Proč je platforma Verzuz to nejzásadnější v současné rap game?

Doslova po celém světě řádí pandemie koronaviru. Omezení vycházek, koncertů a velkých festivalů. S klidným svědomím můžeme říct, že rapový fanoušek ještě nikdy nebyl tak moc odkázán na internet a jeho obsah. A umělci se samozřejmě rychle přizpůsobili. Vydávají doslova jeden projekt za druhým. Pytel se ale roztrhl i s podcasty, talk shows a dalšími mediálními platformami.

Formát Verzuz, se kterým přišli legendární producenti Timbaland a Swizz Beatz je ale unikátní. V každém klání se setkají dva velikáni hudební scény, kteří mají nějakým způsobem srovnatelný dopad na hip hopovou kulturu. Jedná se vlastně o průřez kariérou, která u některých umělců trvá už celá desetiletí. Ale nenechte se mýlit – ani když se do hry pustí taková esa, jakými Timbo nebo Swizzy nepochybně jsou, nezačíná vše ve velkém stylu. Platforma Verzuz nejprve vznikla jako docela nenápadné improvizované vysílání, vlastní značku a image dostala až o něco později.

Klání pánů zakladatelů

Celá myšlenka původně vznikla už během roku 2017, kdy se proti sobě postavili oba zakladatelé pozdější platformy. Tehdy bitva dvou producentských velikánů proběhla v podobě živé show v rámci populárního festivalu Hot 97 Summer Jam.

Myšlenka se chytila, tak proč nepokračovat? Všemu navíc trochu paradoxně nahrál i samotný COVID-19, protože najednou jediná možnost byla přejít do online světa. Jako ideální platforma se nakonec ukázal Instagram, kde vše probíhá v prostředí živého vysílání. Historicky druhou bitvu si mezi sebou střihli ještě producenti Hit-Boy a Boi-1da, a pak už konečně mohly začít další souboje, tentokrát samotných interpretů.

Kdo je ten nejlepší?

Je třeba poznamenat, že na začátku se souboje Verzuz nesly spíše v rytmu chytlavých melodií a žánru rnb. Na konci března loňského roku proběhlo klání mezi zpěváky Seanem Garrettem a The-Dreamem. Jen o den později je následovali Ne-Yo a Johnta Austin.

Od té doby se se souboji doslova roztrhnul pytel. Své síly na mikrofonu poměřili třeba Ludacris a Nelly, Fabolous a Jadakiss, Rick Ross s 2 Chainzem nebo zejména Gucci Mane a Jeezy.

Bitva odvěkých rivalů

Souboj Guwopa a Jeezyho. Klání proběhlo 19. listopadu, trvalo hodinu a čtyřicet minut a jako teprve druhý souboj Verzuz překonalo hranici 1 milionu sledujících v živém přenosu. Proti sobě se postavili dva umělci, kteří jsou na nože více než patnáct let. A vše proběhlo poměrně klidně. Tohle prostě musíte vidět. Tady se psala historie.

Co přinese budoucnost?

Sami jsme zvědaví, jak velká jména se spolu na Verzuz ještě utkají. Například takový The Game na internetu už chvíli prohlašuje, že do celé věci klidně půjde, jedině ale tehdy, když se jeho protivníkem stane 50 Cent. Tak dočkáme se?