Miami Heat, Chicago Bulls a další: Největší supertýmy v historii NBA

zdroj: Getty Images

Basketbalový svět už od začátku offseasonu napjatě sledoval situaci kolem Jamese Hardena, jehož jméno bylo často skloňováno v souvislosti s odchodem z Houstonu. Vše vyvrcholilo po pár úvodních kolech letošní sezony, během kterých bylo jasné, že situace v kabině Rockets je značně vyhrocená. James Harden se stal součástí čtyřstranného tradu mezi Houstonem, Brooklynem, Indianou a Clevelandem a od této chvíle bude hrát po boku Kevina Duranta a Kyrieho Irvinga v barvách Brooklyn Nets. Takovýto přestup pochopitelně vzbudil velké pozdvižení a fanoušci už mluví o novém supertýmu a jasném favoritovi na titul. Jaké šance na výhru v letošní sezoně ve skutečnosti Brooklyn má, probereme někdy jindy. Dneska se místo toho vrátíme zpátky do minulosti a podíváme se na nejlepší supertýmy historie NBA a na to, jestli naplnily všechno, co se od nich očekávalo. 

Los Angeles Lakers (80. léta)

Lakers patří se 17 tituly a 32 finálovými účastmi mezi nejúspěšnější týmy celé NBA. Je proto pochopitelné, že žluto-fialový dres oblékalo v průběhu historie velké množství známých jmen. V 80. letech vedle sebe za Lakers nastupovali Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson a James Worthy. Každý z jmenovaných je dnes součástí basketbalové síně slávy. Tato trojice má za 7 let společného působení na kontě 6 účastí ve finále, přičemž 3 z nich skončily vítězně. Abdul-Jabbar a Johnson dohromady v průběhu své kariéry nasbírali celkem 9 ocenění MVP a oba jsou považováni za all-time nejlepší hráče na své pozici. Proto není žádným překvapením, že 80. léta byla pro Lakers velice úspěšné období. Nebýt Celtics v čele s Larrym Birdem, kteří pro Lakers představovali hlavního konkurenta, mohla tato sestava plná hvězd nasbírat mnohem více trofejí.

Chicago Bulls (1995-1998)

Po svém návratu do nejlepší basketbalové ligy světa v roce 1995 Michael Jordan okamžitě přesvědčil celý svět, že ani po dvou letech hraní baseballu se nic nezměnilo na faktu, že je nejlepším basketbalistou všech dob. Spolu se Scottie Pippenem a Denisem Rodmanem si na 3 roky podmanili celou ligu a zopakovali něco, co se do té doby v moderní NBA kromě Chicaga nikomu nepovedlo – legendární three-peat. V roce 1996 navíc ukončili základní část sezony s 72 výhrami, čímž stanovili nový rekord. I dnes spousta lidí věří, že tato sestava Bulls byla vůbec nejlepším týmem v historii NBA. Vzhledem k tomu, jak suverénní jízdu Jordan a spol předvedli, stojí tohle tvrzení určitě za zvážení.

Boston Celtics (2007-2010)

Ray Allen, Kevin Garnett, Kendrick Perkins, Paul Pierce a Rajon Rondo se roce 2007 spojili a vytvořili tým skládající se ze samých hvězd. Tahle sestava už na první pohled budila velký respekt a jakmile nastoupila do zápasu, často se jednalo o bezproblémovou demolici soupeře. Jejich společné působení jim přineslo titul v roce 2008 a prohrané finále v roce 2010. Vzhledem k tomu, že do té doby se Boston v lize značně trápil, nepochybně se jednalo o skvělý krok, který se vedení klubu vyplatil. Paul Pierce se později nechal slyšet, že kvůli jemu a jeho spoluhráčům se LeBron James v roce 2010 rozhodl přestoupit do Miami, protože tým Bostonu byl v té době tak silný, že mu LeBron zkrátka nemohl konkurovat. 

Miami Heat (2010-2014)

Jakou roli ve skutečnosti hrál Boston při rozhodování LeBrona Jamese ohledně jeho přestupu do Miami, je v konečném důsledku jedno. Nic to nemění na tom, že trio James-Wade-Bosh udělalo z Heat nejobávanější tým své doby. Zajímavostí je, že všichni 3 byli draftováni v roce 2003 a patří mezi nejúspěšnější hráče daného draftu. Toto období je také spojeno se silnou kritikou na LeBrona způsobenou nejenom samotným přestupem, ale také tím, že během 4 let v Miami se mu sice podařilo pokaždé dostat až do finále, ale 2 z nich i přes papírově silnější sestavu skončily pro Heat porážkou. I přesto byly tyto 4 sezony nejúspěšnější jak pro celý klub, tak pro hráče samotné

Golden State Warriors (2016-2019)

Asi každý fanoušek basketbalu je s tímto týmem dobře seznámen. Už před příchodem Kevina Duranta v roce 2016 byli Warriors nejlepším týmem ligy a na kontě měli titul z roku 2015 a 73 vítězství v základní části z následující sezony. Proto je pochopitelné, že byl jeho přestup kritizován stejně jako LeBronův v roce 2010. Otázka, jestli se tento krok nakonec vyplatil, je naprosto zbytečná. Back-to-back titul mluví sám za sebe. KD svým dílem přispěl do už tak nabité sestavy a tím z Warriors udělal podle názoru mnoha fanoušků nejlepší tým všech dob. Jestli s tímto tvrzením souhlasíš, necháme na tobě. 

Když už je jasné, že nadvláda Warriors je definitivně u konce (pokud tě tohle téma zajímá, rozhodně zkontroluj náš nedávný článek), nabízí se otázka, který tým přijde jako další. A odpověď možná přišla mnohem dřív, než jsme ji čekali. Aktuální sestava Brooklynu vypadá na papíře velmi dobře, ale my se nepouštíme do ukvapených závěrů a radši si počkáme na to, jestli se z Nets opravdu stane další supertým, který bude NBA dominovat v následujících letech.