2021 NBA All-Star Game preview: Team Durant

Svátek všech fanoušků basketbalu po celém světě a především těch, kteří sledují zámořskou NBA, se neúprosně blíží. Posledním dílem skládačky, potřebným ke zkompletování letošního výročního 70. ročníku NBA All-Star, bylo sestavení týmů pro zápas hvězd. Oba kapitáni, LeBron James a Kevin Durant, tak učinili živě 4. března v NBA All-Star Draftu, když postupně pro svůj tým vybírali jména z nominace hráčů, kteří tak doplnili již známou startující pětku, vybranou fanoušky a médii. Oba týmy tak konečně znají svá složení a jsou připraveny si to v nočních hodinách z neděle 7. března na pondělí rozdat ve vzájemném střetnutí, ve kterém bude LeBron v roli kapitána usilovat o čtvrté vítězství v řadě. O soupeři Durantova týmu se můžeš dočíst v tomhle článku, nyní si však pojďme společně představit hráče, kteří obléknou dres pod vedením Kevina Duranta a říct si, jakou bude mít tento celek šanci v boji s LeBronovým týmem.

Představení týmu

Hned na úvod článku si pojďme v rychlosti představit samotný seznam jmen. Durantova základní pětka, zvolená fanoušky a médii, vyběhne na palubovky ve složení Kawhi Leonard, Kyrie Irving, Joel Embiid, Jayson Tatum a Bradley Beal. V přímém přenose NBA All-Star Draftu pak KD doplnil tuhle hvězdnou pětku o následující jména: Julius Randle, Nikola Vucevic, James Harden, Zach Lavine, Zion Williamson, Donovan Mitchell a Devin Booker. Poslední zmíněný měl nahradit zraněného Anthonyho Davise, bohužel nakonec i Booker z důvodu zranění zápas zmešká. Jméno, které měl komisař NBA Adam Silver v seznamu náhradníků jako další, zní Mike Conley. Veterán Utahu tak doplňuje (snad už) finální seznam jmen a připisuje si tak ve 33 letech svoji premiérovou účast v All-Star Game!

Skvělá forma hráčů, málo All-Star zkušeností a zranění některých opor

Pokud se podíváme na seznam jmen, hned na první pohled je zřejmá převaha hráčů z východní konference, kterých je v Durantově výběru celkem 10, oproti pouhým 3 hráčům ze západu. Durantův tým bude sázet především na skvělou formu jednotlivců, kteří si ve valné většině letos odnáší nejlepší čísla kariéry! Joel Embiid je aktuálním číslem 1 v závodě o MVP letošního ročníku a přetahuje se o zisk tohoto ocenění s LeBronem Jamesem. V letošní sezoně center 76ers zaznamenal již čtyři 40+ bodové zápasy a táhne Philadelphii k prvenství ve východní konferenci. Letošní rekordman Bradley Beal, hrající v životní formě je dosavadním leaderem tabulky střelců NBA, se svým průměrem 32.9 bodů na zápas. James Harden, podobně jako např. Mike Conley, ve svém novém angažmá neskutečně ožil a odnáší si nejvyšší průměr asistencí a doskoků v historii své dlouholeté kariéry. Stejně tak přepisuje svá maxima i Julius Randle, který je hlavním strůjcem dosavadního senzačního 4. místa NY Knicks. Veleúspěšnou sezonu z hlediska osobních statistik zažívají i další členi kádru, Zach Lavine v drese Bulls momentálně dosahuje nejvyššího průměrného počtu bodů, asistencí i doskoků v kariéře, stejně jako například Jayson Tatum a Donovan Mitchell. Nikola Vucevic, Kyrie Irving či Kawhi Leonard již zažili spoustu úspěšných sezon, nicméně i oni letos atakují svá kariérní maxima a svými zkušenostmi vyztužují jinak hodně mladý tým Kevina Duranta.

V porovnání s celkovými 66 All-Star účastmi hráčů v LeBronově týmu totiž dává dohromady Durantova skupina pouze 39 účastí, přičemž svoje debuty si v zápase hvězd odbydou Zach Lavine, Julius Randle, Mike Conley či Zion Williamson. Dvě účinkování v zápase hvězd pak mají na kontě Vucevic, Mitchell, Tatum a měl by i Booker. V porovnání s protivníkem je “nejstarším” All-Star účastníkem James Harden s 9 účastmi, na druhé straně tento počet překračují jak samotný LeBron (17x), tak i Chris Paul (11x). Dalším významným faktorem, který zasáhl do Durantova týmu, je zranění některých opor. Do zápasu totiž nezasáhne ani samotný kapitán Kevin Durant, který musí utkání vynechat z důvodu zranění kolenní šlachy, nicméně bude na lavičce přítomen jako kapitán. Tým bude také do značné míry postrádat Anthonyho Davise, který by stanul tváří v tvář LeBronovi a bezpochyby by výrazně podpořil hru týmu na obou koncích palubovky. Smutným vyústěním příběhu je pak zranění Devina Bookera, který by Davise nahradil, bohužel si však přivodil zranění levého kolene a přijde tak nejen o zápas hvězd, ale také o 3pt Contest, kde loni skončil o jeden bod druhý za Buddy Hieldem.

Kvality, slabiny a šance

Jak už bylo řečeno, hlavní zbraní Durantova týmu bude jeho aktuální forma, kterou se budou hráči snažit přenést i do Phillips Areny v Atlantě. Tým disponuje také dvěma jedinci, kteří si v minulosti vysloužili ocenění All-Star MVP (Kyrie v roce 2014 a Kawhi loni) a má také k dispozici několik osobností, které mohou vzít střelecké otěže týmu na sebe. V neprospěch Kej Dýho mužstva pak mluví ona zmíněná nezkušenost hráčů s All-Star zápasy, na druhou stranu, hráči by mohli být o to více hladovější a motivovanější, jelikož se budou chtít při svém debutu předvést a dát všem najevo, že si své místo v sestavě právem zasloužili. V některých případech může mít Durantův tým navrch i v defenzivní hře, jelikož má k dispozici skvělé obránce, jako jsou Joel Embiid, Kawhi Leonard, Jayson Tatum, Nikola Vucevic nebo Mike Conley. I když z hlediska statistiky doskoků a bloků jsou na tom v součtu lépe hráči LeBronova týmu, kteří zase naopak zaostávají ve střelbě za 3 a v celkovém počtu vstřelených bodů. Skrytým faktorem, který by mohl hrát roli a o kterém se příliš nemluví, je Doc Rivers. Ten totiž bude hlavním koučem Durantova týmu a oproti svému protějšku Quinnu Snyderovi má daleko více letitých zkušeností s koučováním hvězdných hráčů NBA. Co však by mohlo hrát v neprospěch tohoto celku je menší schopnost koexistence. LeBronův tým totiž působí daleko více kompaktněji, kdežto Durantův obsahuje daleko více hvězdných personalit, které jsou zvyklejší brát hru do vlastních rukou, o čemž vypovídá i nižší součet průměrů asistencí všech hráčů (-11.8) a výrazně vyšší počet vstřelených bodů (+608).

Nicméně, tohle všechno jsou pouhé statistiky a domněnky! Konečné rozuzlení nabídne až samotný zápas, který sice bude poprvé v historii bez plného diváckého obsazení, ale vzhledem ke svému hvězdnému obsazení a povedenému formátu z loňska bezpochyby nabídne skvělou podívanou! Nezapomeň tedy žhavit live přenosy v 8 p.m. ET aka v pondělí 2:00, případně sleduj highlights následující ráno. Taky se můžeš těšit na články o výsledcích letošního Slam Dunk Contestu, 3-Point Contestu a Skills Challenge!