Recenze: Kid Cudi – Man on the Moon III

Před více než deseti lety změnilo Kid Cudiho debutové album Man on the Moon naše představy o tom, jak pestře může vlastně rapový žánr znít. Říci, že tehdy přišel se svým osobitým stylem, nebude stačit. Doslova tehdy posunul hranice. Aktuálně Cudi přidal do této série už třetí (a zároveň poslední) příspěvek. Jak to tedy dopadlo?

Cudiho první dvě alba v kariéře přinesla celou řadu hitů. Když jsme ale před nedávnem napsali článek o tom, že tento rapper doslova změnil žánr, ještě jsme netušili, že se brzy dočkáme celé nové desky. Tentokrát má podtitul The Chosen a určitě nejen my jsme byli zvědaví, zda je Cudi stále tím vyvoleným.

Má Cudi současnému publiku stále co nabídnout?

Provokativní otázka, která se doslova nabízí. Jasně, nedaří se mu špatně. Jen během letošního roku hrál v nové televizní show, celovečerním filmu a vystřihnul si první hit číslo jedna své kariéry (ano, jde o skladbu The Scotts s Travisem Scottem). Na druhou stranu si ale musíme rovnou přiznat, že svět i hudební produkce se od Cudiho dob dost změnily. A tahle hudba už do současného dění tolik nezapadá. To ale ještě neznamená nic špatného.

Produkce a hosté

Pokud jde o hudební producenty, znovu se spojila stará dobrá parta, která dala typický zvuk i rapperovým předchozím projektům. Jmenovitě jde o lidi jako Mike Dean, Dot da Genius nebo sám Cudi. Nechybí ale třeba ani mladá krev typu WondaGurl.

Společně vytvořili až psychedelický zvuk, který je ale narozdíl od Cudiho předchozích projektů často mnohem pozitivněji naladěný. Stále nechybí rapperův vytříbený cit pro melodie a doříkávky a různé zvuky, které ze sebe na celém světě dokáže dostat snad opravdu jenom on.

Co se týče hostů na mikrofonu, objevuje se tady například Skepta a zesnulý Pop Smoke. Právě jejich společná skladba Show Out definitivně patří k nejzajímavějším momentům celého alba. Zmínit musíme ještě přítomnost Trippie Redda, se kterým společně zazářili na věci Rockstar Knights.

Travis Scott se na desce nakonec neobjevil, například ze skladby Demaged je ale jasně cítit, že tihle dva spolu v minulosti strávili opravdu hodně času. A ta vzájemná inspirace je někdy možná až moc výrazná.

Závěrem

Man on the Moon III: The Chosen je ale nepochybně velmi zajímavou deskou, která mezi současnou produkcí stále více než vynikne. Kid Cudi za sebou sice uzavírá jednu hudební kapitolu, už na příští rok ale ohlásil další desku, takže se nepochybně máme na co těšit. A jak se nový přírůstek do diskografie líbí vám?

7/10