Top 10 UFC fights za rok 2020

Rok 2020 byl všechno, jen ne normální. I přesto, že to byl nejdivnější rok našich životů, o skvělé eventy v podání UFC jsme neměli nouze. Během roku se jich totiž uspořádalo 40. Většina z nich se pořádala za zavřenými dveřmi v Las Vegas, nebo na Fight Islandu, v Abu Dhabí. O titul se bojovalo dohromady 19x a opravdu bylo na co koukat. Za sebe musím říci, že z pohledu boje hodnotím tento rok víc než úspěšný a rozhodně plný překvapení. Do UFC nově nahlédli hned 4 zápasníci CZ/SK scény. Makhmud Muradov, Jiří Procházka, David Dvořák a Lajoš Klein. Všichni ukázali, že do nejvyšší ligy patří a mnohdy udivovali diváky po celém světě. I přesto, že jsme v tomto roce neměli nouzi o skvělé zápasy, připravil jsem si pro vás žebříček Top 10 UFC zápasů za celý rok 2020!

#10 – Frankie Edgar vs. Pedro Munhoz

Náš žebříček začínáme ve velkém stylu. Na jedné straně veterán, Američan Frankie Edgar (24-8) a na té druhé Brazilec Pedro Munhoz (18-5). Souboj byl vypsán na 5 kol bantamové váhy a divák se rozhodně nemohl nudit. K vidění bylo 25 minut boje do posledního dechu. Edgar porazil Munhoze až po rozhodnutí sudích. Body dokonce vyšly lépe pro Munhoze, ale dva rozhodčí přiřkli vítězství Edgarovi, a to rozhodlo (48-47, 46-49, 48-47). Osmatřicetiletý Edgar se stal jedenáctým fighterem v historii UFC, který dokázal zvítězit ve třech váhových divizích. A rozhodně neřekl poslední slovo!

zdroj: Chris Unger/Zuffa LLC

#9 – Jon Jones vs. Dominic Reyes – Light Heawyweight title

První titulový zápas v našem žebříčku. Desetiletá neporazitelnost Jona Jonese (26-1) vydržela i nápor Dominica Reyese (12-2). Souboj o titul polotěžké váhy nabídl velkolepou podívanou. Od začátku měl navrch Reyes, protože moc dobře věděl, že Jones bude nejzranitelnější právě v úvodu. Ten však tento tlak ustál, a pak už hrál svoji hru. Souboj trval 25 minut a oba si rozhodně nedarovali vůbec nic. Celý zápas byl velice vyrovnaný, takže to bylo drama do posledních chvil. Po přečtení výsledku (48–47, 48–47, 49–46) ve prospěch legendy Jonese bylo jasné, jak to viděli bodový rozhodčí. Reyes sice s výsledkem nejdříve nesouhlasil, protože podle něj vyhrál první, druhé i třetí kolo, ale s výsledkem se musel smířit. Pro Jonese šlo o poslední zápas před přestupem do nejvyšší váhové kategorie, kde ho čeká buď sám šampion Stipe Miocic, nebo Francis Ngannou. To Reyese čeká další výzva v podobě Jířího Procházky. V roce 2021 se máme opravdu na co těšit!

zdroj: Michael Wyke/AP

#8 – Charles Oliveira vs. Tony Ferguson

První ze zápasů Tonyho Fergusona v našem žebříčku. Na jedné straně Brazilec Charles Oliveira (30-8), na té druhé Američan Tony Ferguson (25-5). Velký zápas dvou hvězd, který přinesl až nečekaně hladký a jednoznačný průběh. Od prvního kola totiž dominoval právě Oliveira, což se zpočátku vůbec nečekalo. Vždyť na druhé straně stál “ten” Tony Ferguson. Hned v prvním kole mohlo být rozhodnuto. Oliveira nasadil smrtelný armbar, při kterém by se normálnímu smrtelníkovi zlomila ruka. Ferguson však přežil, ale nebylo mu to nic platné. Celý zápas měl v režii Oliveira a souboj už nepustil. Výsledek zápasu byl jednoznačný (30–26, 30–26, 30–26). Pokud se bude chtít Tony vrátit mezi elitu, čeká ho hodně práce.

zdroj: essentiallysports.com

#7 – Zhang Weili vs. Joanna Jedrzejczyk – Women’s Strawweight title

Jediný ženský souboj v mém výběru. Mnozí se shodují, že šlo o nejlepší zápas v historii MMA žen. A rozhodně nejde nesouhlasit. Jedná se o druhou bitvu o titul v našem žebříčku. Na jedné straně se představila Číňanka Zhang Weili(21-1) a na druhé Polka Joanna Jedrzejczyk(16-4). Jednalo se o jeden z nejvyrovnanějších zápasů, který rozhodl jediný bod. Polka útočila hlavně do těla a dařily se jí i kick-boxové kopy, zato Číňanka se často trefovala do hlavy. Po konci zápasu měla Jedrzejczyk na obličeji velký hematom. Zápas rozhodli rozhodčí a i hodnocení bylo velice těsné, a to (47-48, 48-47, 48-47). Tento zápas byl opravdový zážitek!

zdroj: Bloody Elbow

#6 Jiří Procházka vs. Volkan Oezdemir

V našem pořadí nechybí ani český zástupce. Musíme ale dodat, že je zde zcela zaslouženě. A že to byl snový debut! Čech Jiří “Denisa” Procházka (27-3-1) a proti němu stál ostřílený Švýcar Volkan Oezdemir(17-5). Bývalý titulový vyzyvatel, který šel do zápasu jako mírný favorit, tvrdě narazil. Ačkoli první kolo zápasu bylo úspěšné z jeho pohledu, protože Procházku až nebezpečně mockrát trefoval, druhé kolo byla úplně jiná pohádka. I Procházka uznal, že v prvním kole toho na sebe nechal projít trochu více, než bylo v plánu. Jak jsme již zmínili, druhé kolo nebylo vůbec dlouhé. Vlastně trvalo 49 sekund a byl konec. Denisa načal Oezdemira naskočeným kolenem, a pak ho ukončil ukázkovou pravačkou. Jednalo se o první ukončení KO Švýcara. V dnešní době se Jiří připravuje na svůj druhý zápas v UFC s dalším velkým bijcem, Dominicem Reyesem. Už 27. 2. se máme na co těšit!

zdroj: Getty Images

#5 Justin Gaethje vs. Tony Ferguson – Lightweight title

Třetí titulový zápas našeho žebříčku. Bitva dvou válečníků a hvězd Tonyho Fergusona (25-5) a Justina Gaethjeho (22-3) přinesla opravdu neskutečný zápas. Zápas byl od začátku skvělou přestřelkou úderů. Musíme ale uznat, že za kratší konec provazu celý zápas tahal papírový favorit Ferguson. Gaethje šel do zápasu jako náhradník za Khabiba a nemohl udělat lépe. Tony touto prohrou ztratil šanci na titulový zápas s Nurmagomedovem a něco v něm se zlomilo. Tony Ferguson nebyl tím Tonym Fergusonem, který svého soupeře seřeže rozdílem třídy. V tomto zápase to bylo naopak. Gaethje mlátil silou náklaďáku a Tony jen držel a držel. Abych řekl pravdu, tolik ran, co dostal by nevydržel nikdo. V pátém kole však přišel konec. Sotva na nahou se držící Ferguson už jen čekal na konec zápasu, který mu nakonec rozhodčí dopřál. Úžasný zápas, který Justinovi přihrál Khabiba a Tonymu se navždy zavřela dvířka jménem titul.

zdroj: John Raoux/AP

#4 –  Joaquin Buckley vs. Impa Kasanganay

Tento zápas sem zkrátka zařadit musím. Za sebe musím říci, že se jednalo o jedno z nejlepších KO v celé historii MMA! Ano, až tak. V tomto zápase na sebe narazili Američan Joaquin Buckley (12-3) a také Američan Impa Kasanganay (8-1). Zápas dvou nováčků v UFC si rozhodně budeme ještě dlouho pamatovat. Buckley i Kasanganay byli od začátku vcelku vyrovnaní, ale zlom přišel až v druhém kole. Zde Buckley vytasil kop jak z filmu Jeanne-Claude van Damma. Kasanganay zachytil Buckleyho kop a ten na nic nečekal a z otočky udeřil druhou nohou a prošel se protivníkovi po obličeji. Tento konec nečekal snad nikdo a Buckley si rozhodně vysloužil pozornost Dany Whitea a celé MMA scény. Tohle bylo KO jak z jiného světa!

zdroj: Josh Hedges/Zuffa Llc/Getty Images

#3 Khabib Nurmagomedov vs. Justin Gaethje – Lightweight title

Na stupně vítězů se dostala další bitva o titul. Tentokrát se jednalo o souboj neporaženého šampiona Rusa Khabiba Nurmagomedova (29-0) s dalším prozatimním šampionem Američanem Justinem Gaethjem (22-3). V prvním kole sice Gaethje trefil pár háků na hlavu a kopů na nohu, to ale bylo na dagestánského válečníka opravdu málo. Ve druhém kole se totiž dostali na zem a zde neměl Američan žadnou šanci. Khabib nasadil triangle a soupeře uškrtil. Zasloužené a velice přesvědčivé vítězství. Jednalo se také o Khabibův poslední zápas. Svou výhru věnoval nedávno zesnulému otci do nebe a řekl, že slíbil matce, že po tomto zápase toho nechá a jak slíbil, tak se stalo. Po rozhovoru opravdu položil rukavice do středu oktagonu na důkaz konce kariéry. V posledních týdnech se hojně spekulovalo o jeho návratu, aby dokonal své skóre na 30-0, ale zatím to tak nevypadá. Celé MMA přišlo o největšího šampiona všech dob.

zdroj: Josh Hedges/Zuffa LLC

#2 – Deiveson Figueiredo vs. Brandon Moreno – Flyweight title

Na stříbrnou příčku zařazuji poslední zápas o titul, který se odehrál před měsícem. Na jedné straně stál šampion flyweight Brazilec Deiveson Figueiredo (20-1) a na té druhé Mexičan Brandon Moreno (18-5). Celý souboj byl nabitý skvělými výměnami a byla radost na to pohledět. Ve třetím kole přišel nechtěný kop do slabin Morena a navíc už dříve byl Figueiredo napomínán za prst v obličeji soupeře, takže mu rozhodčí ubral jeden bod. Zápas trval celých 5 kol a muselo dojít na rozhodnutí bodových rozhodčích. Jejich verdikt byl (48-46, 47-47 a 47-47) a oba aktéři se tak rozešli s remízou. Titul zůstal v držení Figueireda a my se tak v roce 2021 máme na co těšit, odveta je nutností!

zdroj: Jeff Bottari/Zuffa LLC

#1 Dustin Poirier vs. Dan Hooker

Na první příčku jsem vybral souboj, který mě bavil ze všeho nejvíce. 25 minut skvělého MMA v podání Američana Dustina Poiriera (26-6) a Novozélanďana Dana Hookera (20-9). Tomuto souboji nejde ani říkat zápas. To byla jednoduše válka se vším všudy! V každém z 5 kol jsme mohli vidět tvrdé a nekompromisní přestřelky jak z jedné, tak druhé strany. Pro oba borce to byla neskutečná dřina až do poslední minuty zápasu. Souboj byl velice vyrovnaný, a tak bylo jasné, že bude muset rozhodnout hodnocení bodových rozhodčí. Ti rozhodli ve prospěch Poiriera poměrem (48–47, 48–47, 48–46). Co se týče napětí a zábavy u sledování zápasů, byl tento zápas rozhodně zaslouženou jedničkou. Poirier si touto výhrou vysloužil možnost druhého zápasu s Conorem McGregorem, který nás zanedlouho čeká.

zdroj: Chris Unger/Zuffa LLC

Tak to je vše. Toto byl můj žebříček těch nejlepších zápasů UFC za rok 2020. Již brzy nás čekají bitvy jako Holloway vs. Kattar či McGregor vs. Gaethje, takže i v novém roce se máme opravdu na co těšit.