LeBron James, nebo Michael Jordan? Kdo je nejlepším hráčem všech dob?

V průběhu uplynulé sezony se mezi basketbalovými fanoušky stalo zvykem rozpoutávat debaty o tom, jestli je LeBron James nejlepším hráčem všech dob. V každém rozhovoru na toto téma muselo zákonitě zaznít také jméno Michaela Jordana, který bývá nejčastěji označován jako nejlepší basketbalista, který kdy žil. Porovnávat tyto dva velikány se postupem času stalo denním chlebem některých fanoušků, ať už stáli na straně kteréhokoliv z nich. Nutno podotknout, že ačkoliv některé argumenty byly naprosto nelogické a nepodstatné, našlo se i dost takových, které i mě donutily k zamyšlení. A přesně z toho důvodu se dnes na toto téma podíváme také a pokusíme se najít odpověď na otázku, kdo je nejlepší hráč všech dob.

Nejlepší hráči své generace

Bezesporu můžeme říct, že oba hráči na vrcholu své kariéry zcel dominovali celé lize. Oba dva na hřišti předváděli věci, nad kterými zůstává rozum stát. Každý z nich dokázal své silné stránky využívat na maximum, díky čemu se stal pro soupeřovu obranu téměř nezastavitelným. Jordanova úžasná atletičnost a neuvěřitelný výskok byly svého času naprosto nevídané. Přezdívka Air Jordan přece nevznikla jen tak náhodou. LeBron také vždy těžil především ze svých fyzických předpokladů, ale v jeho případě se jednalo spíše o sílu, rychlost a nekonečnou výdrž, díky které dokázal hrát v extrémním tempu celý zápas. V tomto ohledu bychom jen velmi těžko rozhodovali, kdo z nich má navrch. 

Mohli bychom se tedy podívat na různé statistiky, které by nám určitě pomohly najít správnou odpověď na naši otázku. Osobně si ale myslím, že vzhledem k naprosto odlišným podmínkám, které oba hráči měli, nemá toto porovnávání správnou výpovědní hodnotu. Místo toho bych se rád zaměřil na rozdíly v tom, jakým způsobem oba hráči dosáhli úspěchu, a jaká cesta tomu předcházela, protože přesně v tomto ohledu se od sebe LeBron s Jordanem nejvíce odlišují. 

90. léta pod taktovkou Chicago Bulls

Michael Jordan strávil naprostou většinu své kariéry v Chicagu, se kterým také vyhrál všechny tituly. V devadesátých letech byli Bulls bezkonkurenčně nejlepším týmem a dost se mluvilo o tom, že se jednalo o nejlepší tým, který kdy spatřil světlo světa. V tu chvíli se dalo na toto tvrzení asi jen těžko něco namítat. 6 titulů za 8 let a nespočet rekordů včetně legendárních 72 výher v základní části je něco, co do té doby nemělo v moderní NBA obdoby. Michael Jordan byl beze vší pochybnosti hlavním strůjcem všech těchto velkolepých úspěchů, je ale fér podotknout, že po jeho boku stáli další velice schopní hráči. Scottie Pippen, Dennis Rodman, Horace Grant, Ron Harper, Toni Kukoc a další svého času disponovali skvělými kvalitami a rozhodně byli Jordanovi užitečnou oporou. 

LeBron James a 9 finálových představení za posledních 10 let

Kariéra LeBrona Jamese je od té Jordanovy dost odlišná. Aby dosáhl na vysněnou trofej, přestoupil do Miami Heat, kde spojil síly s Chrisem Boshem a Dwaynem Wadem, za co byl dlouho kritizován. Za 4 sezony v Miami si James zapsal 4 finálová představení, ze kterých byly 2 vítězné. Následně se vrátil zpět do Clevelandu, kde také strávil 4 roky. V tomto období čelil 4x po sobě ve finále Golden State Warriors, kteří byli označováni jako nejlepší tým od doby Jordana a Chicago Bulls. Ze 4 pokusů se mu podařilo na trofej dosáhnout jednou. Potom se James přesunul do Lakers, kde mu premiérovou sezonu zkomplikovalo první dlouhodobé zranění kariéry. Následovala však letošní sezona, které výsledek každý moc dobře zná. Sečteno a podtrženo se James podíval za posledních 10 let 9x do finále a odnesl si 4 trofeje

Rád bych se ještě zastavil u jedné velmi nelichotivé statistiky, se kterou se setkáte v každé debatě na toto téma: 4-6. LeBron za svou kariéru utrpěl 6x porážku ve finále, což je dle většiny jeho odpůrců důvodem, proč je Jordan lepší než on. A ačkoliv naprosto souhlasím s tím, že tahle statistika působí opravdu velmi zle, je potřeba se na tato čísla podívat o něco více podrobně. LeBronovo první prohrané finále se odehrálo v roce 2007, kdy bylo Jamesovi pouhých 22 let, a kromě něj se na soupisce Cavaliers neobjevilo žádné známé jméno. V play-off vedl tým ve všech 5 základních kategoriích a nakonec podlehl San Antoniu vedenému Timem Duncanem, jedním z nejlepších hráčů dekády. Opravdu je tohle něco, za co bychom měli LeBrona kritizovat? Podobně vytržená z kontextu mi přijdou prohraná finále proti Warriors, kde se sešli Kevin Durant se Stephenem Currym a řadou dalších hráčů na úrovni all-star.

Odpověď? Záleží na vás…

Pokud jste až do teď čekali, že na konci tohoto článku napíšu jméno toho, o kom si myslím, že je nezpochybnitelně nejlepším hráčem všech dob, tak vás asi zklamu. Osobně si totiž myslím, že kariéry Michaela Jordana a LeBrona Jamese se natolik liší, že nelze říct, kdo z nich je lepší. Jordan ani jednou neprohrál ve finále a byl nejdůležitějším hráčem nejlepšího týmu své doby. Na druhou stranu James sice zažil dost finálových porážek, ale kromě 4 let v Miami strávil většinu své kariéry tím, že bojoval téměř sám proti týmům plným hvězd. Jejich situace tudíž byla přesně opačná. Záleží proto na vás, jestli považujete za působivější sbírat tituly jako na běžícím páse s neporazitelným supertýmem, nebo dosáhnout až na úplný vrchol se 3 různými týmy. 

Abych byl úplně upřímný, musím říct, že cílem tohohle článku ve skutečnosti nebylo rozhodovat, který hráč je GOAT, ale spíše jsem se snažil ukázat na ty největší rozdíly a důvody, proč mi tahle debata přijde úplně nesmyslná. Oba dva hráče uznávám jako ikony své generace a do dalšího porovnávání se radši nepouštím. Jak jsem napsal dříve – záleží pouze na vás, komu byste dali svůj pomyslný hlas.