Recenze: Majk Spirit & Grimaso – Artist

Majk Spirit je na československém hudebním poli jedním z historicky prvních jmen, která žánry jako hip hop a rap přinesla do mainstreamových médií nebo dokonce na televizní obrazovky. Jednomu by se ale mohlo tak trochu zdát, že čím víc byl Majk vidět ve vodách hlavního proudu, tím více se možná (paradoxně) vzdaloval od ucha některých ortodoxních fanoušků žánru.

Za svou sólo kariéru stihnul Majk od roku 2010 vydat jeden mixtape, dvě studiová alba a jedno dvojalbum. Souběžně vyšly i dvě desky od jeho domáci formace H16; a opomenut nemůžeme ani celé desítky hostovaček a featuringů. Ať už byl Majk hlavní hvězdou rádií nebo jedním z porotců v talentové soutěži, jedno mu upřít nemůžeme: stále hrdě respektoval zásady a kořeny rapu.

Nejrapovější album kariéry?

Současný projekt nazvaný Artist je společným dítkem Majka a jeho dlouholetého parťáka z H16, producenta a DJ Grimasa. Na stopáži 43 minut nám společně naservírovali 14 zbrusu nových skladbách, které mají leccos společného. Všechny mají jednoduché, světové a snadno zapamatovatelné názvy, které vždy chytře reflektují téma skladby. Řekněme si to rovnou: tohle album se zatraceně povedlo a ukazuje, jak by měl rap v roce 2020 znít.

Speezy tady nakládá do různorodých instrumentálů; jednou je to moderní banger Fuck Em All, který zaručeně bude ničit kluby (jakmile se jejich brány zase jednou otevřou), podruhé třeba experimentální záležitost UFO nebo minimalistická bomba Face. V posledně jmenované skladbě se Majk originálně zamýšlí nad otázkou hudební inspirace směrem ze světa a nám nezbývá než s ním souhlasit.

Rapper a producent jako výkonný tandem

Spojení jednoho rappera a jednoho producenta (s produkcí ale vypomohl třeba taky Special Beats na skladbě Surf nebo talentovaný Jerry Lee v případě tracku Mindset) je skvěle funkční. I když jsou beaty více než různorodé, celá deska funguje dohromady jako jeden celek.

Mezi hosty pak najdeme jména jako Ben Cristovao, Separ, Dame nebo třeba Samey. Chybět samozřejmě nemůže ani legendární crew H16 a my se můžeme jen těšit na jejich další společný projekt.

Majk se opět předvedl jako prvotřídní lyrik a umělec (pardon, tedy artist), který má co říct a stejně tak i ví, co chce předat. Gratulujeme k začátku nového života a alespoň podle nás i životní desce.

9/10