Los Angeles Lakers a jejich cesta do finále

Los Angeles Lakers patří mezi nejúspěšnější basketbalové týmy všech dob. Žlutý dres během své kariéry oblékalo velké množství legendárních hráčů, mezi které patří například Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson, Kobe Bryant, Shaquille O’Neal a v současnosti také LeBron James. I přes velice bohatou historii se tomuto týmu během poslední dekády příliš nedařilo. Od vítězné sezony v roce 2010 se Lakers nedostali dále než do druhého kola play-off. Za posledních 6 let se do vyřazovací fáze dokonce ani jednou nepodívali. Bezpochyby se jednalo o nejhorší období v historii klubu. To vše ale změnila tato sezona. Z Lakers se opět stali favorité na výhru titulu a my se dnes podíváme na to, v čem byl tento rok zlomový a kteří hráči mají na úspěšné sezoně největší podíl. 

Sestava plná zkušených hráčů

Po divokém přestupovém období, které proběhlo před začátkem letošního ročníku NBA, se sestava Lakers docela výrazně změnila. Odešli mladí hráči, kteří nenaplnili očekávání, jež na ně byla kladena. Na druhou stranu tým posílili starší playmakeři, kteří s sebou přinesli řadu zkušeností. Dwight Howard a Dany Green už sice mají vrchol své kariéry za sebou, pořád se však jedná o velice platné posily, které dokážou tým podržet ve vypjatých momentech. Kromě toho mohou bezpochyby sloužit jako inspirace pro mladší ročníky. Velmi slibný byl příchod Demarcuse Cousinse, který však kvůli zranění nenastoupil ani do jednoho zápasu. Bezesporu nejdůležitější posilou byl Anthony Davis, který už řadu let patří mezi nejlepší hráče v lize na obou stranách hřiště. Jeho chemie s LeBronem Jamesem je naprosto výborná a to se odráželo i na hřišti. Toto duo se stalo noční můrou obrany každého týmu a oba se v základní části sezony umístili do 10. místa v žebříčku nejlepších střelců. 

Muž, který za tím vším stojí

Největší hvězdou v sestavě Lakers je beze vší pochybnosti LeBron James. Ten sice působí v LA už druhým rokem, ale v jeho debutové sezoně v západní konferenci utrpěl zranění třísla a byl mimo hru na 5 týdnů. Lakers se bez Jamese trápili a vyřazovací fáze jim opět unikla. Tento rok se však konečně dostavil efekt, na který se po příchodu LeBrona čekalo. Jeho herní styl se i díky příchodu Anthonyho Davise změnil. Začal se soustředit spíše na tvorbu hry, s čím souvisí i vyšší počet připsaných asistencí (kterých mimochodem zaznamenal nejvíce v celé lize). To ale rozhodně neznamená, že už to není ten starý LeBron, kterého všichni moc dobře známe. Stále dokáže prorazit soupeřovu obranu a zadunkovat jako za mlada. V anketě o nejužitečnějšího hráče se umístil na druhém místě, což je ve 35 letech více než slušný výkon. Podívejte se na nejlepší momenty LeBrona Jamese z této sezony.

Suverénní jízda od začátku sezony

Lakers hned od začátku základní části plnili to, co se od nich očekávalo. Usadili se na prvním místě tabulky a bezpečně se tam drželi až do vyřazovací fáze. Už s předstihem si zajistili nejlepší pozici v play-off, proto v posledních zápasech v dohrávce základní části znatelně snížili své úsilí. Média i někteří fanoušci se začali domnívat, že po dlouhé přestávce způsobené koronavirem Lakers vypadli z rytmu a bude pro ně problém bojovat o titul. To se ale hned v prvním kole play-off ukázalo jako omyl. Lakers sice prohráli úvodní zápas proti Portlandu, poté však nenechali nic náhodě a vyhráli 4 zápasy v řadě. Podobně hladká byla i série s Houstonem, která skončila také 4-1 ve prospěch Lakers. Ve finále západní konference se očekávalo velké derby proti Los Angeles Clippers, ti ale nedokázali využít náskok 3-1 proti Denveru a nakonec se po napínavém 7. zápase odebrali domů. Ačkoliv byl Denver po vítězství nad Clippers plný sebevědomí, Lakers si i s nimi poradili a série skončila stejně jako ty předchozí 4-1. 

Celá sezona byla pro hráče velice náročná a plná nepříjemností. Mnohem více než přestávka kvůli koronaviru hráče zasáhla tragická smrt Kobe Bryanta. Vyhrát tento rok titul by proto pro Lakers představovalo mimo jiné velkou symboliku. K tomu si ale nejdříve musí poradit s mladým týmem z Miami. Parta kolem Jimmyho Butlera zažívá neuvěřitelnou sezonu a po výhře nad Milwaukee a Bostonem je rozhodně nelze považovat za slabého soupeře. Na to, jak finálová série dopadne si ještě budeme muset počkat, ale už teď je jasné, že Lakers do finále nastoupí v plné síle a udělají všechno proto, aby památku Kobeho uctili vyhranou trofejí.

Lakers v této sezoně nastoupili v černých dresech s číslem 2 na počest Kobe Bryanta a jeho dcery Gianny.