Idea o novém albu: Vždycky jsem si chtěl postavit svůj vlastní projekt

Za času korony se většina umělců zavřela dobrovolně i nedobrovolně ve studiu a vytvářeli novou hudbu. V roce 2020 tak vzniklo několik zajímavých počinů a nové projekty pokračují i v roce 2021. Důkazem toho je i vycházející album „O beatech a lidech“ od šéfa labelu Ty Nikdy.

První track s názvem „Černobílý světy“ nás vtáhl do ponurýho klipu s hostující mladou nadějnou raperkou a zpěvačkou Hellwanou. Hellwana vlastním jménem Monika Evans je multižánrová umělkyně ovlivněná Grimem, Neo-Soulem nebo R’n’b. Hellwana tvořící raději anglicky se tentokrát ukázala v tracku překvapivě s českým textem. „Černobílý světy“ jsou podle Idey „jedna z nejmagičtějších věcí alba“.

Na albu se dočkáme celkem 25 hostů. Mezi nimi je i charismatická slovenská zpěvačka Jana Kirschner oceněná několika Zlatými slavíky a Cenami Hudební akademie. S tou vznikl společný track „Hesla“, ve kterém se společně s Ideou vydali pod povrch a „tak trochu do hloubky“. Na albu nechybí ani další členi Ty Nikdy labelu – rapová klasika: Boy Wonder, MC Gey, Martin Matys a Rest. Ne všichni hosté se na projektu podílejí jen lyricky. Těšit se můžeme i na DJe jako DJ Zerwox. Jan Kloss aka Zerwox se mimo jiné postaral i o grafiku coveru. „I když někde nerapuju, tak o to víc jsem tam v instrumetálu a na všech věcech jistym způsobem jsem,“ popisuje v promo videu Idea.

Tracklist:

1. Synergia + Jana Kirschner
2. Duše
3. Madafak + Martin Matys
4. Hesla + Jana Kirschner
5. Ejtu
6. Nikdy mi nebylo líp + Boy Wonder
7. Před ani po + Puškyn Nikodém, FVCK_KVLT
8. Černobílý světy + Hellwana
9. 5. element + Modré Hory, MC Gey
10. Nespavost + 6Polnic
11. Diana
12. Automat + D.O.T.S.
13. Hraju jsi + MC Gey, Crystal Kidz
14. Goretex + TrashBoySony, Rest
15. Halo? + Karlo, Koky
16. James + DJ Zerwox

Zpracovat desku o dvaceti pěti hostech chce minimálně trpělivost. „Dělat projekt v tolika lidech je pro mě ve finále hlavně o respektu, toleranci, kompromisech, důvěře a o lásce!“ hlásí Idea. „O beatech a lidech“ vznikalo přes rok a půl. Sám Idea ale přiznává, že celá myšlenka v něm uzrávala posledních pět let. “Já miluju tu chemii mezi mnou a hostem a tím beatem, jak to funguje nebo nefunguje a jak to nakonec skončí a přetavíme to do tracku,“ popisuje proces hlava labelu Ty Nikdy.

„O beatech a lidech“ je kompletně vypracovaný projekt Ideou a taky jeho splněný sen: „Vždycky jsem si chtěl postavit svůj vlastní projekt od A do Z. Komplet. Včetně aranží a včetně všech beatů.“ (…) Chodil jsem denně do studia. Učil jsem se produkovat tracky, nejenom dělat beaty a zaznamenal jsem na albu poslední rok a půl práce.“.

Zakladatel labelu Ty Nikdy se na rappové scéně pohybuje už dvě dekády. Slyšet je o něm hlavně po roce 2005, kdy začal spolupracovat s legendárním DJ Fattem. Spolu vytvořili duo IdeaFatte a nahráli hned několik studiových alb. Zapsal se taky do povědomí jako člen projektu BoyBandBoy Wonderem. Posledním projektem, na kterém členové TNKDLBL společně pracovali, se uskutečnil v roce 2018, kdy celý label vyrazil do Berlína na německý pivo a hlavně nahrát do Red Bull Music Studios druhou společnou věc s názvem „Akta X“. Ta mimo jiné získala cenu Anděl v kategorii Rap. Ideova poslední deska Tempo vznikla až v roce 2019 po třech letech pauzy od sólové tvorby.

Ve vydávání alb neváhají ani ostatní členové Ty Nikdy labelu. V minulém roce Martin Matys vydal album s názvem „Mixdown Mixtape Vol. 3“ a také Paulie Garand přišel s deskou „Monology“.  

Deska „O beatech a lidech“ vyšla v pátek 12. března v digitální podobě a na vinylu. Tentokrát se fanoušci nedočkali klasického CD. Aktuálně hlásí vyprodáno!