Proč je Kid Cudi jedním z pilířů současného rapu?

Americký rapper jménem Kid Cudi možná v posledních letech nebyl až tolik vidět, ale jeho vliv na hudební scénu je stále tady. Ne nadarmo jej i takový velikán současného zvuku, jakým je Travis Scott, označil za svou největší inspiraci. Tihle dva v současnosti navíc pracují na společném albu a jejich společný banger THE SCOTTS zboural všechny žebříčky. Není tedy na čase si Cudiho znovu představit nebo alespoň trochu připomenout?

Skromné začátky

Tento rapper se narodil v lednu roku 1984 jako Scott Ramon Seguro Mescudi. Pochází z města Cleveland v americkém Ohiu a k hudbě měl blízko už od mladého věku. Když mu bylo jedenáct, jeho otec zemřel na rakovinu a tato tragická událost měla velký vliv na Scottův život a později i jeho melancholickou muziku.

Rapovat začal ještě na střední škole; tehdy ho ovlivňovala především alternativní hip hopová scéna a mezi své velké vzory řadí jména, jako jsou The Pharcyde nebo třeba A Tribe Called Quest. Svému snu dost věřil, proto se později přestěhoval ke svému strýci přímo do New Yorku City, kde chtěl udělat kariéru. Dle jeho vlastních slov se tehdy přestěhoval se svým malým demem z amatérského studia a možná nějakými 500 dolary v kapse.

V New Yorku tehdy ale objevil především módní značku BAPE (neboli A Bathing Ape) a v jejím obchodě hned požádal o práci. Vzali ho ale asi až napočtvrté a celé to holt pár let trvalo.

Že by osud?

Štěstěna tomu chtěla, že v Bape obchodě jednou obsluhoval i samotného Kanye Westa, který se později stal i jeho celoživotním mentorem. Cudi tehdy zapomněl odstranit čip proti zlodějům z bundy, kterou Yeezymu prodal, a ten se tak musel vrátit a promluvit si s aspirujícím rapperem.

Někdy tou dobou Cudiho jeho strýc vykopnul z domu. Bylo to pro něj těžké období a dovedlo ho až k napsání jeho životního hitu, pecky Day ‘n’ Nite. Jeho umělecké prvotiny (tedy alespoň ty stvořené už v NYC) později upoutaly pozornost Plain Pata, který tehdy pracoval jako Westův manažer. Netrvalo dlouho a Cudi byl upsán pod label GOOD Music, kde vydal svůj první oficiální projekt; mixtape A Kid Named Cudi. To se psal rok 2008.

První deska

V roce 2009 Cudi vydává svou první studiovou desku Man on the Moon: The End of Day. Z té pocházejí dnes už legendární hity jako Sky Might Fall nebo Make Her Say. Mezi hosty se objevují Kanye, kapela MGMT nebo třeba Common.

Cudi se tehdy prezentoval s dost originálním stylem. Na hip hopové scéně přece jen nebylo před rokem 2010 ještě tak často vidět nějaké to odhalování emocí a otevřené zpovídání se třeba o depresích.

Show musí pokračovat

Od roku 2010 do roku 2016 přišel Cudi ještě se šesti studiovými deskami. A střihnul si i řadu legendárních featuringů. Poté se ale umělecky odmlčel. Bojoval s depresemi a tak možná se i trochu hledal.

Ticho bylo prolomeno v roce 2018, kdy světlo světa spatřila deska Kids See Ghosts od stejnojmenné formace. Tu utvořili právě Cudi a jeho mentor Kanye.

A jak to u Cudiho vypadá nyní?

Naposledy na sebe výrazně upozornil právě skladbou The Scotts, kterou jsme zmínili už v úvodu. Ta se mimochodem stala naprosto největším hitem celé jeho kariéry. Cudi nyní navíc docela v hojném počtu rozdává i hostovačky. Naposledy třeba na novém albu Ty Dolla Signa. Navíc tvrdí, že nyní je v jeho kariéře prostor pro trochu rychlejší muziku. My se těšíme!