Preview nové sezony NBA: Východní konference

Nová sezona nejlepší basketbalové ligy světa se nezadržitelně blíží, tudíž je čas na její řádné představení. Tentokrát se zaměříme na východní konferenci, kde se přes pauzu odehrálo spoustu zajímavých přestupů, které mají za následek to, že se konkurenceschopnost této konference citelně zvedla a konečně by tak mohla nabízet vyšší atraktivitu. Ještě na úvod je důležité připomenout, že sezona je zkrácena na 72 zápasů z původních 82. Zůstává také Play-in turnaj z loňska, kde se o 7. a 8. místo playoff utkají týmy ze 7. až 10. pozice. No a především, zapiš si do svého kalendáře datum 22.12.2020, kdy startují první zápasy nové sezony NBA, a to hned v čele s ostrým utkáním mezi Lakers a Clippers. Ještě před tím, si pojď trochu zakonspirovat o tom, jak by se mohla sezona vyvíjet a co od jednotlivých týmů očekávat.

Nejvyšší příčky a přímý postup do playoff

Z hlediska horních umístění týmů východní konference bychom měli vidět relativně obdobný scénář z loňské sezony, kdy by o přední pozice měly bojovat týmy Milwaukee, Miami, Bostonu, Toronta, Indiany, Philadelphie nebo také Brooklynu.

Co se jednotlivých celků týče, kandidátem na prvenství by dost jistě mohlo znovu být Milwaukee, které přivedlo spoustu nových tváří, v čele s všestranným Jrue Holidayem a především podepsalo na max kontrakt Giannise. Navíc soupiska Bucks konečně nabrala větších možností do rotace a poskytuje potřebnou hloubku, která Bucks chyběla v sérii s Miami. Když už jsem u týmu Erika Spoestry, ten si půjde odhodlaně za obhajobou titulu šampionů východní konference. Miami přitom posílilo o zkušené hráče Avery Bradleyho a Mo Harklesse a nechalo odejít Jonese Jr. a Jae Crowdera. Heat budou chtít letos stavět na loňských skvělých výkonech, sehranosti a především nabytém sebevědomí z loňského playoff. Hráči si budou rozhodně více věřit, do karet týmu hraje také minimum změn v soupisce a také fakt, že výkony některých jedinců by se mohly posunout na ještě vyšší level. Pokud by si hledal černého koně letošního ročníku, je jím rozhodně Brooklyn. Nets se totiž plně uzdravilo hvězdné duo Kyrie Irving & Kevin Durant a při pohledu na hloubku kádru tohoto týmu, kterému nechybí prakticky nic, by při kvalitním sehrání a dobré formě hráčů mohli Nets přemýšlet klidně o TOP 3 konference, s velice nadějnými vyhlídkami do playoff.

Podobnou divokou kartu představuje také Philadelphia. Ta provedla pár důležitých změn, přičemž největší z nich je rozhodně příchod legendárního trenéra Doca Riverse z Clippers. Ten v LA ukončil své dlouholeté působení a jeho novou výzvou je hladový a talentovaný tým 76ers, který stále čeká na proražení do horního patra konference a výraznější úspěch v playoff. No a vypadá to, že se Sixers vydali správnou cestou. Konečně posílili svoji střelbu, když se rozhodli obětovat Joshe Richardsona za Setha Curryho a přivedli také Dannyho Greena, který po nepovedeném playoff musí mít motivace na rozdávání. Díru v defenzívě, za odcházejícího Ala Horforda, pak Sixers velice efektivně zalepili příchodem veterána Dwighta Howarda. Sixers tak vypadají absolutně ready na to atakovat horní pozice, každopádně bude záležet, jak se tým dokáže adaptovat na styl Doca Riverse a jak se on adaptuje na nové hráče.

Menší rozpaky vzbuzují týmy loňské TOP 5, které v offseasonu posilovaly spíše jen sporadicky. Řeč je samozřejmě o Bostonu, Torontu a Indianě. Celtics provedli změny na obou frontách, tým opustili například Gordon Hayward a Enes Kanter, které nahradili Jeff Teague a Tristan Thompson. Toronto zase přišlo o zkušené hráče a počáteční stavební kameny novodobé úspěšné éry. Patří mezi ně Marc Gasol a Serge Ibaka, kteří zamířili do týmů z Los Angeles. Jedinými velkými jmény na listině příchodů jsou pak Aaron Baynes ze Suns a Alex Len z Atlanty. Toronto se tak bude muset v sezoně vypořádat se ztrátou dvou zkušených hráčů, kteří byli důležitými pro oba konce palubovky. Indiana provedla jedinou výraznou změnu, když přivedla do svých řad trenéra Natea Bjorkgrena a stejně jako v případě Bostonu a Toronta, bude sázet na sehranost týmu z posledních sezon a růst svých stávajících talentů. Bonusem pro Pacers je však plný návrat hvězdného Victora Oladipa, který bude po sezóně plné zranění chtít navázat na své staré All-Star výkony, stejně jako Domantas Sabonis, který vinou zranění promeškal playoff.

Boj o playoff

Téměř jistý boj o playoff bude letos čekat Orlando. To totiž přišlo o D.J. Augustina, který zamířil do Bucks, vinou zranění také o Jonathana Isaaca, který má údajně promeškat celou sezonu, no a co se posil týče, přišli pouze hráči z draftu. Magic tak budou opět muset sázet na vítězství nad slabšími celky a snažit se potrápit favority. Každopádně to vypadá, že Play-In Orlando nemine. Na příčky zaručující playoff si tak může brousit zuby například Atlanta, posílená o vysoce kvalitní hráče, jako jsou Bogdan Bogdanovic, Danilo Galinari, Clint Capela, Rajon Rondo nebo Kris Dunn. Otázkou je, do jaké míry se hráči sehrají a jak efektivní kombinaci rotaci hráčů trenér Lloyd Pierce najde. Bude mít totiž ve svém týmu spoustu talentovaných jedinců a také spoustu zkušených hráčů, z nichž půjdou sestavit dvě kvalitní pětky a vytvářet týmovou chemii v takových podmínkách nebude vůbec jednoduché.

Zamíchat pořadím by také mohl tým Washingtonu, který prodělal velkou/nevelkou změnu, když vyměnil Johna Walla za Rusella Westbrooka a k tomu přidal do týmu veterána Robina Lopeze. Wizards se povedlo také udržet talentovaného Bertanse a svoje velké momenty bude ve své druhé sezoně vyhlížet Rui Hachimura nebo devítka draftu Deni Avdija. Co se týče Charlotte Hornets, jistou vzpruhou pro fanoušky do letošní sezony byl příchod Gordona Haywarda či pečlivě sledované trojky letošního draftu LaMella Balla. No a jak naznačuje preseason, LaMello nemá s adaptací na NBA a své spoluhráče vůbec žádný problém a do týmu, plného mladých talentů, skvěle zapadl. Hornets by si tak měli opět dojít pro umístění zaručující Play-In (poslední dvě sezony 9. místo) a jak naznačilo vítězné srovnání sil s Orlandem, mohlo by se Buzz City těšit na zajímavou sezonu.

Kdo zbývá?

No a na závěr tu máme čtveřici týmů, jejichž šance na dosažení playoff nebudou příliš vysoké. Minimálně šanci na Play-In by mohlo mít například Satyho Chicago. To konečně pochopilo, že se po nepovedených sezonách musí vydat novou cestou, a proto provedlo ve svém týmu spoustu organizačních změn, v čele s jmenováním nového kouče, kterým se stal Billy Donovan. Ten tak bude mít za úkol vybudovat pro tým jasnou identitu, aby se tak konečně začal zúročovat talent, který přeci jen Chicago ve svém kádru má. Těžko říci, co očekávat od Detroitu. Ten byl v offseasonu hodně agresivní a povedlo se mu přebudovat takřka poloviny kádru. Nakonec, tým okolo zdravého/nezdravého Blakea Griffina posílili například Jerami Grant, Jahlil Okafor, Mason Plumlee nebo Josh Jackson. Opačným směrem putovalo také spousta hráčů, v čele s Derrickem Rosem. Pistons by se tak letos měli soustředit spíše na zapracování hráčů do sestavy a hledání ideální rotace pro zápasy.

No a jak je zvykem z předešlých let, moc se neočekává od Clevelandu ani od Knicks. Tým z New Yorku stále postrádá výraznější superstar, která by tento talentovaný tým táhla k vyšším příčkám. Každopádně Knicks si z preseasonu odnáší 3 výhry a 1 prohru, s relativně slibnými výkony svých talentovaných hráčů, takže uvidíme, zda se týmu, který v posledních letech stagnuje konečně podaří oprostit ze dna tabulky. Cavs přivedli veterána JaValea McGeeho z Lakers a Thona Makera z Pistons, kteří by mohli týmu Cavs přidat potřebné zkušenosti. I přes to všechno se však s Cavs opět příliš nepočítá a jediným reálným úspěchem by pro Cavs, stejně jako pro Knicks, mělo být maximálně dosažení Play-In, ale nechme se překvapit.