Další Čech v NBA! Jak dopadl letošní draft?

Jak už to bývá zvykem, draft nových mladých talentů do NBA byl i letos zblízka sledován fanoušky a médii. Existovalo nepřeberné množství prognóz o tom, kdo se stane prvním vybraným hráčem a jakou strategii týmy zvolí při výběru. Nakonec jsme se až na pár překvapení dočkali toho, co se vesměs dalo očekávat. Letošní draft je ale velmi důležitý i pro české fanoušky, protože od následující sezony budeme moct sledovat historicky pátého Čecha v NBA. 

Stejně jako loňská sezona, i letošní draft probíhal v pozměněném režimu. Hráči sledovali společně se svými rodinami přímý přenos ze svých domovů, protože kvůli koronavirovým opatřením nebylo možné, aby se všichni setkali pod jednou střechou, jak tomu bylo zvykem v minulých letech. To však nic neměnilo na tom, že se jednalo o zlomový bod v životě každého zvoleného hráče. Jak draft nakonec dopadl? 

Jedničkou se podle očekávání stal Anthony Edwards, který zamířil do Minnesoty. Hodně se spekulovalo o tom, že by se hráčem číslo jedna mohl stát LaMelo Ball, mladší bratr Lonza, který v současnosti hraje v New Orleans. Minnesota ale upřednostnila Edwardse, který na rozdíl od LaMela těží především ze své fyzičnosti. Druhého hráče v pořadí si vybírali Warriors, kteří sáhli po Jamesi Wisemanovi. Skutečnost, že GSW v letošním draftu získali takto výhodnou pozici, jim může výrazně pomoct ve snaze se v příští sezoně zase stát favoritem na titul. James Wiseman by se svým herním stylem mohl skvěle zapadnout do sestavy a GSW díky tomu získali velmi důležitý článek pro svůj tým. 

Třetím zvoleným hráčem se stal LaMelo Ball, který nakonec svoji kariéru v NBA odstartuje v Charlotte Hornets. Tento tým ze Severní Karolíny, jehož vlastníkem je samotný Michael Jordan, se už dlouhodobě trápí a od roku 2002 se nedostal dále než do prvního kola playoff. LaMelo určitě nebude mít jednoduchou pozici, ale bude mít šanci ukázat, že během svého angažmá v nejvyšší basketbalové lize v Austrálii nabral cenné zkušenosti a že je připravený i na nejtěžší ligu v rodné zemi. Dalším hráčem v pořadí se poněkud překvapivě stal Patrick Williams, kterého si vybralo Chicago. Hráčem číslo pět se stal Isaac Okoro, u kterého se předpokládalo umístění v první desítce. Onyeka Okongwu, spoluhráč LaMela ze střední školy a šestý hráč letošní draftu, zamíří do Atlanty. 

První desítku uzavírají Killian Hayes (Detroit Pistons), Obi Toppin (New York Knicks), Deni Avdija (Washington WIzards) a Jalen Smith (Phoenix Suns). Deni Avdija byl přitom velkým favoritem na to, aby byl vybrán v první pětce. Devatenáctiletý Izraelec patří mezi nejnadanější zahraniční hráče letošního ročníku a očekávalo se, že se o něj strhne velký boj. Podrobnější informace o draftovaných hráčích včetně jejich největších předností najdete v našem starším článku

Když už přišla řeč na zahraniční hráče, pochopitelně nemůžeme opomenout ani hráče zvoleného jako číslo 37. Vít Krejčí byl draftovaný do Washingtonu, podobně jako Tomáš Satoranský a Jan Veselý, hned v zápětí byl ale vyměněn do Oklahomy. Teprve dvacetiletý rodák ze Strakonic se tak stal pátým Čechem, který bude moci nastoupit do nejlepší basketbalové ligy světa. Zkušenosti z několikaletého působení ve španělské Zaragoze mu určitě přijdou vhod. Na jeho premiérové představení si ale budeme muset chvíli počkat, protože se aktuálně zotavuje po zranění kolene. 

Narozdíl od hráčů draftovaných v minulých ročnících budou mít nováčci v této sezoně o poznání náročnější začátek svého působení v nových klubech. Z důvodu prodloužení loňské sezony se ta letošní posouvá a její začátek připadá na 22. prosince, přičemž předsezónní zápasy, které slouží především k tomu, aby měli hráči možnost se sehrát s týmem a zvyknout si na tempo celé ligy, začínají už 11. 12., takže pouhé 3 týdny po samotném draftu. Nám nezbývá než doufat, že to bude stačit, aby se všichni hráči dostatečně zapracovali a že v následující sezoně budeme moct opět sledovat mladé talenty v akci.