NBA trades checker #3: James Harden opouští strip cluby v Houstonu a míří za Durantem do Brooklynu

Sága okolo Jamese Hardena a jeho budoucnosti je konečně u konce. Vyústění tohoto příběhu dopadlo tím nejbláznivějším, avšak v médiích nejvíce skloňovaným scénářem. Harden totiž po osmi sezonách, a započaté deváté, opouští Houston Rockets a stěhuje se do východní konference do týmu Brooklyn Nets. Zde se potká se svým dřívějším spoluhráčem z Oklahomy, Kevinem Durantem, a společně s Kyrie Irvingem vytvoří obávanou big-three, která rozhodně bude chtít atakovat minimálně finále konference. MVP z roku 2017 se stal součástí 4-team tradeu mezi Houstonem, Brooklynem, Indianou a Clevelandem. Pokud se chceš dozvědět, co stálo za tímto přestupem, jací hráči mění působiště a co po přestupu Hardena od Brooklynu očekávat, přečti si tento článek!

Když nevíš co s večerem, zajdi do strip clubu a dej si do nosu

James Harden může být konečně spokojen, jelikož se mu splnilo přání zahrát si opět se svým dřívějším spoluhráčem Kevinem Durantam. Vyplnily se tak všechny dřívější spekulace médií o tomto senzačním přestupu a jak šlo vidět i z Hardenova přístupu v posledních týdnech, Rockets prakticky neměli jinou možnost, než tento tah provést. Harden totiž začal sezonu na lavičce po tom, co si užíval na vánoční party ve strip clubu, což by samo o sobě možná ještě bylo s přimhouřením oka v pohodě, kdyby se tenhle incident nestal v době koronavirové krize. Takže Harden, který si na videu užíval bez roušky, si musel projít povinnou karanténou, byl mimo pár zápasů a k tomu ještě dostal navrch od NBA pokutu $50 000.

Po zmeškání startu sezony se Harden v duchu velkého očekávání konečně vrátil na palubovku, nicméně fanoušky Rockets svojí tělesnou formou příliš nepotěšil. Navíc, atmosféra začala houstnout, když se jeho rozměry začaly s postupem času ještě navyšovat.

Samozřejmě, jak už je zvykem u americké kreativní komunity, začaly se internetem šířit vtípečky na Hardenovu adresu, na ty nejpodařenější se můžeš podívat například zde. K tomu všemu si ještě Harden údajně poštval proti sobě celou kabinu, takže nebyla jiná možnost, než dát celý trade do pohybu. O jeho podrobnostech si můžeš přečíst v následující části.

4-team trade pod lupou

Brooklyn získal Jamese Hardena a 2024 second-round pick z Clevelandu, přičemž opačným směrem, tedy ke Cavaliers, putoval poměrně překvapivě center Nets Jarrett Allen, jehož následoval také jeho spoluhráč Taurean Prince.

Houston, který se možná může na první pohled jevit jako poražený, z tohoto tradeu naopak nevyšel úplně zle. Do týmu totiž přišel dvojnásobný All-Star player Victor Oladipo, který se sice konečně začínal v Indianě po zranění rozehrávat, nicméně i on sám očividně potřeboval změnu prostředí, aby se mohl snažit nakopnout ke svým dřívějším výkonům. Otázkou však je, zda Oladipo nebere Rockets pouze jako přechodnou stanici, po sezoně se totiž stane volným hráčem. Mezi další příchozí pak patří Rodions Kurucz z Brooklynu a Dante Exum z Clevelandu, kteří by minimálně mohli rozšířit rotaci týmu Rockets. Když k těmto hráčům přidáme také zisk spousta možností na budoucích draftech, Rockets pravděpodobně vytěžili z tohoto tradeu možné maximum.

Indiana sice ztratila Oladipa, nicméně získala za něj z Rockets Carise LeVerta, který měl původně zamířit právě do Houstonu v rámci přesunu Jamese Hardena. Pacers tak získávají hráče ve skvělé formě, který by mohl do jejich stylu hry skvěle zapadnout. Abych doložil LeVertovu aktuální hodnotu, Caris si od startu sezony vytvořil průměr 18.5 bodů na zápas, se 4.3 doskoky a 6 asistencemi! K tomu ještě do Indiany míří 2023 second-round pick z Houstonu.

Těžko říci, jak z tohoto trejdu vyšel Cleveland, který získává do svého týmu podkošový tank Jaretta Allena a Taureana Prince, který se v posledních několika zápasech spíše trápí. Pochybnosti o tahu Clevelandu vznikají z toho důvodu, že Jarett Allen je dalším vysokým hráčem, který oblékne dres Cavaliers a zároveň už pátým podkošovým hráčem v kádru, takže složení Cavs a jejich variabilita v poli rozhodně budí menší rozpaky.

Nets jdou all-in, ovšem s velkým rizikem

Zdroj: https://www.skysports.com

Ano Brooklyn získal hvězdného Hardena, který si opět zahraje s Kej Dým a ano, Nets budou mít obávanou big-three, kterou zpravidla trenéři skládají za jediným účelem, útokem na šampionát. Jenže Nets nebudou mít cestu skrze playoff vůbec jednoduchou (pokud bereme jako jistotu umístění v TOP 8). Museli se totiž vzdát Jaretta Allena a Taureana Prince, čímž se trenérovi Nashovi výrazně zmenšila hloubka kádru a také možnosti v obraně. Jediným ryzím centerem v defenzívě tak bude pouze DeAndre Jordan a Nets se musí modlit, aby se tento dvaatřicetiletý veterán nezranil. Dalším faktorem je tradičně Kyrie Irving, který z “osobních” důvodů nyní nenastupuje do zápasů a údajně byl spatřen na noční party s přáteli. Fanoušci se tak začínají obávat toho, že se v kabině začíná opět projevovat Kyrieho poison mentalita, která jej také dostala pryč z Bostonu. Otázkou také je, jestli Nets nedoplatí na slabší hloubku kádru a menší možnosti v rotaci. K tomu všemu to vypadá, že Spencer Dinwiddie letos dohrál a tak Nets nezbývá nic jiného, než se modlit k dvojici Harden & Durant a doufat, že oba hráči naváží na své výkony v Oklahomě z let 2009-2012 a stejně jako tehdy se pokusí zabojovat o celkový šampionát.