TOP 5 nejatraktivnějších jmen letošního free agency v NBA

Jako každý rok i letos nepostrádá seznam volných hráčů v NBA zvučnost a fanoušky i samotnou ligu tak čeká období plné spekulací a napětí. Na seznamu najdeme kupříkladu hvězdná jména jako Anthony Davis, DeMar DeRozan, Montrezl Harell, Brandom Ingram, Gordon Hayward nebo Bogdan Bogdanovic. V zákulisí se samozřejmě už spekuluje o možných budoucích plánech některých hráčů a týmů, které by svoje řady rády rozšířily. Za tím, co u některých jmen se předpokládá setrvání u stávajících zaměstnavatelů, někteří hráči mohou stát před novou výzvou. Pojď si proto projet všemožné scénáře a spekulace, které se kolem volných hráčů momentálně točí.

DeMar DeRozan

DeMar DeRozan pravděpodobně moc dobře ví, že už ve své kariéře zažil vydařenější sezony. Po přesunu do San Antonia DeRozanovi mírně poklesly i průměrné statistiky, nicméně loňskou sezonu zakončil s více než přijatelným zápasovým průměrem 22.1 bodů, 5.6 doskoků a 5.5 asistencí. Každopádně, byl to herní projev Spurs a výsledné 11. místo v západní konferenci, které tyto statistiky utopily v bezvýznamných vodách mimo playoff. DeRozan disponuje “player option“, tedy volbou, jak stráví svojí budoucí sezonu a údajně nyní probíhají jednání mezi ním a vedením o dalších krocích. Nicméně s příchodem nového platového stropu pro další sezonu, se i DeRozan začal poohlížet po svých možnostech. První z nich je Detroit, který jako jeden z mála týmů disponuje místem v platovém stropě, bude bojovat o playoff a může si dovolit angažovat velkou hvězdu. Samozřejmě, ve hře jsou jako vždy také New York Knicks, kteří pořád hledají hráče all-star kalibru a mají dost prostředků na to si dovolit prakticky kohokoliv. Třetím angažovaným týmem je Charlotte Hornets, avšak podobně jako Knicks nabízí mírné obavy o DeRozanově “fitu” v týmu. Bonusem jsou ještě nenasytní Lakers, kteří údajně také zvažují možnosti angažování tohoto playera, ten by se však v týmu Franka Vogela musel spokojit s menším platem i menší rolí.

Jerami Grant

39. hráč draftu z roku 2014 se v tomto offseasonu stal relativně horkým zbožím pro všechny týmy, které hledají komplexního hráče do svého kádru. Grant zažil boom v Oklahomě, odkud byl tradován do Denveru, kde se stal důležitou součástí aktuálního kádru. Za poslední dvě sezony se výrazně se zlepšila jeho střelba za 3 (39% úspěšnost), a zvýšily se statistiky na obou koncích hřiště. Problém Granta, v jinak relativně úspěšném angažmá v Nuggets, je ten, že tento hráč relativně strádá na herních minutách. Jeho konkurenci tvoří především veterán Paul Milsap a vycházející star Michael Porter Jr. Problém by se mohl vyřešit odchodem Paula Milsapa, který je podle médií na spadnutí, v opačném případě by se však mohl Grant poohlížet jinde. Mezi údajné zájemce patří Miami, Atlanta, Detroit nebo Phoenix.

Serge Ibaka

Serge Ibaka patří k jedněm z nejpoctivějších hráčů NBA, kteří zpravidla do týmu přinesou spoustu pozitiv. Obrana, dobrá střelba, jak z pole, tak i za tři, skvělý přehled ve hře, týmovost a především, spoustu zkušeností. Není tajemstvím, že i díky příchodu Ibaky do Raptors následně tento tým začal sklízet úspěchy i v playoff. Pro info, průměrné stats z loňské sezony: 15.4 bodů, 8.2 doskoků, 1.4 asistencí se střelbou za tři ve znění 38.5% . Ibaka je tak vhodným hráčem pro týmy, které chtějí svůj kádr doplnit o zkušeného veterána a zpevnit svoji defenzivu. Ibaka je především, i vzhledem k jeho 31. letům, hráčem, který svoji efektivitu prokáže především v playoff. Proto není žádnou záhadou, že mezi údajné zájemce o tohoto hráče patří kupříkladu Lakers, Clippers, Heat, Mavericks, Celtics nebo Blazers. Samozřejmě, nejlogičtějším scénářem je Ibakovo setrvání u Raptors, nicméně díky pokročilejšímu věku tohoto hráče by se dalo očekávat ještě jedno výdělečné angažmá, pokud v Torontu vše neklapne.

Joe Harris

Ostrostřelec z Brooklynu se stal free agentem, což znamená jediné, zvýšenou pozornost týmů, které nutně shání spolehlivého trojkaře. Nets se budou muset pořádně ohánět, pokud budou chtít přivést Jamese Hardena a i bez tohoto kroku, musí řádně promyslet spoustu scénářů kolem stávajícího kádru. Harris pro ně tvoří menší risk, jelikož je díky momentální formě hoden hodně mastné smlouvy, což však může být pro Nets problém. A jelikož je Harris předloňským vítězem 3pt shooting contestu a za poslední dvě sezony si odnesl šílenou úspěšnost střelby 47.4% (2019) a 42.4% (2020), s loňským průměrem 14.5 bodů na zápas, jedná se o horké zboží. Toho si je vědomo spoustu týmů, kam by se střelec této úrovně hodil, například Knicks, také Suns, Heat nebo Timberwolves. Každopádně ve hře je nejvíce možnost setrvání u Nets.

Danilo Gallinari

Oklahoma nyní prochází omlazujícím rebuildem a jak napovědělo loňské playoff, doposud relativně zdařilým. Tým složený z mladých talentovaných hráčů a odpadlíků trejdnul Chrise Paula do Suns a na dalších x let má k dispozici nespočet 1st round draft picků. Gallinari tak ve svých 31 letech začíná být v OKC tak trochu navíc, a je vysoce pravděpodobné, že jej čeká nové angažmá. A nový zaměstnavatel? Podle slov samotného italského playera by to měl být title contender. A není se co divit, že chce Gallo hrát o titul. Za posledních 5 let, s výjimkou jedné sezony, nepoklesl jeho střelecký průměr pod 18 bodů a za celou kariéru v NBA, vyjma první sezony, ani pod 12 bodů! Proto také některá média označují Galla za jednoho z nejlepších dostupných free agency players. Největším favoritem na zisk Gallinariho je údajně Miami, které mělo na Galla zálusk už v únoru, ale nepovedlo se doladit podmínky a ze všeho nakonec sešlo. V závěsu zájmu jsou hned Warriors a prakticky kdokoliv, kdo by měl hrát playoff, chce dobrého střelce a je ochoten kývnout na Gallovi podmínky.