Kteří hráči NBA budou uvedeni do basketbalové síně slávy?

Basketbalová síň slávy obsahuje jména pouze hrstky hráčů z celé historie NBA. Abyste se do ní dostali, musíte patřit mezi absolutní basketbalovou špičku a na svém kontě mít úspěchy, kterých dosáhne jen pár vyvolených. My jsme si pro vás připravili seznam hráčů, o kterých předpokládáme, že se po ukončení kariéry přidají do této vybrané společnosti, a navždy se tak zapíšou do historických učebnic basketbalu. 

LeBron James (Los Angeles Lakers)

Kým jiným celý článek zahájit, než nejlepším hráčem své generace. Už od začátku kariéry si James na své konto připisuje jeden úspěch za druhým a na dalšího hráče jeho formátu si pravděpodobně budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Čtyřnásobný šampion NBA je držitelem také 4 ocenění Finals MVP, má za sebou 16 představení v All-star game a čtyřikrát se stal nejužitečnějším hráčem celé sezony. Zapomenout nesmíme ani na to, že aktuálně drží 3. místo v historickém žebříčku nejlepších střelců, ve kterém má velmi reálnou šanci se ještě posunout nahoru.

Kevin Durant (Brooklyn Nets)

Ačkoliv KD není u řady basketbalových fanoušků příliš oblíbený kvůli svému přestupu do Golden State Warriors, nic to nemění na tom, že v poslední dekádě byste našli jen hrstku hráčů na jeho úrovni. I přesto, že Durant měří 208 cm, jeho hra si ani zdaleka nezakládá pouze na jeho fyzických předpokladech. Je jedním z nejnebezpečnějších ofenzivních hráčů, který dokáže zakončovat z jakékoliv vzdálenosti. Mezi jeho největší úspěchy patří titul MVP z roku 2014 a dvě vítězná finálová představení v dresu GSW.

Steph Curry (Golden State Warriors)

Michael Jordan se sice vyjádřil, že Curry není na takové úrovni, aby patřil do síně slávy, my máme ale zcela odlišný názor. Steph Curry je totiž hráčem, který ovlivnil celou ligu takovým způsobem, že jeho uvedení do síně slávy je pouhou formalitou. Jeho herní styl se stal předlohou pro nespočet hráčů a od doby, kdy se stal úspěšným, se počet tříbodových střeleckých pokusů v celé lize začal exponenciálně zvyšovat. Nesmíme zapomenout ani na fakt, že je jediným hráčem v historii, který vyhrál ocenění MVP s plným počtem bodů. Přidejme k tomu klíčovou roli v nejlepším týmu desetiletí, který má na kontě 3 tituly, a debata je u konce. O tom, že Steph Curry si zaslouží být součástí síně slávy, opravdu není pochyb. 

James Harden (Houston Rockets)

MVP z roku 2018 a trojnásobný držitel ceny pro nejlepšího střelce NBA. I tak bychom mohli popsat Jamese Hardena, pravděpodobně nejkontroverznějšího basketbalistu posledních několika let. Spousta fanoušků ho nemá příliš v lásce, protože rozhodně neváhá simulovat, aby si dopomohl k trestným hodům. Nikdo mu ale nemůže upřít jeho velký talent, díky kterému už po několik sezon patří mezi nejobávanější střelce v celé NBA

Russell Westbrook (Houston Rockets)

V roce 2017 si Westbrook vysloužil cenu MVP potom, co se mu podařilo ukončit sezonu s průměrem 32 bodů, 11 doskoků a 10 asistencí na zápas. Získat triple double v zápasovém průměru za celou sezonu se v moderní NBA nikomu jinému nepovedlo. Westbrook to zvládl dokonce 3x za sebou. V nejlepších letech své kariéry navíc patřil mezi nejdynamičtější rozehrávače, které jsme kdy měli možnost sledovat. 

Giannis Antetokounmpo (Milwuakee Bucks) 

Po letošním obhájení ocenění MVP a zároveň zisku ceny pro nejlepšího defenzivního hráče už můžeme mladého Řeka do tohoto seznamu bezpečně zařadit. Jeho kariéra je ale stále teprve v začátcích a věřím, že to nejlepší nám ukáže až v následujících letech. Už teď však dominuje celé lize a do další sezony půjde i po letošním neúspěchu jako jeden z hlavních favoritů na celkové vítězství. 

Carmelo Anthony (Portland Trail Blazers)

Melo patřil svého času mezi naprostou elitu. Bohužel se mu nikdy nepodařilo dosáhnout na vysněnu trofej. V roce 2013 se stal nejlepším střelcem a v historických střeleckých tabulkách je aktuálně na 22. příčce. Každý, kdo se na tomto seznamu umístil před ním, byl do síně slávy zařazen, nebo k tomu jeho kariéra minimálně směřuje. Navíc si za 17 odehraných sezon drží průměr 24.1 bodu na zápas. 

Chris Paul (Oklahoma City Thunder)

Letošní výkony v dresu OKC přesvědčily i ty nejzarytější kritiky, že Chris Paul rozhodně není žádný průměrný hráč. Jeho schopnost vybičovat své spoluhráče na maximum je vskutku obdivuhodná. On sám je navíc schopný podávat výborné výkony. Za svou kariéru se 7x umístil do 10. příčky v hlasování o MVP a navíc je aktuálně na 7. místě v historickém žebříčku v počtu asistencí. 

Dwight Howard (Los Angeles Lakes)

Na vrcholu své kariéry byl Howard bezpochyby jedním z nejlepších defenzivních hráčů své generace. V roce 2011 nevyhrál ocenění MVP jen o kousek a skončil tak na 2. místě. Ve stejném roce se mu podařilo získat potřetí za sebou cenu pro nejlépe bránícího hráče NBA. V historických tabulkách drží 14. místo jak v počtu bloků, tak v počtu úspěšných doskoků. Zapomenout nesmíme ani na nejnovější přírůstek do jeho sbírky – vítězství v letošní sezoně. 

Derrick Rose (Detroit Pistons)

Na úplný závěr jsem si nechal nejmladšího vítěze MVP v historii. Rose byl v 21 letech na začátku své kariéry a mnozí mu předpovídali velmi úspěšnou budoucnost. Bohužel vše překazila řada zranění, která provázela tohoto talentovanému rozehrávače po většinu jeho kariéry. Z toho důvodu jsme se od Rose žádných dalších úspěchů nedočkali, a proto nad jeho zařazením do síně slávy visí otazník. Pokud by k tomu nedošlo, stal by se vůbec prvním držitelem ceny MVP, kterému se této pocty nedostalo.