Nike představuje novou inovativní hands-free siluetu GO FlyEase

Asi není nutné říkat, že Nike dlouhodobě patří mezi ty nejoblíbenější a nejvíc trendy i hype značky vůbec. Upřímně si řekněme, kdo z nás nemá alespoň jeden pár s legendárním Swooshem doma? Není tak pochyb, že právě Nike si může dovolit experimentovat a zkoušet věci, které by někomu jinému asi jen tak neprošly. Samozavazovací tenisky už tu sice byly, nová silueta Nike GO FlyEase je ale něco jiného. Bot se totiž při obouvání nemusíte rukou ani dotknout, při došlápnutí se nazují úplně samy. Jasně, spousta lidí možná řekne, že si boty nazuje bez rukou pouhým sešlápnutím jejich paty, všichni ale moc dobře víme, že to našim teniskám nedělá úplně nejlépe.

Původně byla silueta GO FlyEase navržena pro profesionální sportovce a lidi, kteří jsou pořád ve spěchu a na nějaké zdlouhavé obouvání prostě nemají čas, využije ji ale úplně každý. Celá bota se skládá ze tří částí: tou první je přední kus, který je ohebnou podrážkou spojen k samotné otevírací patě, což je druhá část tenisky. Obě dvě jsou kromě podrážky spojeny i poslední částí, gumovým ohebným páskem, který zajišťuje to, že pata i při otevření boty drží svojí pozici. Návrháři tak kromě estetické stránky modelu GO FlyEase museli řešit hlavně tu technickou a to, aby bota fungovala tak, jak doopravdy má. Jak to celé probíhalo, jak to vlastně funguje a kdo za touhle inovativní novinkou stojí se můžeš podívat ve videu níže.

“Všichni známe ten moment, když jdeme do nákupního centra a dveře se před námi automaticky otevřou. To sice pomáhá primárně lidem, kteří jsou na invalidním vozíku, kromě toho ale taky i všem ostatním, díky tomu totiž nemusí sahat na kliku a ručně otevírat dveře. S těmito teniskami to cítím úplně stejně. Proč doteď neexistoval jiný, lehčí a jednodušší způsob nazouvání obuvi?” – paralympijská triatlonistka Sarah Reinertsen

Možná bych měl zmínit i srdceryvný příběh, který za vznikem téhle parádní siluety stojí. Celý vývoj začal už v roce 2012, kdy se tehdy Matthew Walzer, v té době ještě šestnáctiletý chlapec, který trpěl dětskou mozkovou obrnou, rozhodl napsat dopis pro Nike, ve kterém se podělil o své každodenní nepředstavitelné problémy. I přes to, že se přes spoustu problémů a komplikací, která tahle nemoc přináší, dokázal přenést a bojovat s nimi, vázání tkaniček mu dělalo potíže největší. Asi nikdo z nás si nedokáže představit muset každý den prosit někoho o to, aby mu zavázal tkaničky, protože to sami nedokážete. V dopise kromě toho zmínil, proč ho tahle věc nesmírně trápí.

“Mým snem je jít na vysokou školu podle mého vlastního výběru, aniž bych se musel starat o to, kdo mi zrovna bude každý den zavazovat boty. Celý život jsem nosil basketbalové boty Nike, mohu totiž nosit jen tento typ obuvi, protože kvůli mé nemoci potřebuji k chůzi podporu kotníku. V šestnácti letech jsem schopen se zcela sám obléknout, moji rodiče mi ale stále musí zavazovat tkaničky. Pro teenagera, který se snaží a jeho největším snem je stát se zcela soběstačným, to považuji za nesmírně frustrující a občas i trapné až ponižující.”

Dopis se nakonec naštěstí dostal až k Tobiemu Hatfieldovi, jednomu z Nike designérů, který už v minulosti pracoval s mnoha paralympioniky a řešil s nimi jejich problémy. To vedlo k vývoji modelu GO FlyEase, který se obejde bez jakýchkoliv tkaniček, suchých zipů a spon, bota tak funguje pouze s technologií “nazout-vyzout”.

Nike GO FlyEase se zatím objeví pouze ve třech barevných provedeních. V budoucnosti nám jich ale určitě bude nabídnuto mnohem víc. První tři uvedené colorways si můžeš prohlédnout níže. Limitovaný release pouze pro vybrané Nike členy je naplánovaný na 15. února za příjemný retail ve výši 120 dolarů, širší veřejnost se jich dočká až později v tomto roce. Uvidíme, jak se tomuhle modelu bude dařit a hlavně co na něj řekne samotná sneakers komunita.