Best of Sneakers: Listopad 2020

Tentokrát snad poprvé bez tradičního účastníka v podobě Air Jordan 1. Místo jedné z největších legend světa sneakers totiž v posledních měsících nadobro přebírá silueta Nike Dunk, která nám má do budoucna ještě hodně co nabídnout. Zároveň se v dnešním díle Best of Sneakers podíváme do budoucnosti s Reebok a také do ještě vzdálenější budoucnosti s adidas – kamsi do jedné předaleké galaxie…

Nike Air Force 1 ’07 / Paranoise

Tenisky Nike Air Force 1 známé jako Paranoise, jsou výsledkem spolupráce Nike a korejského rappera jménem G-Dragon. Letos se v rámci této spolupráce jedná už o druhý release, který rovněž doprovází šmouhy videtelné z boku midsole i na podrážce, květ na jazyku a také oproti OG verzi tlustší tkaničky. To pravé překvapení se ale skrývá pod povrchem. Bílá vrstva tenisky se dá oloupat či ošoupat, a ať už jejich majitel zvolí kterýkoliv způsob, naskytne se mu pohled na divokou barevnou plochu, které už ani zdaleka nebude připomínat nenávratně seškrábaný kabát téhle kolaborace.

Nike x Sacai Waporwaffle

Už od minulého roku se na každý další drop Nike a luxusního japonského brandu Sacai čeká jako na Vánoce. Stejně to bylo i s nejaktuálnějším releasem, který vychází z fúze dvou siluet spojujících retro s budoucností. Navzájem je od svého vydání dělí téměř 35 let. Jde o Nike Pegasus z roku 1983 a Nike Vaporfly, které jsou na pultech obchodů teprve třetím rokem. Nike x Sacai Waporwaffle vyšly ve dvou colorways. Kromě té, kterou vidíš na obrázku, byla dostupná také černobílá verze. Obě jsou ale pochopitelně beznadějně vyprodané, a tak pokud tě tyto double sneakers uchvátily, budeš muset zkusit štěstí na sekundárních marketech.

adidas Originals x Star Wars: The Mandalorian Collection

30. října vyšla miliony fanoušků očekávaná druhá série Mandaloriana, populárního seriálu z univerza Star Wars. Návrat na obrazovky byl krátce na to oslaven také společnou kolekcí tenisek adidas, která obsahovala celkem 6 modelů. Kromě legendární siluety adidas Superstar na obrázku to ve třech colorways byly také adidas NMD R1 nebo klasika v podobě adidas Gazelle. Právě Superstary, které letos slaví 50 let na trhu, si ale svým čistým provedením The Child zajistily místo mezi nejlepšími releasy letošního měsíce. A to jsem se sám sobě zavázal, že už o nich tady psát už nebudu. No, zázraky se dějí, díkybohu.

Juun. J x Reebok Pump Court Collection

Reebok se ve sneaker komunitě poněkud naneštěstí bere jako klasická značka, která je mnohem více než s budoucností a vizionářskými kousky, spojená s retrem. V posledních letech tuhle představu ale bourá třeba tlačením své siluety Instapump Fury, nebo spolupracemi jako je právě tahle s Juun.J na siluetě Pump Court. Tenisky, za nimiž stojí tato korejská módní návrhářka, vyšly celkem ve 4 colorways a jenom potvrzují, že škatulkovat se ve světě tenisek nevyplací.

University of Miami x adidas ZX 5000

Není to tak dávno, co adidas obnovil vydávání legendární sportovní řady tenisek A-ZX series. Současně s tím také slíbil, že během roku 2020 a 2021 vydá postupně 26 párů modelů ZX, a tak se také začalo dít. To všechno v rámci představení záhadné periodické tabulky prvků, která pod jedním písmenkem nebo jejich dvojicí ukrývá názvy spoluprací. V poslední době to byl italský fotbalový tým Juventus za prvek J, stavebnice Lego za prvek L a právě teď přišel čas na Um. Překvapením byla v listopadu vydaná spolupráce s Univerzitou v Miami, kde je nejvýraznějším prvkem metalická plaketka na patě, která z jedné strany na druhou postupně přechází ze zelené na oranžovou. S celobílým základem tenisky ZX 5000 to dohromady hraje opravdu skvělě.

Nike Dunk Low SP Ugly Duckling Ceramic

Jak už zaznělo v minulém vydání, rok 2020 je rokem Dunků a s výhledem na to, jaké releasy nás v budoucnu čekají a také proto, že v roce 2022 bude slavit kulatiny silueta SB Dunk, je jasné, že nás jejich vydávání bude ještě pár let provázet. Frekventovaně. Během posledního měsíce se vrátil triple pack s názvem Ugly Duckling. Vrátil se po neuvěřitelných 19 letech, kdy v roce 2001 vyšel exkluzivně pro Japonsko. Jednou z částí packu byla také colorway Ceramic, která své listopadové znovuzrození oslavuje také v našem výběru.

BBCICECREAM x Reebok Question Low “Running Dog” Collection

Silueta s názvem Question Low byla vůbec první singature modelem basketbalisty Allena Iversona. Jestli máš při řečení jeho jména stále mlhu před očima, vzpomeň si třeba na track White Iverson, který kdysi udělal světovou hvězdu z Post Maloneho. Billionaire Boys Club je pro změnu brand, za kterým stojí Pharrell Williams spolu se zakladatelem značky BAPE Nigem. Asi nejslavnější módní duo světa, tentokrát netradičně, použilo své ‘running dog‘ objevující se na všech 3 colorways, které byly součástí tohoto releasu. Kromě zelené verze, kterou vidíš na obrázku, vyšly tenisky také ve fialové a červené. Všechna 3 provedení se velmi povedla. Ať už na basketbal nebo do ulic, s podobně netradičními siluetami je třeba (klišé alert!) jednou za čas zčeřit vody.

Packer x Reebok Trinity Premier Collection

Nejčastější barvy podzimu se objevují v dnešním epilogu, kterým je spolupráce Packer x Reebok. Packer je sneaker butik původem z New Jersey, který si vzal v minulosti na starost i další siluety Reebok včetně Club C nebo Instapump Fury. Portfolio plné fungujících společných projektů tak rozšířila spolupráce Packer x Reebok o dvě colorways siluety Trinity Premier, která se na rozdíl zmíněných výchozích modelů dřívějších spoluprací, neobjevuje tak často. Že je to škoda přesvědčuje především první světlejší colorway, která si vydobyla místo v žebříku tohoto měsíce a zároveň uzavírá tento článek.