slowthai cover

Jak se atypický umělec slowthai posunul na nové desce TYRON?

Na svém prvním albu, Nothing Great About Britain z roku 2019, tenhle rodák z Northamptonu jasně vyjádřil svůj negativní postoj k Brexitu a celé anglické společnosti, čímž se také podělil o mnoho svých zkušeností z dětství a mládí. Po dvou letech slowthai přichází s novým projektem, ve kterém se svým fanouškům mnohem více otevírá a pomalu z něj mizí agrese, rozzuřenost a naštvání, jenž z první desky sálalo až za průliv La Manche na míle daleko. Možná a nejspíš právě kvůli jedinečné osobitosti desky jí slowthai nazval po svém křestním jméně, TYRON.

Tohle album vzniklo v těžkém období mého života, jsem sice daleko od dokonalosti, při vytváření jsem se toho ale o sobě hodně naučil. I nadále se budu snažit být lepším člověkem a stát se odrazem toho, co chci na tomhle světě sám vidět.
Doufám, že tohle album může pro někoho být světlem na konci tunelu a ujištěním, že nikdy nejste sami. Je v pořádku být sám sebou, do p*dele se vším ostatním. Učte se, rosťte a snažte se být lepší, než jste byli včera.”

– slowthai k albu TYRON na Instagramu

Dílo je stejně jako Nothing Great About Britain rozdělené na dvě části, přičemž každá z nich nabídne 7 tracků, dohromady si tak můžeš poslechnout 14 songů v celkové délce přes 35 minut. V první půlce alba stále můžeš slyšet slowthaiův typický šílený, naštvaný a dost často roztržitý výstup, zatímco v té druhé se pomalu uklidňují jak beaty, tak Tyronova flow.

Slowthai se svojí novou deskou nenávratně vyvrátil všechny pověsti o tom, že na začátku minulého roku svým kontroverzním chováním na předávání cen NME Music Awards v Londýně zazdil celou svojí kariéru. Bulvární média tehdy možná až zbytečně zveličila jeho nevhodné chování po výhře ceny “Hero of the Year” k moderátorce Katherine Ryan, dokonce to nazvala sexuálním obtěžováním, což sama Katherine hned druhý den na svém Twitteru popřela. Podle jejích slov se ani na chvilku necítila obtěžovaná a celé jí to přišlo úsměvné a jako pouhý vtip. Kromě tohoto incidentu se slowthai tenkrát také dostal do potyčky s jedním z návštěvníků akce, který po něm hodil mikrofon, což by se asi nelíbilo nikomu. Sám slowthai se za své chování téměř okamžitě hluboce omluvil, médiím to ale nestačilo. To všechno nakonec ale slowthai pohřbil na svém tracku “Cancelled“, na který si už po druhé pozval Skeptu, s nímž společně dal najevo, že je jen tak někdo neukončí. Není to poprvé, co Tyron vyjádřil svůj názor na takzvanou “cancel culture“, jednou už se tak stalo na tracku “ENEMY” z roku 2020, což se mimochodem vyslovuje stejně jako NME, je tedy dost zřejmé, že už tenkrát narážel právě na incident z této akce.

Za zmínku určitě stojí taky track “feel away” s Jamesem Blakem a dvojicí Mount Kimbie, věnovaný slowthaiovo zesnulému mladšímu bráchovi, který ho opustil těsně po jeho prvních narozeninách, s čímž se umělec musel vyrovnávat celý život. Svým fanouškům se také pořádně otevřel na tracku “adhd“, kde popisuje, jaké je to žít s touhle neurovývojovou poruchou, kterou sám trpí a od mládí s ní bojuje. Kromě již zmíněných featů se na desce TYRON objeví například i A$AP Rocky na tracku MAZZA, což je zkratka pro slangový výraz “mazzalean“, který často zobrazuje něco šíleného, bláznivého až praštěného. To vše se odráží na samotném videoklipu, který k této spolupráci vznikl a za měsíc stihl nasbírat téměř 3 miliony views. Kromě něj si můžeš poslechnout i “push” se zpěvačkou Deb Never nebo track “terms“, kam si pro změnu slowthai pozval Denzela Curryho a Dominica Fikea.

Deska TYRON je unikátní hlavně v tom, že si na ní každý najde něco svého. Chceš zrovna vyskočit ze židle a rozbít se v klubu? Pusť si “WOT“. Chceš si lehnout do postele a pořádně si odpočinout při poslechu hudby? Pusť si “nhs“. Takhle bych sice mohl pokračovat, snad mě ale už chápeš. Najdeš tu prostě jak zuřivého a šíleného slowthaie, tak něžného a citlivého Tyrona. Slowthai je svým výstupem a projevem prostě a jednoduše unikát, který jen tak nezklame. Vinyly, CD a poslední kousky merche můžeš stále objednávat na jeho shopu, všechno ale rychle mizí, tak s nákupem moc neváhej.