NBA trade checker #1. Phoenix a Atlanta spřádající plány pro playoff, rošády u Lakers a Miami zpevňující defenzivu

Je to zhruba týden, kdy se v NBA otevřelo trade window a následně také dostal zelenou trh volných hráčů. No a jak začíná být v posledních letech v nejlepší basketbalové lize světa zvykem, ihned se strhla lavina s několika zajímavými přesuny hvězdných hráčů, které opět mapu NBA řádně přemění. Na druhou stranu, není na co čekat, na dveře už totiž ťukají tréninkové kempy, přičemž za měsíc bude štědrý den a my už budeme mít za sebou první zápasy nové sezony! Trade checker ti bude do té doby přinášet souhrn těch nejzajímavějších přestupů a spekulací. V prvním vydání se dočteš o překvapivém posilování Atlanty, zkvalitňování kádru Phoenixu a v neposlední řadě o posilování loňských finalistů. Na závěr nesmí chybět i menší spekulace. S chutí do čtení!

Phoenix a Atlanta zbrojí na boj o playoff

Pokud některý z týmů po restartu NBA jevil známky progrese, byl to právě Phoenix. Týmu v čele s Devinem Bookerem se povedlo po restartu vyhrát všechny své zápasy (8-0) a téměř dosáhnout playoff. Ze Suns se tak přes koronavirovou pauzu stal contender na playoff pro příští sezonu a vedení nic neponechalo náhodě. Hned první ohlášený mega trade totiž patřil právě Phoenixu, kdy se mu do svých řad povedlo přivést zkušeného desetinásobného All-Star hráče Chrise Paula z Oklahomy, k němuž byl ještě přibalen Abdel Nader. Opačným směrem putovali Ricky Rubio, Kelly Oubre Jr., Ty Jerome, Jalen Lecque a 2022 first-round pick. Vedení Suns tak dalo jasně najevo, že chce tým obohatit o zkušeného zadáka, kterému se například povedlo loni dotáhnout do playoff mladý tým Oklahomy. Zkušenosti přichází i v případě Jae Crowdera, který se po povedeném závěru sezony s Heat přeci jen nedohodl na podmínkách smlouvy, a tak tento zkušený veterán podepsal kontrakt právě u Suns.

Nejnovější posilou je také free agent guard Langston Galloway, který byl loňskou sezonu nedílnou součástí kádru Detroitu. Staronovou, leč důležitou posilou je také střelec Dario Šarić, který re-signul s Phoenixem na další 3 roky. Pokud se tedy povede do aktuálního kádru efektivně zakomponovat nové zkušené posily, mohlo by se jednat o první návštěvu playoff po 10 letech.

Atlanta, ta nabízí ještě o něco zajímavější novinky. Tým, od kterého se v offseasonu moc pohybů neočekávalo, do svých řad nakonec přivedl pořádnou sílu. Prvním prospektem je Rajon Rondo, který po mistrovské sezoně u Lakers nepodepsal novou smlouvu a jako volný hráč se rozhodl zakotvit v Atlantě. O něco překvapivější je pak příchod Danila Gallinariho z OKC, který chtěl podle vlastních slov zamířit k týmu, který by bojoval o titul, nicméně nakonec z toho vzešlo překvapivé angažmá v hlavním městě rapu. Další skvělou posilou je pro Hawks také Kriss Dunn z Chicaga. Satův, teď už bývalý spoluhráč, patří mezi výborně bránící playmakery a do rotace týmu přidá spoustu kvality. No a to stále není vše. Dle nejnovějších informací přichystali Hawks smlouvu na čtyři roky také pro hvězdného Bogdana Bogdanovice ze Sacramenta. Kings teď mají 48 hodin na dorovnání nabídky, jinak se vycházející evropská hvězda bude stěhovat do Atlanty, kde už teď roste hodně nabitý tým, který by se konečně po letech mohl poprat o příčku, zaručující playoff.

Lakers a jejich každoroční rušný offseason

Nebylo by to řádné přestupové okénko, aby se nejpikantnější přestupové spekulace netočily okolo jednoho z týmů Los Angeles. Lakers opět přebírají hlavní transakční iniciativu a vypadá to, že za obhajobou titulu půjdou stejně tvrdě, jak za jeho ziskem. Do LeBronova týmu totiž dorazili hned dva talentovaní jedinci, konkrétně se jedná o Dennise Schrödera z OKC a Montreze Harella z konkurenčního týmu Clippers. Schröder je sám o sobě skvělou akvizicí, tento šikovný německý rozehrávač má, i přes svůj relativně mladý věk, již letité zkušenosti z Hawks a také z OKC, odkud přichází výměnou za Dannyho Greena a first round pick. V loňské sezoně se dokonce tento playmaker dočkal nominace v ocenění Sixth Man of the Year, kterou vyhrál, hádej kdo, nová posila – Montrezl Harell! Lakers se tak podařilo uloupit z týmu Clippers vysoce talentovaného hráče a také řádně rozbouřit nenávistné vody. Harell totiž patřil v loňské sezoně k největším objevům a přináší tak, krom kvalitní hry, také velký příslib do budoucna.

Tímto však účinkování Lakers samozřejmě nekončí, další moves přinesly příchod kvalitního obránce Wesleyho Matthewse z Bucks nebo Jordana Bella z GSW. Naopak, tým opouští veteráni JaVale McGee a Dwight Howard a to za účelem uvolnění místa pro další novou tvář, veterána Marca Gasola z Raptors, který by tak byl druhým z bratrů Gasolů, kteří kdy oblékli dres Lakers.

Miami zpevňuje svoji defenzivu

Pokud by se čistě teoreticky neměl některý z týmů bát o svoji budoucnost, je to právě tým z Miami. Heat se loni povedlo senzačně urvat finále soutěže a i přes zranění svých opor dokázalo proti našlapaným Lakers urvat 2 vítězství. Pat Riley, generální manažer klubu, jasně vyjádřil důvěru ve svůj stávající tým a tak bylo jasné, že žádných velkých přestupů se u Miami logicky nedočkáme. Vedení se tak vydalo cestou posilňování stávajícího kádru a zkvalitňování v jeho citlivých místech.

Prvním krokem bylo podepsání nové smlouvy s free agent Goranem Dragicem, jiné východisko bylo prakticky nemyslitelné. Trochu smutnými, nicméně potřebnými se pak jeví odchody Derricka Jonese Jr. a Jae Crowdera. První zmíněný byl zdrojem všech skvělých highlightů, bohužel, v poslední době jen těch a tak se jeho novým zaměstnavatelem stal Portland. Jae Crowder zase usiloval u smlouvu na více let, bohužel, tu mu Heat nabídnout nemohlo, jelikož si chce nechat prostor pro další rok. Samozřejmě, Heat ihned reaguje novými příchody. Heat podepsalo zkušeného Averyho Bradleyho z Lakers, který sice loni do playoff vůbec nezasáhl, nicméně s Lakers strávil dobrou sezonu a jeho defenzivní schopnosti by do rotace Heat rozhodně mohly značně přispět. Další posilou je Maurice Harkless, 27 letý hráč, který loňskou sezonu strávil na cestách, hned ve 3 týmech. Jedná se tak pro něj o zajímavou příležitost, jak po úspěšném angažmá v Portlandu opět nastartovat svoji kariéru. Nakonec, je třeba také přičíst re-signutí centera Meyerse Leonarda a samozřejmě miamský #20 pick z draftu, Preciouse Achiuwu, který by mohl oblast pod košem také vyztužit.

Komplikace v Houstonu

No a na závěr trochu spekulací. Dost možná největší senzací letošního offseasonu by mohl být přestup jednatřicetiletého Jamese Hardena z Houstonu, který po mnoha nezdařilých pokusech probojovat se s Rockets do finále NBA, zvažuje svoje budoucí kroky. O to zajímavější se pak jeví spekulace, které hovoří o přesunu do Brooklynu, kde by tak mohlo vzniknout smrtící All-star trio Harden, Irving a Durant. I když se tohle kombo zdá skutečně hodně unreal, především z herního hlediska, Harden a KD by si své znovu shledání údajně přáli.

Nicméně, Harden má u Rockets stále dvouroční smlouvu a realizaci případného trejdu by musel cílovou destinaci stát hodně úsilí, hráčů a taky peněz. Nicméně i přes všechny spekulace o Brooklynu je jasné jedno, James Harden pomalu ale jistě shledává své působení u Rockets neúspěšným a jeho kroky pravděpodobně skutečně povedou jinam. Podobný scénář se možná rýsuje i u druhé hvězdy Rockets. Russel Westbrook totiž neshledává svoje roční působení u Rockets za bůh ví jak zdařilé a po sezoně by se opět rád stěhoval jinam. Kandidátů na zisk Westbeasta je mnoho, mluví se o Knicks, Hornets, Spurs, Wizards, Magic nebo také Clippers. Nic však není jednoduché, Russ má u Rockets smlouvu na další 3 roky, která mu má vynést 132,6 milionů dollarů. Pokud by se snad Houstonu povedlo s nějakým týmem dohodnout, byl by na světě druhý nejdražší trade v historii NBA, o ten první se postaral Blake Griffin před dvěma roky.