Nike Air Foamposite uvidíme ve spolupráci s CDG

Za vším stál nápad, který dlouho visel ve vzduchu, ale k realizaci došlo až v druhé polovině 90. let. Jak by to vypadalo, kdyby se noha ponořila do lázně s materiálem a tuhý výsledek by se stal základem přelomové tenisky? A tak v roce 1997 zažily svůj debut milované, nenáviděné, ale jak později zjistíš, také revoluční Nike Air Foamposite One, které se na podzim představí v režii japonské značky Comme des Garçons

Ikonické tenisky se představily v rámci přehlídky pánské kolekce CDG pro podzim a zimu 2021. Právě v tuto dobu by se také měly dostat na pulty obchodů, a to ve dvou colorways. Maximalismus, co se týče samotné siluety a jejího řemeslného zpracování, tentokrát vyrovnávají nejjednodušší triple black a triple white barevná provedení. Netradičně široký prostor mezi dírkami na tkaničky zůstává stejně tak jako karbonová složka na podrážce.

Nejvýraznějším odklonem od původního modelu je vnější vzor, který ve spolupráci s CDG přináší mnohem sofistikovanější strukturu svršku, která se soustředí kolem dvou hlavních kruhových obrazců z profilu tenisky. To vše v doprovodu jemného brandingu prémiové značky, kterou už před 50 lety založila legendární Rei Kawakubo.

Půjde o nejdražší Foams?

Nike Air Foamposite One historicky vyšly v rámci řady spoluprací a special packů, jejichž limitovanost hnala ceny za pár na sekundárních marketech k tisícům dolarů. Ty současně nejdražší – model s názvem Tianjin, který vyšel v roce 2015 jako součást oslav nového čínského roku – můžete pořídit zhruba za 5 000 $. 

Zapomenout nemůžeme ani na jednu z nejvíce osobitých spoluprací roku 2014. Tehdy totiž, rovněž ve dvou barvách, vyšly Foams v režii Supreme. Možná právě díky nim, respektive signálu, že jde o tenisky, které si vyloženě říkají o orientální motiv na boku, se později dostala do popředí i následující rok vydaná colorway Tianjin popsaná výše.

Foamposite One ve znamení hypu století

Nejdůležitější model Nike Air Foamposite One je ale bezpochyby provedení s názvem Galaxy. Podle serveru Highsnobiety se jeho drop v roce 2012 stal jedním z vůbec největších momentů v historii sneaker kultury. Začátek desetiletí se totiž nesl v duchu raketově rostoucího zájmu o tenisky, který tenhle fenomén dovedl až k rozměrům, jaké vnímáme dnes – k rozměrům, díky kterým teď čteš tento článek.

Galaxy Foams totiž vycházely při příležitosti NBA All-Star víkendu a už předem se vědělo, že půjde o velmi limitovaný pár. Bublina se začala nafukovat. Dá se říct, že tenkrát poprvé v opravdu nepřehlédnutelných rozměrech nastalo něco, co dnes běžně označujeme jako hype. Rázem před výlohami vybraných obchodů vznikly do té doby nevídané campy stovek lidí čekajících na svou jedinečnou příležitost. Některé dokonce trvaly celý týden.

Jestli o stejně přelomovou pozici s odstupem zabojuje i spolupráce CDG x Nike Air Foamposite One, je už otázka budoucnosti. Bez otazníku ale zůstává fakt, kterým tohle téma uzavřeme. Další společný projekt CDG a Nike potvrzuje kolabující rozdíl mezi streetwearem a high-endem, a do konce roku nám to potvrdí i nejedna další očekávaná spolupráce.