UFC 258: Usman vs. Burns – Titulová bitva a zmrtvýchvstání

Máme za sebou již druhý počítaný turnaj UFC v tomto roce. Ačkoli z turnaje odpadly dva zápasy, znovu se jednalo o velmi kvalitní event. Celý večer se znovu odehrával v Las Vegas v tamní aréně UFC Apex. Hlavním tahákem byl titulový zápas Kamaru Usmana a vyzyvatele Gilberta Burnse. V dalších zápasech jsme mohli vidět mladičkou Maycee Barber či Kevina Gasteluma. Nebudu lhát, z pohledu hypu a atraktivnosti zápasů to bylo oproti minulému bodovanému eventu slabší, ale i tak to bylo skvělé. V dalších týdnech nás navíc čekají opravdové skvosty!

zdroj: Jeff Bottari/Zuffa LLC

Kamaru Usman vs. Gilbert Burns – Welterweight Championship

Hřeb celého večera a duel dvou kamarádů. Takto by se dal popsat souboj, ve kterém se v červeném rohu představil držitel titulu welterweight, Nigerijec Kamaru Usman(18-1) a v tom modrém jeho vyzyvatel a dlouholetý kamarád, Brazilec Gilbert Burns(19-4). Jeden z nejsilnějších zápasů, jaké jsem kdy viděl. Proti sobě se totiž postavili kamarádi, kteří spolu dlouhých 7 let bojovali ve stejném týmu a po svém boku. Na začátku zápasu měl převahu Burns. Po dvou minutách trefil zadní na hlavu a Usman se musel hodně snažit, aby přežil. Z této situace se však dostal a ve zbytku zápasu už měl navrch. Velké finále přišlo na začátku 3. kola. Po půl minutě Usman ukončil Burnse na zemi. Na straně Brazilce bylo nepředstavitelné zklamání a bezmoc. Neubránil se ani slzám. Byl to právě Usman, který musel zastavit svého kamaráda na cestě k titulu. Abych řekl pravdu, byl to skvělý zápas. Usman zlomil rekord legendárního Georges St-Pierra, když vyhrál 13 zápas ve welteru. Po zápase se hned začalo mluvit o dalším soupeři pro Usmana a ten si řekl o Jorge Masvidala a jejich společnou odvetu.

zdroj: Jeff Bottari/Zuffa LLC

Alexa Grasso vs. Maycee Barber

Hlavní předzápas celého večera a zároveň jediný ženský duel na hlavní kartě. V tomto zápase se utkala Mexičanka Alexa Grasso(13-3) a její protivnice, Američanka Maycee Barber(8-2). Maycee Barber platí za obecně jeden z největších talentů ženského MMA a byla horkým aspirantem na nejmladší titulovou šampiónku UFC v historii. Barber je stále jen 22 let a má celou kariéru před sebou. Její další výzvou měla být o poznání zkušenější Alexa Grasso. Ačkoliv byl celý zápas opravdu vyrovnaný, Grasso zde prodala své zkušenosti a i když zápas trval všechny tři kola, rozhodčí to viděli jednoznačně. Jednohlasně rozhodli ve prospěch Grasso (29–28, 29–28, 29–28). Pro Barber se jednalo o druhou porážku v řadě, takže její šance na titul se opravdu vzdálila.

zdroj: Jeff Bottari/Zuffa LLC

Kevin Gastelum vs. Ian Heinisch

Tentokrát se stěhujeme do Middleweight. Zde se jednalo o další zápas, který mohl napovědět o budoucnosti v UFC. V červeném rohu se představil Američan Kevin Gastelum(16-6), který držel nelichotivou bilanci tří proher v řadě. Na druhé straně, v rohu modrém se mu postavil další Američan Ian Heinisch(14-4). Oba šli do tohoto zápasu s jasným cílem. Vyhrát za každou cenu. Jak jsme řekli, Gasteluma trápily 3 porážky v řadě. Musíme uznat, že jména jako Till, Hermansson či Adesanya jsou opravdu těžkým oříškem, ale stále to byla velmi hrůzná bilance. To Heinisch šel do zápasu s bilancí v UFC 3-2, což také není kdovíjaké. Oba tak měli co ztratit. I přesto, že byl zápas od začátku v celku vyrovnaná partie, Gastelum si byl vědom, že tento souboj musí vyhrát a tvrdě si šel za svým. Zápas museli rozhodnout až rozhodčí a ti rozhodli v poměru (30–27, 29–28, 29–28) ve prospěch Gasteluma. Pro Kevina to byla obrovská vzpruha do dalších bojů, pro Heinische pád, který bude muset napravit, pokud chce být úspěšný.

zdroj: ESPN

UFC 258 je za námi a tento turnaj nejde hodnotit jinak, než kladně. Mohli jsme vidět krásné zápasy, titulovou bitvu i zmrtvýchvstání. Již v sobotu nás však čeká další turnaj a to UFC Fight Night 185, kde se v hlavním zápase večera představí Curtis Blaydes a Derrick Lewis. V únoru se máme opravdu na co těšit, ale ta největší bomba náš čeká až v březnu.