Z vrcholu až na dno: Mají Golden State Warriors šanci znovu bojovat o titul?

Basketbaloví fanoušci po celém světě si v průběhu posledních let zvykli na to, že Golden State Warriors naprosto dominovali celé lize a válcovali jeden tým za druhým. Nikdo nepochyboval o tom, že jsou nejlepším týmem poslední dekády a nemálo lidí věřilo, že jsou nejlepším týmem v celé historii NBA. Pět finálových účastí v řadě, ze kterých tři skončily vítězně, hovoří samy za sebe. Takováto nadvláda s sebou pochopitelně přinesla také řadu odpůrců, kteří se nemohli dočkat, až tato éra skončí. No a přesně to se v minulé sezoně stalo. Doposud neporazitelný supertým se najednou ocitl na beznadějně posledním místě tabulky. Dnes se podíváme na hlavní faktory neúspěchu z loňské sezony a také na to, jestli můžeme od GSW ještě čekat boj o titul, nebo jejich nadvláda opravdu definitivně skončila. 

Největší výkonnostní propad v dějinách sportu?

Finálová prohra proti Torontu na jaře 2019 se stala pro GSW osudnou. Kromě zklamání z toho, že hráči nedosáhli na vysněný three-peat, navíc dva klíčoví playmakeři, Kevin Durant a Klay Thompson, utrpěli vážná zranění, která je vyřadila ze hry na celou další sezonu. KD následně v přestupovém období odešel do Brooklynu, čímž rozpoutal první debaty o tom, že bychom mohli být svědky konce éry GSW. Fanoušci ale stále neztráceli naději, protože i bez Duranta dokázala parta v čele se Stephenem Currym vyhrát svůj první titul v roce 2015. Když se ale ukázalo, že Klay Thomson se kvůli svému zranění nevrátí na palubovku minimálně do půlky sezony, optimismus začal pomalu upadat. 

Naději pomáhal udržet D’Angelo Russell, který podával skvělé výkony v dresu Brooklynu a na západní pobřeží přišel výměnou za Duranta. Dalo se tedy čekat, že i když sezona 2019/2020 bude v porovnání s předchozími lety podstatně méně úspěšná, GSW budou i nadále velmi nepříjemný soupeř a s trochou štěstí by se klidně mohli probojovat do play-off. Hned v úvodu sezony však v zápase proti Phoenixu utrpěl Steph Curry zlomeninu ruky a celá situace se zkomplikovala ještě více.

V průběhu několika měsíců tým přišel o své tři nejlepší hráče a ani ti nejvíce optimističtí fanoušci nevěřili, že by tato sezona neskončila naprostou katastrofou. V danou chvíli už musel i ten nejzarytější odpůrce uznat, že tohle si žádný tým nezaslouží. Na samotném konci sezony měli Warriors na kontě 50 proher a pouhých 15 vítězství (méně vyhraných zápasů zaznamenal klub pouze v roce 1953). Jenom připomínám, že se bavíme o stejném týmu, který teprve před pár lety stanovil rekord NBA 73 vítězství v jedné sezoně. 

Prokletí Klaye Thompsona 

Po pádu z vrcholu až na úplné dno hráčům nezbývalo nic jiného, než se naplno věnovat přípravě na další sezonu. Začalo to dokonce vypadat, že se vše začíná obracet k lepšímu. Steph Curry fyzicky znatelně zesílil a podle všech informací to vypadá, že je v nejlepší možné formě. Warriors navíc získali skvělou pozici v draftu a Klay Thompson se konečně vrátil na tréninkové hřiště, takže vše nasvědčovalo tomu, že další sezona by mohla dopadnout velmi úspěšně. Bohužel veškerou radost překazila zpráva, že Thompson se opět zranil a přijde o další sezonu. V tuhle chvíli už to opravdu vypadá, jako by byl celý tým prokletý. Ani v příštím roce tedy neuvidíme duo Splash Brothers pohromadě. 

Nová jména v sestavě 

Jak bude vypadat sestava Warriors zatím nevíme na 100 %, ale určitou představu už máme. V loňském roce tým posílil Andrew Wiggins, který nahradil D’Angella Russella. Pětadvacetileté křídlo v Minnesotě hrálo docela solidně, ale rozhodně se mu nepodařilo plně rozvinout svůj potenciál. To by se však po boku Stephena Curryho mohlo změnit a Wiggins by se mohl stát v následující sezoně velkým překvapením.

Velká očekávání jsou pochopitelně kladena také na Jamese Wisemana, nováčka z letošního draftu. Svojí fyzičností by mohl dobře zaplnit slabá místa v obraně, ale otázkou zůstává, jestli se dokáže dostatečně adaptovat na tempo NBA. Nesmíme zapomínat, že v tomto roce mají rookies velmi krátkou předsezónní přípravu, což se pravděpodobně projeví i na jejich výkonech. O překvapení se může postarat také nový přírůstek do kabiny Kelly Oubre Jr., který přišel z Phoenixu, kde si v minulé sezoně připsal 19 bodů a 6 doskoků za zápas. Nutno ale podotknout, že střídačka GSW je momentálně velice slabá a pokud vedení nepřivede nikoho dalšího, mohlo by se to v průběhu sezony vymstít. 

Vyhlídky na další sezonu

Ačkoliv opětovné zranění Klaye Thompsona bylo silnou ránou pro celý tým, nemyslím si, že by se následující sezona měla vyvíjet v duchu té minulé. Pokud se hráčům vyhnou zranění, mají velmi reálnou šanci se dostat do play-off, kde by klidně mohli příjemně překvapit. Ve prospěch Warriors hraje mnoho faktorů. Poprvé po několika letech měli hráči dostatek času na odpočinek po sezoně, jehož absence v předešlých letech byla hlavní příčinou tak velkého množství zranění. Vyřazovací fáze všechny hráče pochopitelně unaví, naopak týmy, které se jí neúčastní, mají mnohem více času na regeneraci. Po devítiměsíční pauze budou hráči Warriors odpočatí a plní energie a to je staví do výhodné pozice v porovnání s Lakers, Heat, Clippers a ostatními týmy, které se dostali daleko v play-off. 

Klíčová bude pochopitelně forma Stephena Curryho, který by v případě, že vše půjde podle plánu, mohl znovu patřit mezi nejlepší hráče celé NBA. Je tady ale šance na to, že by GSW bojovali o titul? Nemyslím si. Sestava prošla mnoha změnami, spousta hráčů už není na stejné úrovni jako před minulou sezonou a i konkurenční týmy prošly výraznými obměnami. Není vyloučené, že v následujících sezonách se Warriors znovu podaří naskočit na vítěznou vlnu, ale už se určitě nebude jednat o dominanci, na kterou jsme byli zvyklí v předchozích letech. Lze tedy s jistotou říct, že éra Golden State Warriors, tak jak je známe, je definitivně u konce.