Rekordy NBA, které jen tak někdo nepřekoná

V jednom z našich starších článků jsme se věnovali odchodu Vince Cartera do basketbalového důchodu. Ten odehrál rekordních 22 sezon a za svou kariéru do značné míry ovlivnil to, jak lidé nahlíží na basketbal. Vzhledem k tomu, že NBA má už poměrně dlouhou historii, spoustě hráčů se povedlo podobně jako Carterovi zaznamenat zajímavé rekordy. Dnes se podíváme na několik z nich, které pravděpodobně v nejbližších letech jen tak někdo nepřekoná. 

Wilt Chamberlain a jeho neuvěřitelná sezona 1961-1962

Žádný hráč v historii NBA není opředen tolika mýty jako Wilt Chamberlain. Vzhledem k tomu, že v 60. letech nebylo možné zachytit vše na kameru tak jednoduše jako dnes, existuje o Wiltovi spousta historek, které dnes už nikdo nedokáže potvrdit ani vyvrátit. Co ale můžeme říct s jistotou, je to, že Chamberlain je jediný hráč, kterému se povedlo nastřílet neskutečných 100 bodů za jediný zápas. Stalo se tomu 2. března 1962 a jeho tým porazil New York Knicks 169:147. I když se jednalo o dosud nevídaný počin, rozhodně to nebylo poprvé, kdy na sebe Chamberlain upoutal velkou pozornost. V sezoně 1961-1962 totiž nastřílel za zápas v průměru 50.4 bodu, čemuž se už nikdy žádný hráč ani trochu nepřiblížil. Dle statistik se dodnes nikomu nepovedlo mít natolik úspěšnou sezonu jako právě Wilt v roce 1962. 

37 bodů v jedné čtvrtině

Klay Thompson patří do skupiny hráčů, kteří disponují obrovskými kvalitami, ale bohužel nejsou tak úplně docenění, protože hrají po boku jednoho z nejlepších hráčů své generace. Pro Thompsona to platí dvojnásob. V týmu, kde hraje Steph Curry a nějakou dobu také Kevin Durant, je opravdu těžké se prosadit jako hlavní playmaker. Naštěstí fanoušci Golden State Warriors už dávno ví, jak důležitý Thompson pro svůj tým je. Bezpochyby tomu pomohl zápas proti Sacramentu v roce 2015. Klay totiž ve 3. čtvrtině nastřílel 37 bodů, čímž přepsal historické tabulky a zajistil vítězství svého týmu. Nesmíme zapomenout ani na úspěšně proměněných 14 tříbodových pokusů za jeden zápas v roce 2016, čímž překonal rekord, který do té doby držel Steph Curry. 

Nejlepší střelec od dob Kobe Bryanta

V letošní dohrávce základní části jsme mohli sledovat skvělé výkony Devina Bookera, který však i přes 8 výher v řadě nedokázal dotáhnout svůj tým až do vyřazovací fáze. Mnozí tvrdí, že jeho angažmá v Phoenixu mu brání v dosažení velkých úspěchů. Booker je totiž opravdu výborný hráč. 24. března 2017 se mu podařilo v zápase proti Bostonu nasbírat 70 bodů, a zapsal se tak do historie jako nejmladší hráč, který kdy skóroval přes 60 bodů. Dokázal to ve věku 20 let a 145 dní. Je také jediným aktivním hráčem, který překonal hranici 70 bodů. Poslední, komu se něco podobného povedlo, byl Kobe Bryant v roce 2006, kdy nasbíral legendárních 81 bodů. Kobe je zároveň nejstarším hráčem, který skóroval 60 bodů. Podařilo se mu to v jeho památném posledním zápase proti Utahu v roce 2016. 

Nejstarší hráč v lize

V dnešní době platí, že hráči na profesionální úrovni ukončují svou kariéru někdy kolem 35. roku života. Nat Hickey měl však to štěstí, že žil ve 40. letech minulého století. Působil totiž jako trenér klubu Providence Steamrollers, který dodnes drží rekord pro nejméně vítězství v sezoně (6). Nat se rozhodl, že podporovat svoje svěřence z lavičky nestačí, a proto v roce 1948 nastoupil ke dvěma zápasům i jako hráč. Ten druhý se odehrál 2 dny před jeho 46. narozeninami, což z něj dělá nejstaršího hráče, který kdy vstoupil na hřiště zápasu NBA.

3 prohry v řadě

Michael Jordan je často považován za nejlepšího hráče všech dob. Ať už s tímto tvrzením souhlasíte, nebo ne, rozhodně nemůžete popřít, že jeho kariéra je zdobena neuvěřitelnými rekordy. Jedním z nich je opravdu pozoruhodná řada 626 zápasů, kdy Jordan ani jednou neprohrál 3x po sobě. Na první pohled se to nemusí zdát jako nic tak úžasného. Když ale vezmete v potaz, že nejblíže se k tomuto výkonu přiblížil Steph Curry s 314 zápasy, začne to znít zajímavě. Od začátku sezony 1990-1991 až po jeho poslední zápas za Chicago ve finále roku 1998 uplynulo neskutečných 2777 dní, během kterých MJ ani jednou nepocítil pachuť porážky 3x v řadě. Tato neuvěřitelná statistika jenom potvrzuje, jak kvalitní a hlavně soutěživý hráč Jordan byl.