50 Cent: Get Rich or Die Tryin’ (Throwback)

Před 18 lety spatřilo světlo světa debutové album newyorského rappera 50 Centa. Deska Get Rich or Die Tryin’ je podle mnohých tím nejlepším debutem v historii hip hopu. Obstojí tahle deska ale i dnes? Má co nabídnout současnému posluchači? My jednohlasně tvrdíme, že ano. Pojďme si ji společně trochu připomenout.

Řekněme si to rovnou – docela pochybujeme o tom, že mezi našimi čtenáři najdeme někoho, kdo o rapperovi jménem 50 Cent absolutně nikdy neslyšel. A není se čemu divit, náčelník smečky G-Unit je žijící legendou, a to rozhodně nejen na poli hip hopu, ale hudební branže všeobecně. Tady si dovolím jednu osobní poznámku; 50 Centův singl Many Men (Wish Death), který najdete právě na tomto albu, byl vůbec první rapovou skladbou, kterou jsem v životě slyšel. Někteří z vás to mají dost možná stejně. 50 Cent byl jedním z prvních jmen, která jsme mohli slyšet i v éteru českých rádií. A když si k tomu připočteme, že se právě psal rok 2003, je to docela jízda.

Nejvýraznější osobnost rapového světa

V čem byl ale mladý rapper z New Yorku tak výjimečný? Hlavní roli tady nejspíše hraje právě jeho životní příběh, jehož dost možná nejzásadnější scénu vůbec, vykresluje právě výše zmíněný singl.

50 Cent se roku 1975 narodil jako Curtis Jackson v sousedství South Jamaica v newyorské čtvrti Queens. Drogy začal prodávat již ve dvanácti letech, po vzoru své matky, která byla zavražděna, když malému Curtisovi bylo teprve osm.

Pojďme se ale posunout trochu dopředu. 50 Cent se již od puberty věnuje rapování, jeho hudební kariéra ale začne nabírat zásadní směr až kolem roku 2000, kdy uzavírá exkluzivní nahrávací smlouvu s labelem Columbia Records. Hned na to mělo vyjít jeho původně plánované debutové album Power of the Dollar. Prakticky pouhé dny před plánovaným vydáním desky byl ale devětkrát postřelen. Toto album již nikdy nespatřilo světlo světa v původní podobě. Mladý Fiddy přišel o deal a chtěl se opět vrátit k vydávání pouličních mixtapů.

50 byl tou dobou opravdu hladový. Ztráta prvního dealu u Columbie jej poučila, že se v hudební branži může opravdu spolehnout jen sám na sebe. A tak si začal veškerý marketing dělat prakticky sám. Jeho nahrávky zněly všude a kýžené výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Další zlom v jeho kariéře nastal v roce 2002, kdy vydal nezávislou kompilaci Guess Who’s Back. Ta se dostala až k samotnému Eminemovi, který později mnohokrát zmínil, že jej projekt bavil od začátku až do konce.

50 Centova kompilace Guess Who’s Back ohromila i Eminema

Nová smlouva s velikány rapu

Eminem okamžitě upsal 50 Centa pod svůj vlastní label Shady Records, který fungoval pod záštitou labelu Aftermath Entertainment, kterému pro změnu šéfoval Dr. Dre. A obě tyto společnosti spadaly pod hudebního giganta Interscope Records. 50 Cent tak získal opravdu masivní deal a práce na novém albu mohly započít.

Prvním singlem se stala hymna In Da Club, kterou produkoval právě legendární Dr. Dre. Tu nedávno parafrázoval například Nik Tendo na aktuální skladbě Tempo, takže můžeme s klidným svědomím říct, že 50 Centův odkaz stále žije.

In Da Club byl opravdu masivní úspěch, v čele prestižního žebříčku Billboard Hot 100 se udržel po dobu celých 22 týdnů. Brzy na to jej následoval druhý singl 21 Questions, kde se na featuringu objevil dnes již zesnulý Nate Dogg. Následovaly ještě singly P.I.M.P. a If I Can’t (ten měl být původně prvním v pořadí, 50 se nemohl rozhodnout, zda jej více baví In Da Club nebo právě skladba If I Can’t)

Legendární album i po 18 letech

Celé album Get Rich or Die Tryin’ jste si vůbec poprvé mohli poslechnout 6. února roku 2003. Celková stopáž se blížila 54 minutám, a i bez singlů se tady střídá doslova jedna bomba za druhou. Skladby jako Wanksta nebo Heat jistě znáte i vy. Mezi hosty se tady objevila jména, jako jsou Eminem nebo Snoop Dogg (na bonusové edici), a samozřejmě nemohli chybět ani Fiftyho parťáci z G-Unit – Lloyd Banks, Tony Yayo a Young Buck.

Jen v USA je dnes toto album 9krát platinové, a to nemluvě o dalších zemích. 50 Cent je stále poměrně aktivní, a i když už jej možná vnímáme spíše jako věčného provokatéra, rozhodně si zaslouží svůj respekt. Od roku 2014 sice nevydal žádnou studiovou desku, tu a tam se ale dočkáme nějakého singlu a v loňském roce mu vyšla ještě kniha skromně nazvaná Hustle Harder, Hustle Smarter. Snad již brzy bychom se mohli dočkat alba Street King Immortal, které je úspěšně odkládáno již skoro 10 let. My se ale těšíme i tak!