Legendy NBA #4: Larry Bird

Střílení trojek je dnes v basketbale naprosto normální. V 80. letech, chvíli poté, co byla tříbodová hranice poprvé představena v NBA, tomu tak ale nebylo. Přesto se našlo pár hráčů, kteří z této nové změny dokázali těžit hned po jejím zavedení. Jedním z nich byl Larry Bird, legendární Bostonské křídlo, který se do historie zapsal jako jeden z nejlepších hráčů v dějinách NBA. V 80. letech stál v čele veleúspěšného týmu Celtics, který získal 3 tituly. Larry byl největším konkurentem Magica Johnsona a jejich nekonečné soupeření je dodnes považováno za největší rivalitu, kterou měli basketbaloví fanoušci možnost sledovat. 

Tragické dětství a basketbalové začátky

Larry pochází z rodiny irsko-skotského původu. V mládí byl svědkem rozvodu svých rodičů, který vyústil až v tragickou sebevraždu jeho otce. To ho pochopitelně dost ovlivnilo a mladý Larry začal hledat způsob, jak uniknout nepříjemné realitě. Vysvobození pro něj představoval basketbal, který mu v nejtěžších časech pomáhal se odpoutat od rodinných problémů. Láska k basketbalu v něm naštěstí zůstala po celý život. Pozornost na sebe začal strhávat na střední škole, kde překonal rekord v celkovém počtu nastřílených bodů. Už touhle dobou byl známý pro svou extrémní soutěživost, která mu byla vlastní po celou jeho kariéru. 

Po prvním měsíci na Indiana State University se rozhodl školu opustit a místo studia rok pracoval. Následně zkusil štěstí na univerzitě blíž domova. Tam se mu začalo dařit jak po studijní, tak po sportovní stránce. Po dvou úspěšných letech na vysoké škole byl draftován Bostonem Celtics, ale rozhodl se svůj debut v NBA o rok odložit, odehrát následující sezonu za univerzitní tým a dokončit studium. V tom roce ukončil jeho tým sezonu se zápisem 33-0. Ve finále, které se těšilo mimořádné sledovanosti, se poprvé v životě střetl s Magicem Johnsonem. Jejich první souboj skončil pro Larryho prohrou, ale i tak získal za uplynulou sezonu velké množství ocenění. 

Nejlépe placený rookie v historii

Do NBA nastupoval Larry v roce 1979, tedy o rok později, než bylo původně plánováno, a zároveň v roce, kdy byla představena tříbodová hranice. Ještě před startem sezony mu jeho agent vyjednal mnohem lepší plat, protože vedení Bostonu vyhrožoval tím, že pokud nepřistoupí na jeho podmínky, vstoupí Bird do dalšího draftu, kde by na něj Celtics už neměli šanci dosáhnout. Později bylo proti podobným praktikám zavedeno tzv. Birdovo pravidlo. Z Larryho se nakonec stal nejlépe placený rookie v historii, ale už během první sezony bylo jasné, že se tahle investice Bostonu vyplatila. Základní část Celtics ukončili s 61 výhrami na první příčce východní konference. V playoffs nakonec podlehli Philadelphii, ale i tak to byl pro Boston velký úspěch, protože ještě o rok dříve skončili na předposlední příčce. Za to, že dokázal tým outsiderů dotáhnout až do finále konference, si Bird vysloužil cenu Rookie of the Year. 

Vrchol kariéry a rivalita s Lakers

Zisk titulu na sebe ale nenechal dlouho čekat. Už v následující sezoně se Celtics dostali až do finále, kde bez větších komplikací porazili Houston. Ve stejném roce se Bird poprvé dostal do užší nominace na ocenění MVP. Po prvním velkém úspěchu následovaly 2 sezony, ve kterých Celtics sice hráli výborně, nedokázali se probojovat do finále. Poté ale přišla série 4 po sobě jdoucích finálových účastí, během kterých vyvrcholila rivalita Bostonu a Lakers. V roce 1984 se oba celky ve finále střetli poprvé. Larry, který se stal krátce předtím poprvé MVP, se mohl Magicovi pomstít za prohrané finále na univerzitě. To se mu taky povedlo a odnesl si zároveň cenu Finals MVP. O rok později se věční rivalové proti sobě ve finále utkali znovu. Tentokrát z něj vítězně odešli Lakers. 

V roce 1986 zažili Celtics dost možná nejlepší sezonu v historii klubu. Základní část ukončili s 67 výhrami a pouhými 15 prohrami, Larry Bird dostal 3. rok v řadě cenu MVP (něco takového v minulosti dokázali pouze Bill Russell a Wilt Chamberlain), ve finále bez větších zaváhání porazili Houston a odnesli si tak rekordní 16. titul. Byl to 3. a zároveň poslední titul, který se Larrymu podařilo získat. O rok později se naposled odehrála finálová série Bostonu proti Lakers, která ale skončila vítězně pro tým z Los Angeles. 

Život po ukončení kariéry

Zbytek Birdovi kariéry se bohužel nesl ve znamení častých zdravotních problémů. I přesto stále patřil mezi nejlepší střelce v lize. Mezi fanoušky byl známý také jako jeden z nejlepších clutch performerů, protože dokázal perfektně fungovat pod tlakem a často svůj tým zachránil v posledních vteřinách. Po sezoně 1992 se rozhodl ukončit profesionální kariéru, ale ještě před odchodem do basketbalového důchodu se zúčastnil Olympijských her v Barceloně jako člen legendárního dream teamu

Po ukončení hráčské kariéry zažil také mnoho úspěchů jako trenér. V roce 1997 nastoupil na lavičku Pacers a už během první sezony pod jeho vedením se Indiana dostala až do finále konference, kde dokázala dotlačit Chicago Bulls v čele s Michaelem Jordanem až do 7. zápasu. Bird si za to odnesl ocenění Coach of the Year. V roce 2003 nastoupil na pozici vrchního funkcionáře Pacers, což mu v roce 2012 přineslo ocenění Executive of the Year. Stal se z něj tedy jediný člověk, který za život obdržel ocenění MVP, Coach of the Year a Executive of the Year. 

Úspěchy

Za svoji bohatou kariéru získal Bird 3x titul, 3x cenu MVP, 2x Finals MVP, Rookie of the Year, Coach of the Year a Executive of the Year. Zároveň se mu podařilo 3x zvítězit v Three-Point Contestu a 12x byl nominován do All-star game. Je považován za jednoho z nejlepších střelců v historii.

Zajímavosti

Larry Bird je historicky první člen 50-40-90 klubu. Znamená to, že ukončil sezonu s více než 50% střeleckou úspěšností, 40% úspěšností ve střelbě za 3 body a 90% úspěšností trestných hodů. Do tohoto “klubu” se dostalo v historii NBA jen 8 hráčů a pouze Larry Bird a Steve Nash se do něj dostali opakovaně

V roce 1985 si poranil záda, když před domem svojí matky odhazoval kamení. V důsledku toho trpěl problémy se zády až do konce kariéry. I přesto ale v sezoně 1985 získal cenu MVP. 

Na tréninku někdy trénoval trojky se zavřenýma očima

Rivalita Magica a Larryho byla velmi oblíbená i mezi médii, která se je snažila prezentovat jako zapřísáhlé nepřítele. Ve skutečnosti ale oba byli (a stále jsou) dobří přátelé. Magic dokonce uvedl, že Larry je jeho přítel na celý život. 

Bird byl známý svou soutěživostí. Při rozcvičce před Three-Point contestem v roce 1986 opakovaně provokoval ostatní hráče tím, že se jich ptal, kdo z nich skončí druhý, protože první bude nepochybně on. Ostatní mu na to řekli, že nemá šanci, on ale s přehledem vyhrál. 

První věc, kterou každé ráno udělal, byla, že zkontroloval statistiky Magica Johnsona a porovnal je s těmi svými

V roce 2005 byl muž jménem Eric James Torpy odsouzen na 30 let ve vězení za pokus o vraždu. Po přečtení rozsudku požádal soud, aby mu trest prodloužil na 33 let, protože s číslem 33 nastupoval Larry Bird. Soud mu vyhověl. 

Pták vyobrazený na logu Twitteru se na počest Larryho Birda jmenuje Larry. Jeho celé jméno je Larry the Bird.