Legendy NBA #2: Kareem Abdul-Jabbar

Zdroj: Getty Images

Když se vás někdo zeptá, kdo je nejlepší basketbalista všech dob, jaká bude vaše odpověď? Většina lidí za nejlepšího hráče považuje Michaela Jordana, někdo by možná dal přednost LeBronu Jamesovi. V 70. letech, když LeBron ještě nežil a Jordan se teprve učil hrál basketbal, byl největší hvězdou NBA vysoký chlapík jménem Kareem Abdul-Jabbar. Dnes už ho spousta mladých fanoušků ani nezná, ale svého času to byl nejlepší hráč, který kdy vkročil na basketbalové hřiště. Dokonce i dnes jeho jméno často zazní v debatě o nejlepšího hráče historie. Vzhledem k jeho pozoruhodným úspěchům by byla velká škoda se na jeho kariéru nepodívat zblízka. 

Basketbalové začátky

Rodné jméno Abdul-Jabbara je Lew Alcindor. Narodil se v New Yorku a od malička měl talent na sporty. Už v 9 letech, kdy měřil 173 cm, nebylo pochyb o tom, že má před sebou nadějnou basketbalovou kariéru. Netrvalo dlouho a na střední škole začal dosahovat prvních úspěchů. Svůj tým dotáhl 3x po sobě k středoškolskému titulu, stal se nejlepším hráčem organizace, překonal množství rekordů a strhl na sebe velkou pozornost. Už na střední začal používat legendární skyhook, díky kterému se během jeho kariéry v NBA proslavil jako nejnebezpečnější ofenzivní hráč. V posledním ročníku se ale zhoršil jeho vztah s trenérem, který se začal nevybíravě vyjadřovat na jeho adresu a oslovoval ho pomocí n-word. Už v této době se v Alcindorovi začal probouzet aktivismus za práva černochů, který ho provází po celý život. 

Na vysoké škole sice nemohl během prvního roku hrát kvůli věkovým regulacím, ale v následujících 3 letech si všechno vynahradil. Ve svém prvním zápase nastřílel 56 bodů, což předtím nikdo v historii celé organizace nedokázal. Se svým univerzitním týmem získal také titul 3x v řadě a za celé 3 roky prohrál pouze 2 zápasy. V jednom z nich si poranil oko a to později vedlo k tomu, že během své kariéry v NBA nosil v zápasech ochranné brýle. Za dobu svého působení na vysoké škole získal 3x ocenění pro nejlepšího hráče a překonal velké množství individuálních rekordů. Kvůli jeho dominanci v blízkosti koše bylo dokonce na pár let zavedeno pravidlo, které zakazovalo v univerzitních soutěžích dunkovat. 

Nová hvězda NBA

Ještě před draftováním do NBA mu basketbalový tým Harlem Globetrotters nabídl angažmá s odměnou 1 milion dolarů. Alcindor ale odmítl a nakonec byl v roce 1969 draftován do Milwaukee Bucks, klubu, který byl tou dobou pouze rok starý. Už jako rookie byl pro svůj tým mimořádně užitečný a na konci základní části sezony byli Bucks na druhé příčce ve východní konferenci. V playoffs se mu podařilo v jednom zápase nasbírat 46 bodů a 25 doskoků, což do té doby dokázal pouze Wilt Chamberlain. V následující sezoně se mu podařilo získat více ocenění, než většina hráčů nasbírá za celou svoji kariéru. Stal se nejlepším střelcem sezony, získal první z mnoha ocenění MVP, dotáhl svůj tým až k titulu a pochopitelně obdržel také cenu Finals MVP. To vše v pouhých 24 letech. Den po vítězném finále proti Baltimore Bullets si změnil jméno na Kareem Abdul-Jabbar. V následujících 4 sezonách za Bucks získal další 2 ocenění MVP. 

Zlatá éra Los Angeles Lakers

V roce 1975 si kvůli rasovým předsudkům, se kterými se ve Wisconsinu často potýkal, vyžádal přestup. Nakonec se přesunul do Los Angeles Lakers, kde strávil zbylých 14 sezon, během kterých získal dalších 5 titulů a 3 ocenění MVP. V 80. letech byl spolu s Magicem Johnsonem součástí nejúspěšnější éry Lakers. V tomto období se Lakers dostali 8x do finále a 5 z nich vyhráli. Abdul-Jabbar byl navzdory svému vzrůstu ve skvělé fyzické kondici a dokázal držet krok s velmi rychlým tempem hry, které bylo pro Lakers v 80. letech typické. I když v roce 1985 oslavil 38. narozeniny, dokázal v playoffs předvést skvělé výkony a podruhé si vysloužil ocenění Finals MVP. Když v roce 1989 oznámil, že po sezoně ukončí kariéru, dočkal se na každém stadioně, na kterém Lakers hráli, standing ovation. V posledním utkání proti největšímu rivalovi Bostonu si na jeho počest všichni hráči Celtics i Lakers před zápasem nasadili ochranné brýle a uspořádali krátkou soutěž, ve které se pokoušeli napodobit Abdul-Jabbarův charakteristický skyhook. 

Po ukončení profesionální kariéry se angažoval mimo jiné jako asistent trenéra Lakers Phila Jacksona. V tomto období získali Lakers 2x titul. Pozornost na sebe upoutal i jako autor několika knih zaměřených na historii černochů v USA. V roce 2012 se stal kulturním ambasadorem USA a o 4 roky později mu Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody. V roce 2015 se umístil na 2. místě v žebříčku 100 nejlepších basketbalistů všech dob od ESPN. Zároveň byl označen jako nejlepší pivot v historii. V roce 2009 oznámil, že trpí formou leukémie. Z té se mu podařilo vyléčit a následně dostal čestný titul za aktivní propagaci boje proti rakovině. 

Úspěchy

Abdul-Jabbar je šestinásobným šampionem NBA a zároveň drží rekordních 6 ocenění MVP. Ve sbírce mu nechybí ani Rookie of the Year, cena pro nejlepšího střelce sezony (2x), nejvíce doskoků v sezoně a nejvíce bloků v sezoně (4x). Od roku 1984 drží rekord v počtu nastřílených bodů za celou kariéru a je 3. v historických tabulkách v počtu doskoků a bloků (což je působivé především z toho důvodu, že bloky se začaly oficiálně počítat až v jeho 5. sezoně v NBA). Drží také rekord v počtu vyhraných zápasů, kterých má na kontě 1074, v počtu odehraných minut a v počtu účastí v All-star game (19). 

Zajímavosti

Isiah Thomas a Julius Erving označili Abdul-Jabbara za nejlepšího hráče všech dob

Za svou kariéru vynechal pouze jednu All-star game. V roce 1973 se jí totiž nemohl zúčastnit kvůli tomu, že v zápase proti Bucks udeřil protihráče Kenta Bensona pěstí do obličeje po tom, co do něj strčil. Benson odešel se zlomenou čelistí a Abdul-Jabbar byl 2 měsíce mimo hru kvůli zlomené ruce.

V roce 1974 utrpěl další zlomeninu ruky, když mu protihráč při doskoku omylem poranil oko a on ve vzteku udeřil do poděry koše. Od té doby začal nosit své charakteristické ochranné brýle. 

Kvůli migrénám byl častým uživatelem marihuany, což ho párkrát přivedlo do problémů se zákonem

Pod vedením Bruce Lee trénoval bojové umění Jeet Kune Do a dokonce si zahrál roli záporáka v jeho filmu Game of Death z roku 1972. 

V roce 2016 se prodala jeho basketbalová kartička z rookie sezony za rekordní částku půl milionu dolarů

Jméno Kareem Abdul-Jabbar znamená “ušlechtilý, služebník Všemohoucího”. Toto jméno si zvolil po tom, co konvertoval na Islám. 

V mládí měl velmi dobrý vztah s Wiltem Chamberlainem. Po čase si ale přestali rozumět a dokonce se začali navzájem kritizovat. Po Chamberlainově smrti ale Abdul-Jabbar prohlásil, že to byl jeden z nejlepších hráčů, proti kterým hrál. 

V roce 1968 se rozhodl bojkotovat Olympijské hry, aby poukázal na nerovné zacházení s černochy. 

V roce 1983 mu vyhořel dům spolu se sbírkou asi 3 000 jazzových alb. V reakci na to mu začali jeho fanoušci hromadně posílat nová alba.