přišli o šanci získat nejlepšího hráče všech dob. Televize ESPN to následně označila za nejhorší draft pick v historii. 

V jeho první All-star game se musel potýkat s tím, že mu někteří starší hráči nechtěli přihrávat míč. Vadilo jim, že jako rookie dostává víc pozornosti než oni. Jedním z těchto hráčů byl Isiah Thomas a položil tím základy jejich velké rivalitě. 

V létě 1985 odehrál Jordan exhibiční zápas v Itálii, během kterého zadunkoval a roztříštil skleněnou desku. Tento moment se následně stal v médiích velice oblíbený a pomohl Jordana ještě více proslavit. Boty, ve kterých zápas odehrál, se v roce 2020 prodaly za více než 13,5 milionu korun. 

Jordan drží jeden velice pozoruhodný rekord. Od začátku sezony 1990-1991 až do svého posledního zápasu za Chicago v roce 1998 neprohrál 3 po sobě jdoucí zápasy. Celkem to dělá 626 zápasů, během kterých Michael nepocítil pachuť porážky 3x v řadě. 

S Michaelem Jordanem si každý neodmyslitelně spojí číslo 23. Většina fanoušků také ví, že po návratu do NBA v roce 1995 na pár zápasů nosil číslo 45. Málokdo ale ví, že v roce 1990 nastoupil do jednoho zápasu s číslem 12. Důvodem bylo, že se někdo vkradl do kabiny Chicaga a Jordanův dres ukradl. 

Po první sezoně ve Washingtonu daroval celý svůj roční plat na pomoc obětem tragédie z 11. září

Během sezony 1988-1989 zaznamenal v 11 po sobě jdoucích zápasech 10x triple-double.