Co je to Clubhouse a proč nadělal takový poprask?

Všichni se nejspíš shodneme na tom, že sociální média ovlivňují dnešní společnost zásadní měrou. Po úspěchu Facebooku, Instagramu nebo třeba Twitteru se o slovo pravidelně hlásí další. Většina takových aplikací končí v propadlišti dějin. Jiné ale prorazí. Na které straně této hranice bude právě neuvěřitelně oblíbený Clubhouse?

Pokud jste během posledních týdnů byli alespoň na jednu hodinu připojeni k internetu, pravděpodobně jste se už se jménem Clubhouse setkali. Pravděpodobnost se ještě zvyšuje v případě, že jste majitelem chytrého telefonu iPhone. Tahle aplikace je totiž (zatím) k dispozici právě pouze pro telefony od Applu. A navíc ještě výhradně na osobní pozvání. Ani taková omezení jí ale nezabránily v tom, aby se stala internetovým hitem číslo jedna.

Horká novinka

Clubhouse spatřil světlo světa teprve v dubnu roku 2020. Jeho myšlenka je vlastně docela jednoduchá. Jedná se o novou sociální platformu, která je naprosto trefnou odpovědí na všechny ty lockdowny a vůbec celou situaci okolo pandemie COVID-19. Lidé tady zkrátka mluví a mluví. Ale vy je u toho nevidíte, jen slyšíte. Takový podcast naživo. Zjednodušeně.

Exkluzivní komunita?

Systém pozvánek působí na první pohled tak trochu omezujícím dojmem. Každý uživatel Clubhousu má k dispozici dvě další pozvánky a s další aktivitou na síti pak jejich počet narůstá. Možná vám dvě pozvánky připadají jako nic extra, počet uživatelů tady ale roste opravdu raketovým tempem. A to dokonce i tehdy, když se zaměříme jen na Česko a Slovensko.

Clubhouse tak může působit jako místo, kde se schází jakási smetánka (nebo spíše who is who internetové komunity), své místo tady má ale opravdu každý. A všichni jsou si rovni.

Místnosti, pardon růmky

Základem Clubhousu jsou jednotlivé místnosti, neboli růmky; jak se okamžitě ujalo v našich končinách. Novou místnost tady může založit úplně každý. A každý, kdo bude potvrzen se do ní může i přidat. Diskutuje se tady na různá témata. Naprosto libovolná. Někdy je diskuse řízená, jindy zase ne. Pravidla se tady téměř nekladou.

Clubhouse a rap

Pro rapovou kulturu je Clubhouse už dnes zásadní platformou. Kreativní lidé a umělci přijali novou sociální síť více než dobře už na samém začátku. Velmi výraznou postavou je tady například Meek Mill. Mezi uživateli ale najdete i taková jména, jako jsou 21 Savage.

A jak je na tom Československo?

A jedním dechem musíme také dodat, že i našinci vzali Clubhouse doslova útokem. Nechybí tu samozřejmě ani podstatná část redakce The Mag. A pokud se ptáte na konkrétní rappery a producenty, co takhle jména jako Sergei Barracuda, Day Six, Konex a spousta dalších.

A aby toho nebylo málo, už jsme se stihli zúčastnit pěkných pár povídání o rapu. A někdy i pořádně do hloubky. Sami jsme každopádně zvědaví, jakým směrem se bude celé tohle šílenství ubírat. Bude Clubhouse novou „must have“ aplikací, která nám po pandemii (jednou) už zůstane? Anebo zmizí tak rychle, jak se objevila? To je v současnosti samozřejmě těžké předvídat, nám se ale tento formát zatraceně líbí. Věříme totiž, že v dnešní době, kdy o naši pozornost bojuje doslova jedno rozptýlení za druhým, je občas fajn naladit se na „živou“ diskusi, kde nezáleží na tom, jak to celé vypadá nebo co se děje kolem. Clubhouse je prostě jen o slovním podání. A i když to na někoho může působit jako old school, určitě se v tom najdete i vy. Jen to zkuste. Určitě budete znát někoho, kdo má nějakou tu volnou pozvánku.