Legendy NBA #1: Wilt Chamberlain

Zdroj: Dick Raphael/Getty Images

Vzhledem k tomu, že basketbal má v USA velmi bohatou historii, není žádným překvapením, že od vzniku NBA prošla touto ligou celá řada výjimečných hráčů, kteří se nějakým způsobem zapsali do historie. Jedním z nich je i Wilt Chamberlain, o kterém se často hovoří jako o první basketbalové superstar. Wilt má na triku kousky jako 100 bodů za jeden zápas, průměr 50.36 bodů za celou sezonu a dokonce se říká, že na benchpress uzvedl více než Shaquille O’Neal. Tohle všechno se ale odehrávalo převážně v 60. letech minulého století, kdy ještě technologie nebyly zdaleka na takové úrovni, jako tomu je dnes, takže většina Wiltových neskutečných výkonů není natočena. I přesto máme spoustu důkazů o tom, že svého času předváděl věci, nad kterými dodnes zůstává rozum stát. V prvním díle naší nové série se proto podíváme na tohoto hráče zblízka. Nezůstaneme však jenom u basketbalových statistik, ale zabrousíme i do jeho osobního života, protože i po této stránce byl Wilt opravdu výjimečný. 

Amatérská kariéra

Už od útlého věku byl Chamberlain nadšený sportovec. Ještě než se dostal k basketbalu, věnoval se atletice, ve které měl už jako dítě pozoruhodné výsledky. Výhodou pro něj nepochybně bylo, že v pouhých 10 letech měřil 180 cm. I přesto, že jeho atletické výkony byly výrazně nadprůměrné, rozhodl se po nějakém čase přesedlat na basketbal. Netrvalo dlouho a na střední se z něj stal postrach všech soupeřů a brzy se jeho jméno začalo objevovat i v novinách. Upoutal na sebe takovou pozornost, že trenér Bostonu Celtics zorganizoval zápas jeden na jednoho, kde proti sobě stáli Wilt a o několik let starší B. H. Born, nejnadějnější vysokoškolský basketbalista v USA s nabídkami od několika týmů z NBA. Wilt zápas s přehledem vyhrál a Born se po tomto fiasku rozhodl přerušit basketbalovou kariéru a nastoupil do firmy vyrábějící traktory

Na vysoké škole už byl Wilt známý po celých Spojených státech. Univerzitu nakonec ale nedokončil, protože všichni soupeři proti němu kvůli jeho schopnostem hráli dost agresivně, což mu postupem času hru jako takovou začalo znechucovat. Vzhledem k tomu, že tou dobou nebylo možné nastoupit do NBA v tak mladém věku jako dnes, musel ještě jeden rok počkat a tenhle čas se rozhodl strávit jako člen Harlem Globetrotters. Existují ale důkazy o tom, že už v 16 letech hrál Wilt pod jménem George Marcus za profesionální tým Quakertown Fays. Jak si v tak mladém věku vedl proti dospělým profesionálům? Průměr neskutečných 74 bodů na zápas během playoffs by měl stačit jako odpověď. 

Začátky v NBA

V tuhle chvíli už asi nikoho nepřekvapí, že hned v jeho první sezoně v NBA se z Wilta stal jeden z nejlepších hráčů ligy. Ve svém debutovém zápase nastřílel 43 bodů a k tomu si připsal 23 doskoků. Nastupoval za Philadelphii Warriors a už jako rookie byl s 30 000 dolary nejlépe placeným basketbalistou v USA. Pro porovnání je dobré uvést, že o 7 let dříve koupil majitel Warriors celý klub za 25 000. Na konci své premiérové sezony obdržel ocenění Rookie of the year, stal se ligovým MVP, nejlepším střelcem a také zaznamenal nejvíce doskoků. Zároveň za pouhou jednu sezonu stihl překonat tolik rekordů, že by na jejich vypsání byl potřeba samostatný článek. 

Bohužel i přes obrovský talent a fenomenální statistiky Chamberlain nedokázal svůj tým dotáhnout k titulu. Nesmíme zapomínat, že v tomto období probíhala řada 8 po sobě jdoucích vítězných sezon Bostonu v čele s Billem Russellem, ze kterého se stal Chamberlainův největší rival (i když v soukromí to byli dobří přátelé). Pravděpodobně největší problém byl ale fakt, že Wilt často neposlouchal svého trenéra, z čeho následně pramenila špatná atmosféra v kabině. 

Vrchol kariéry

V dalších sezonách pokračoval Chamberlain ve skvělých individuálních výkonech. V roce 1960 nasbíral v jednom zápase 55 doskoků, což je dodnes platný rekord. O dva roky později zaznamenal 100 bodů v zápase proti New York Knicks a celou sezonu 1961-1962 ukončil s 50.36 body na zápas. Nicméně ani to nestačilo na zisk titulu. Zlomová byla až sezona 1966-1967, ve které se Chamberlain dostal pod taktovku nového trenéra Alexe Hannuma. Ten zcela změnil Wiltův herní styl a hlavně si jako první trenér získal jeho uznání, protože absolutně nerespektoval jeho nadřazenou pozici v týmu a donutil ho soustředit se primárně na obranu. Výsledek byl takový, že Wilt už sice nebyl nejlepším střelcem ligy, ale zato se radikálně zlepšil jeho vztah se spoluhráči a konečně se mu podařilo dosáhnout až na vysněnou trofej. 

Další titul přišel až v roce 1972, kdy už Chamberlain pár let hrál vedle Elgina Baylora a Jerryho Westa (jehož silueta je dodnes logem NBA) za Los Angeles Lakers. Baylor ukončil kariéru a Wilt nastoupil místo něj na pozici kapitána. Nově nabytá zodpovědnost mu pomohla se lépe propojit s týmem a to se podobně jako o pár let dříve ve Philadelphii odrazilo i na výsledcích. Lakers ukončili základní část s 69 výhrami, což byl tou dobou nový rekord. Ve vyřazovací fázi si dokázali poradit i s obhájcem titulu Milwaukee Bucks v čele s mladým Lew Alcindorem, později známým pod jménem Kareem-Abdul Jabbar. Ve finálové sérii proti New Yorku odehrál Wilt poslední zápas se zlomenou rukou, ale i přesto dokázal nasbírat 24 bodů, 29 doskoků, 8 asistencí a 8 bloků a dotáhnout svůj tým až k vítězství, čímž si také poprvé v životě zasloužil cenu Finals MVP. 

Úspěchy

Za svůj život se 2x stal šampionem NBA a 4x obdržel cenu MVP. Mezi další významná ocenění patří Rookie of The Year, Finals MVP, ocenění pro nejlepšího střelce sezony (7x), nejvíce doskoků za sezonu (11x) a cena za nejvíce asistencí. Celkem drží neuvěřitelných 72 rekordů NBA a v roce 2006 byl uveden do basketbalové síně slávy. 

Zajímavosti

Po ukončení basketbalové kariéry se profesionálně věnoval volejbalu a dokonce se stal prezidentem Mezinárodní volejbalové asociace (která navzdory svému názvu sdružovala pouze týmy ze západní části USA).

V roce 1966 se v novinách objevil článek, který tvrdil, že v zápase proti Baltimore Bullets Wilt zablokoval pokus o dunk hráče Guse Johnosna tak silně, že mu vykloubil rameno. Bohužel neexistují žádné důkazy, které by to mohly potvrdit. 

Chamberlain byl známý tím, že nebyl dobrý v proměňování trestných hodů. Tento problém vyřešil tak, že místo toho, aby míč do koše hodil, rozběhl se s ním, odrazil se z trestné čáry a zadunkoval. Vedení NBA následně zavedlo pravidlo, které toto zakazuje. 

Během svého působení ve Philadelphii ve skutečnosti bydlel v 150 kilometrů vzdáleném New Yorku, protože si tam mohl v mnohem větší míře užívat svůj status basketbalové superstar. Každý den proto musel na trénink několik hodin dojíždět. 

V jednom rozhovoru uvedl, že za svůj život měl sex s více než 20 000 ženami. K takhle velkému číslu dospěl na základě toho, že si o svých partnerkách vedl deník. Byl také známý tím, že ve svém domě v LA často pořádal obrovské večírky a často v noci vůbec nespal. Několikrát za to byl v souvislosti se svými výkony na hřišti kritizován. 

Za celou sezonu 1961-1962 strávil na lavičce pouhých 8 minut. Kdyby se v jednom z posledních zápasů sezony nevyfauloval, odehrál by plný počet minut v každém zápase. Vzhledem k tomu, že v této sezoně jeho tým hrál často v prodloužení, ukončil sezonu s průměrem 48.5 minuty na zápas i navzdory tomu, že normální zápas trvá pouze 48 minut

V roce 1984 si vedle Arnolda Schwarzeneggera zahrál ve filmu Ničitel Conan roli záporáka Bombaaty.