VANS přichází s dokumentem Pride

Značka Vans nedávno presentovala krátký dokument s názvem Pride o skateboardistovi Yannu Horowitzovi. Yann po vítězství Vans Park Series African Continental Championships 2018 políbil svého přítele. Yannova přirozená reakce spustila vlnu odezvy. V tu chvíli si i sám sobě položil otázku: „Opravdu chci být gay skateboardista?“. Tuto otázku sexuality zpracoval Vans a Skatesim.

Who ever you love – just be yourself, be happy and enjoy magic of Skateboarding!

Yann Horowitz vyrůstal v Jihoafrické republice, tam se také odehrává celý dokument. Aby zjistil, odkud jsou jeho kořeny a kam míří, vrátil se do Kapského Města a sdílí své zkušenosti s coming outem. Režiséři Sam McGuire a Robin Pailler zpracovali dokument jako sestřihy unikátních Yannových skateových triků, do kterých zakomponovali jeho vyprávění o dospívání. V dokumentu připomíná i Mandelu, který v Jihoafrické republice legalizoval sňatky gayů a částečně změnil pohled veřejnosti na LGBT. Nebyl si ale jistý, jak vezmou tento fakt ve skate komunitě.

Yann si uvědomil svou orientaci, když skákal jako desetiletý na trampolíně. Se svým coming outem chtěl ale ještě počkat a svěřit se až po střední škole. Přesto byl najednou šťastnější a sám sebou. „Všechen můj strach byl iracionální“ říká o svém „přiznání“ Yann. „Říct to mým rodičům a přátelům bylo to nejlepší rozhodnutí, naše vztahy byly najednou o něco otevřenější.“

V posledních pěti letech se o otázce sexuality na skateboardingové scéně mluví stále víc a někteří se s tím museli popasovat stejně jako Yann. V době, kdy o tom promluvil, dělal rozhovory do několika magazínů a přiznal, že se bál, že fakt že je gay přebije fakt, že je dobrý skater. „Nechci být známý jako ten „gay skateboardista“, ale prostě jako dobrý skater.“ říká Yann. Skate komunita jeho otevřenost uvítala a podpořila ho. O tom svědčí i samotný dokument, kterým chtěl Vans vyjádřit Yannovi podporu a inspirovat ostatní.

Značku Vans založili před 54 lety bratři Van Dorenovi. Víš, že bota Vans byla původně určená pro jachtaře? V sedmdesátých letech si ji ale oblíbili skateři Tony Alva a Stacey Peralta a vznikla první kolekce. Vans je dnes už fenomén, který sjednocuje různé sporty jako BMX, surfing, snowboarding a pořádá vlastní festivaly a staví skateparky a vytváří kolem sebe komunitu stejně naladěných lidí.