Významné statistiky a rekordy hráčů Miami Heat z letošního playoff

O letošní pamětihodné jízdě týmu Miami Heat ses mohl dočíst v předchozím článku. I když se Miami nepovedlo svojí senzační jízdu dotáhnout do vítězného konce, z mnoha hledisek se jednalo o historicky významnou sezonu. Pojď si proto připomenout významné statistiky a také některé rekordy, díky kterým se povedlo hráčům Miami zapsat do historie finálových sérií i celého playoff!

Začněme nejprve samotným celkem Miami. Ten v základní části NBA obsadil 5. místo a stal se tak historicky prvním týmem, kterému se povedlo z této pozice probojovat až do samotného finále. Ze čtvrté pozice se to povedlo Celtics a Cavaliers, ze šesté Rockets a z osmého místa Knicks. Zároveň se Miami, jako šestý tým v historii, zapsalo na seznam týmů, které se po sezoně bez playoff dostali v té následující hned do finále. Tento seznam čítá pouze týmy jako Portland (1976/77), Brooklyn (2001/02), Boston (2007/08), Cleveland (2014/15) a fanoušci NBA už tuší, že na tento seznam letos přibyl také vítězný tým LA Lakers.

Jimmy Butler a jeho triple-double statistiky

Jimmy Butler, to je kapitola sama pro sebe, jelikož se mu ve své první sezoně za Heat povedlo hned několikrát významně zapsat do historie. Jimmyho vůdčí charisma se ve finálové sérii projevilo se vším všudy, když se mu povedlo zaznamenat hned dva triple-double výkony. Ve 3. zápase, kdy se Heat povedlo proti Lakers urvat první výhru, zaznamenal Jimmy 40 bodů, 11 doskoků, 13 asistencí a k tomu všemu přidal 2 stealy, 2 bloky a úctyhodných 70% úspěšnosti střelby. V 5. zápase, kdy se Heat opět podařilo vyhrát, zaznamenal Jimmy Buckets svůj druhý triple-double: 35 bodů, 12 doskoků, 11 asistencí, 5 stealů! a jeden blok. Další nepřehlédnutelnou statistikou pak byla celková minutáž tohoto playera, která dosáhla neskutečných 47 minut a 11 sekund z celkových 48 minut! Jimmy nechal na hřišti skutečně všechno a měl na tiskovce po zápase co dělat, aby se vůbec zvedl ze židle

Podtrženo sečteno, Butler se stal třetím hráčem v historii finálových zápasů se 40 bodovým triple-doublem (dalšími jsou LeBron a Jerry West). Také se stal teprve druhým hráčem, který měl ve stejné finálové sérii dvakrát 30+ triple-double (prvním byl hádej kdo, LeBron James) a také druhým po Garry Paytonovi, kterému se povedlo zaznamenat 35/10/10 a přidat navrch 5 stealů. No a nejlepší na konec, Jimmy se stal prvním hráčem finálových sérií, který dokázal na palubovce překonat LeBrona v bodech, asistencích i doskocích.

Tyler Herro, nejlepší a nejmladší trojkař mezi nováčky

Jimmy Butler nebyl jediným, kdo se z hráčů Heat zapsal tučným písmem do historických statistik. Svůj obrovský potenciál v celém playoff naplno ukazoval Tyler Herro, kterému se povedlo ve své první sezoně v NBA překonat hned několik dlouholetých milníků. První meta padla už v sérii s Bostonem, kdy se Tylerovi povedlo překonat franchise rekord Dwyane Wadea v počtu bodů ve své první sezóně v dresu Heat. Tyler svými career-high 37 body ze 4. zápasu překonal D-Wadeových 27 bodů. Tento výkon na sebe přitom váže další dva rekordy. Tyler se díky tomuto vystoupení stal z hlediska playoff historicky nejvýše skórujícím rookiem z lavičky a zároveň si vysloužil prvenství za nejvíce vstřelených bodů v roli nováčka ve finále konference. První zmíněný rekord doposud držel Andrew Toney s jeho 35 body. Dalším významným milníkem je 19 po sobě jdoucích zápasů playoff, ve kterých se Herrovi povedlo skórovat dvouciferný počet bodů a dorovnat tak hráče Phoenixu Alvana Adamse, který tento rekord stanovil v roce 1976.

Další dvě překonané mety se nesou v duchu Tylerových dalších nabytých prvenství. Herro se stal jednak nejmladším hráčem v historii, který zasáhl do finálové série, čímž překonal rekord legendárního Magica Johnsona. Za druhé, Herro překonal rekord v počtu vstřelených trojek v roli nováčka za playoff, výsledný počet činil 45 trojek, čímž Tyler o 2 trojky překonal 23 let starý rekord Matta Maloneyho. No a na závěr, celkových 335 bodů za postseason tohoto rodáka z Milwaukee také zařadilo na 4. místo all-time listu nejvíce skórujících rookies, kteří kdy v playoff kdy účinkovali. Jen pro info, prvenství v této kategorii drží Kareem Abdul-Jabbar (352 bodů), následován Jaysonem Tatumem (351) a Alvanem Adamsem (341).

Undrafted shooter Duncan Robinson

Určitě si už musel slyšet i o Duncanu Robinsonovi, šestadvacetiletém střelci Miami, který si v letošní sezoně díky jeho střelbě z perimetru vysloužil účast v All-Star Three-Point Contestu. Duncan je undrafted hráč, který se dostal do NBA díky své vlastní dřině a obdivuhodným střeleckým výkonům na univerzitě a v nižší G League. Postupně se vypracovával, až dosáhl statusu TOP 5 3pt shootera letošní sezony. V postseasonu se Duncanovi nedařilo tolik, jako v základní části a jeho forma trochu pohasla. Nicméně s postupem času si D-Bo svůj shooting osvojil a trojky opět začaly pršet ve velkém. Ve finálové sérii se Duncanovi povedlo překonat rekord Garyho Neala z roku 2013 v počtu vstřelených trojek za zápas (7) v roli undrafted hráče. K tomu můžeme přičíst také například historicky nejvíce trojek v prvních dvou sezonách napříč celou NBA, největší nárůst počtu trojek z předchozí sezony ever nebo třeba stanovení nového franchise rekordu Miami Heat v počtu trojek za sezónu (270). Za zmínku stojí také Duncanova naměřená rychlost releasu střely. Klay Thompsonovi bylo naměřeno například 0,79 sekundy, nicméně Duncan vyslal svoji trojku v zápase se Celtics za šílených 0,38 sekundy!