Best of Sneakers: Říjen 2020

Letošní říjen byl z hlediska velkých releasů o něco chudší než předchozí měsíce. Jasně, venku jsou nové Yeezy 350 V2, spolupráce Jordan a Off-White na 5. siluetě s Jumpmanem, ale to by bylo pořád dokola to samé. Naštěstí se ven dostala i řada dalších kousků, které stojí blíže za zmínku. V tomhle souhrnu si především sáhneme o něco víc i na běžnější, respektive méně limitované releasy, které ale na druhou stranu mají co říct. Tohle je Best of Sneakers za měsíc Říjen:

Off-White x Nike Air Rubber Dunk, ‘University Blue’

Jinak se asi začít nedá. Rok 2020 je podle mnohých rok Dunků, což potrvzuje i množství nedávných kolaborací vycházejících právě z této legendární siluety poprvé vydané v roce 2002. Pro mě osobně to u Dunků funguje následovně – když už inovaci, tak pořádnou. Do toho zapadá i release s názvem Air Rubber Dunk ve spolupráci s Off-White, který kombinuje mezipodešev z Nike SB Dunk obsahující netradičně viditelnou Air Sole a svršek z běžecké siluety Nike P9000. Kolabo vyšlo ve třech colorways v závislosti na kontinentu a v Evropě jsme se dočkali té s názvem University Blue. Aniž bych chtěl flexit, tak ti řeknu, že tyhle tenisky jsou i v mém botníku, takže můžu potvrdit kuloáry kolující fakt, že na rozdíl od klasických Dunků, Air Rubber Dunk je opravdu pohodlná teniska s tlustým a měkkým povrchem a rozhodně byl dobrý nápad si je pořídit.

Nike Air Force 1 ’07 Skeleton QS

Když už máme Spooktober a Halloween, který nakonec stejně většina z nás vůbec neslaví, nesmím zapomenout na jeden z mála tematických releasů tohohle měsíce. V minulosti už Nike Air Force 1 ’07 v provedení Skeleton vyšly dvakrát – v bílé a černé. Tentokrát však vychází v tematické oranžové s bílou mezipodešví, která po nasvícení září ve tmě. Tenhle release vyšel v edici QS, respektive Quickstrike, jak Nike označuje své jednoduše řečeno limitovanější kousky, které ale nepatří k těm úplně nejžhavějším ze všech. Každopádně tyhle Halloweenské tenisky si místo v seznamu bezesporu zaslouží.

Footshop x adidas Superstar ‘Blueprinting’

Jak jsme psali, tak se také stalo. Footshop vydal letos v říjnu svou první oficiální spolupráci s adidas. Kolabo nazvané Footshop x adidas Superstar ‘Blueprinting’ odkazuje na tradiční techniku modrotisku, která byla po návrhu více východoevropských zemí a Německa navržena na seznam kulturně nehmotného dědictví UNESCO, kam se po zásluze také zapsala. Hiking prvky jako vlněná podrážka nebo D-rings na tkaničky jsou jen první viditelné rozdíly od OG verze modelu, který letos slaví už 50 let existence. A slavit může i Footshop, který tak otevřel do budoucna cestu nejen k vlastním spolupracím s největšími značkami, ale stejně tak snad i dalším českým a slovenským retailerům.

Converse x Feng Chen Wang Chuck 70

Feng Chen Wang je čínská módní návrhářka prémiových kolekcí, která má i vzhledem k dřívějším spolupracím s Nike přesah také do streetwearu. Nedávno se pustila do spolupráce s Converse, kde byl vzorem pro kolabo legendární model Chuck Taylor 70. Avantgardní zpracování, které se logicky slučuje s názvem 2in1 přináší neotřelý dekonstruktivní náhled na tradiční siluetu, kterou tentokrát zabarvil do černobílé a bílooranžové. Ač to tak na první pohled nemusí působit, tahle spolupráce je ve výsledku velmi pohodlná na noze. Přesto to není pohodlí, co ji sem zařadilo. Zkrátka jde vizuálně o jeden z nejlepších počinů z dílny Converse tohoto roku.

Jordan 1 Retro High Dark Mocha

Vliv hypu posledních spoluprací Travise Scotta s Nike je všudypřítomný. Hnědá barva se tentokrát opět nevyhla proslulým Jordan 1, které pod názvem Dark Mocha vycházejí v estetické kombinace bílé, černé a hnědé. S trochou vzručnosti si z nich člověk může udělat i custom verzi silně se podobající Cactus Jack releasu. Možná tedy kromě Swooshe, jehož převrácení by už vyžadovalo mnohem násilnější zásah. Každopádně jako alternativa po neúspěšných pokusech o získání jedné z nejhypovanějších tenisek loňska, jsou Dark Mocha více než dostačující. Nakonec Travis neTravis, tahle barevná kombinace prostě funguje.

Jordan 4 x Paris Saint-Germain

Jordan brand má nezpochybnitelný přesah za hranice basketbalu, což dokazuje i jeho angažování do spolupráce s fotbalovým týmem PSG. V říjnu přišel na svět i další významný kousek z téhle spolupráce v podobě Jordan 4. Bílá, černá a vínová a pro J’s netradiční Jumpman na achilovce, kterého tentokrát obepíná logo pařížského velkoklubu, to dotáhl do seznamu nejlepších releasů.

Asics x CDG Shirt Gel-Lyte III

Narozeniny letos slaví i legendární silueta Asics Gel-Lyte III. Rozpůlený ‘jazyk’, nadstandardní komfort a originální sportovní estetika dostaly tuhle siluetu hned do několika výrazných spoluprací jako třeba s AFEW, Ronnie Fiegem nebo Seanem Wotherspoonem. V rámci svého narozeninového podzimu vyšly tenisky také ve spolupráci s END., ale i japonskou značkou Comme des Garcons, která je za mě úplně nejpovedenější. Spousta barev, které jsou obecně pro Gel-Lyte III naprosto zásadní, přichází na šedém pozadí a dohromady to hraje opravdu náramně.

Converse x Golf Le Fleur Gianno

A seznam uzavírá model, který ještě bez větších problémů seženeš všude možně. Spolupráce Converse s Golf Le Fleur Tylera, The Creatora vyšla už během minulého roku a teď se objevuje ve dvou nových colorways. Tenisky na první pohled opravdu netradiční, na druhou stranu potvrzující pravidlo, že právě tyhle modely ve výsledku nejvíce překvapují až na noze. Vintage pastelová estetika je zkrátka to, co je teď pro spoustu značek core zaměření. A jak to udělat originálně, překvapivě a způsobem, že to bude nakonec skvěle fungovat, umí Tyler nejlíp. Tenhle drop je toho důkazem.