Valery: K módě jsem se dostal docela náhodou

Pouze sedmnáctiletý student Střední školy designu a módy v Prostějově, zakladatel brandu Valery a velký fanoušek udržitelné a upcycled módy. Asi tak bych představil Davida Nikolova, kterého jsem se dnes rozhodl zeptat na pár otázek. David s jeho značkou Valery září chystá novou kolekci nazvanou “Summer Love“, ve které představí nové motivy svých bund, kalhot a mikin. Už dnes v osm večer budeš moct koupit tyhle limitované a jedinečné kousky na webu Valery

Ahoj, nejdřív bych rád začal tím, jak ses vlastně k šití oblečení vůbec dostal? Vím, že se teď zaměřuješ hlavně na kalhoty, bundy a popřípadě klobouky, čím si ale z počátku začínal? 

K šití oblečení a módě obecně jsem se dostal docela náhodou, po základce jsem chtěl na gymnázium, ale nedostal jsem se, zvolil jsem proto uměleckou školu. Po roce studia mě móda začala hodně bavit a přišel jsem s nápadem na vlastní brand. Svojí tvorbu jsem začal vytvářením custom pants, sehnal jsem si nějaké džíny, různě je pokreslil, našil na ně obrázek a podobně. Dále jsem se zlepšoval a svojí tvorbu více posouval, začal jsem vytvářet patchworkové kalhoty z recyklovaných materiálů. Později přišly i trička, mikiny, kabáty, bundy a tak dále.

Všechny tvé věci vypadají, že sis s nimi musel dát pořádnou práci. Jak dlouho ti trvalo dát dohromady celou kolekci Summer Love? Obstaráváš si všechno sám, nebo ti s tím někdo pomáhá?

Nápad na kolekci přišel začátkem léta, pracoval jsem na ní celé léto. Nejdříve jsem si musel  celou vizi promyslet, pak začaly první nákresy a návrhy. Tato kreativní část trvala skoro měsíc, pracuji docela pomalu, ale rád věci promýšlím, nechci nic uspěchat. Poté jsem všechny produkty ušil a přišlo na řadu focení a prezentace na sociálních sítích. Jsem opravdu spokojený s tím, jak vše dopadlo a myslím si, že Summer Love je od mojí první debutové kolekce velký posun.  

Co si můžu obstarat sám si obstarám, ale pomáhá mi rodina i přátelé.  

Věřím, že za kolekcí leží nějaká myšlenka. Dokázal bys říct, o čem Summer Love vlastně je a nad čím si přemýšlel, když si ji navrhoval?

Často se snažím určitý námět nebo inspiraci zpracovat v podobě oblečení, aby se v mé tvorbě odrážely moje myšlenky a pocity. Inspiraci čerpám ze spousty míst, velký vliv na mě mají situace, které jsem viděl nebo zažil. Kolekce je inspirována konceptem lásky, jak na nás působí, její komplexnost a její dobré, ale i zlé stránky, jako je třeba sobecká láska.

Vždycky mě zajímá, jak asi vznikly názvy jednotlivých značek, jestli to bylo prostě zcela vymyšlené jméno, nebo název ukrývá nějakou zajímavou backstory. Proto se zeptám, proč zrovna Valery? 

Název určitě backstory má, ale nechám každého, ať si ji domyslí. Líbí se mi, jak název Valery zní a navíc se s tím dá dobře pracovat z grafického hlediska, třeba při vytváření loga. 

Většina tvého oblečení je specifická upcycled módou, proč sis vybral právě tenhle směr?

Tento směr jsem si vybral přirozenou cestou, ze začátku jsem ani nevnímal, že vlastně recykluju. Upcycled oblečení je velmi levné – proto pro mě bylo ideální. Mohl jsem nakoupit velké spousty materiálů a z nich tvořit, zatím se tohoto směru držím a budu přemýšlet, jak se v tomto odvětví udržet, protože si myslím, že to je budoucnost módy.

Máš nějaké plány do budoucna? Dokážeš si představit, že by ses s šitím vlastního oblečení živil? 

Moje plány do budoucna jsou pokračovat v tom, co dělám, zkoušet nové věci a tvořit oblečení i na jiný styl, než dělám teď. Chci se více ve svojí tvorbě zdokonalit, protože vždy je prostor ke zlepšení.  

Určitě bych i rád spolupracoval s ostatními značkami a umělci, později se chci věnovat i jiným odvětvím umění. 

Na závěr ti nechám prostor pro něco, co bys rád vzkázal svým fanouškům nebo třeba lidem, kteří o tobě i Valery slyšeli zcela poprvé. 

Moc si vážím všech lidí, co mě a mojí tvorbu podporují jakýmkoli způsobem, ať už to je zakoupení oblečení nebo třeba sdílení na Instagramu. Děkuju, že mi pomáháte se posouvat.   

Pokud tě David a jeho značka zaujal, určitě nezapomeň sledovat jeho Instagram, kde se můžeš podívat na celou kolekci a zároveň se zde dozvíš ty nejaktuálnější informace o jeho dalších krocích. Za zmínku určitě stojí také fotografové, kteří Davidovi zajistili veškeré focení, Jakub Cap a Matyáš Slabý.