Jaký odkaz nám po sobě zanechal MF DOOM?

Přesně na samotném konci loňského roku se k nám všem tak trochu opožděně dostala nepříjemná novinka. 31. října 2020 zemřel poněkud tajemný a neméně geniální rapper MF DOOM. Kdo to ale vlastně byl? A jaké poselství nám po sobě zanechal? Pojďme se na jeho jedinečný příběh společně podívat o něco podrobněji.

Skromné začátky

Později legendární MF Doom se narodil jako Daniel Dumile v Londýně 13. července roku 1971. Jeho rodiče byli afroameričané, tak trochu nedopatřením se ale narodil právě ve Velké Británii, protože jeho matka tam byla právě na návštěvě u své rodiny.

S hudbou mladý Daniel začal někdy okolo roku 1988. Jeho umělecký vývoj ale trval docela dlouhou dobu. Tedy alespoň do bodu než se z něj stal alternativní rapper, který se rád stylizoval do role superzáporáka a nasadil si dnes už kultovní kovovou masku.

Nejprve jako kapela

Za svou kariéru si Daniel vytvořil celou řadu uměleckých identit. První z nich byl právě už v roce 1988 Zev Love X. Tím nejznámějším z jeho altereg je každopádně právě MF DOOM.

Na úplném začátku kariéry tak jako Zev Love X  založil  společně se svým bratrem DJ Subrocem kapelu KMD. Kapela byla po většinu času trojčlenná, ale pozice zbývajícího člena byla dost často obměňována. Tak jako tak ale společně vydali hned dvě studiová alba a dokonce se dostali do menšího labelu Elektra Records. Tato kapitola ale skončila v roce 1993, kdy Subroc tragicky zemřel při autonehodě a vydavatelství smlouvu vypovědělo.

A je čas na sólo dráhu

V roce 1997 Dan nastupuje na sólovou kariéru. Inspirací mu byl především padouch Dr. Doom z marvelovského komiksu The Fantastic Four. Jako rapper a současně i producent v jedné osobě si Daniel začne říkat MF DOOM a jeho debutové album Operation: Doomsday z roku 1999 se poměrně rychle uchytilo na undergroundové scéně.

MF DOOM byl ale vždy velmi aktivní. Řekněme, že ve světě lyrického projevu jeho iniciály MF představovaly anglické slovní spojení metal face, ve světě produkce je obměnil na Metal Fingers. Právě pod touhle přezdívkou pak začal během roku 2001 vydávat instrumentální alba v sérii Special Herbs. A hned v roce 2003 spatří světlo světa další alterego, tentokrát King Geedorah s novým albem Take Me To Your Leader.

Životní album?

MF DOOM nám po sobě zanechal poměrně bohatou diskografii. Jedním z highlightů ale nepochybně zůstává deska Madvillainy, kterou vydal společně s legendárním producentem Madlibem. Tenhle projekt je natolik jedinečný, že se doslova vymyká všem škatulkám žánrů. Je tohle vlastně rap? Především je to pravý a nefalšovaný MF DOOM.

Máme tady ještě další umělecké pseudonymy a identity, například jméno Viktor Vaughn. Poslední album (už jen jako DOOM) ale vydal v roce 2009. Neslo název Born Like This a dnes už jej můžeme s klidným srdcem označit za kultovní.

Odkaz

Daniel nám po sobě zanechal především důkaz, že i hip hop lze stále dělat jinak. Muž se železnou maskou ze světa rapu byl mistrný lyrik, kterého sice můžeme zařadit spíše na undergroundovou scénu, pokud se ale týče skills, rozhodně dokázal konkurovat i těm největším flame spitterům dnešní doby.

Jeho přístup k řemeslu byl opravdu jedinečný. Neměl problém přejímat témata ani postupy z komerční sféry rapu, vždy je ale dopodrobna rozebral a vytvořil něco, co tady ještě nebylo. Pokud máte u poslechu dnešních interpretů pocit, že tento zní jako někdo jiný a tak podobně, v případě MF DOOMA se vám něco podobného zaručeně nestane. A právě originalita a kreativita by v hudbě měla být na prvním místě. Tedy alespoň podle mě.

Příčina rapperovy smrti dodnes nebyla oficiálně potvrzena. Na tom ale nezáleží. Odkaz MF Dooma, rapového záporáka žije i nadále. Díky!