Recenze: Logic – No Pressure

Americký rapper Logic nám naservíroval své oficiálně poslední album. Ano, opravdu. Odchod do hudebního důchodu sice není v rapové hře ničím až tak neobvyklým (například takový Jay-Z to během své kariéry stihl hned několikrát), Logicovi to ale přece jen můžeme docela dobře věřit.

Mezi mladými rappery totiž vždycky tak trochu vyčníval, místo experimentů vsázel na poměrně klasický zvuk a místo chytlavých výkřiků spíše na hlubší texty. Dnes je otcem a člověkem, který chce všechen svůj čas věnovat rodině a svému byznysu. A pokud má pocit, že svým posluchačům už předal vše, co chtěl, proč pokračovat ve vytváření něčeho plytkého?

Mašina na muziku

Logic se na rapové scéně objevil v roce 2010. Jeho první mixtapy si poměrně rychle získaly pozornost undergroundového publika a když se dostal pod hlavičku legendárního vydavatelství Def Jam Recordings, nic nebránilo tomu, aby udělal opravdu velkou kariéru.

Jen za posledních 6 let Logic stihnul vydat pět studiových alb, dva komerční mixtapy a k tomu všemu odjel pět tours jako headliner. Na kontě má hned několik multi-platinových a zlatých desek a hity jako Everyday dnes zná doslova celý svět.

Jak zní opravdu poslední deska?

Paralela mezi Logicovým prvním albem (Under Pressure z roku 2014) a aktuální deskou je více než jasná. A opravdu, témata jako deprese a nekonečný vnitřní i vnější tlak jsou tady po celou rapperovu kariéru. On sám sebe dnes ale označuje za naprosto vyrovnaného člověka. A na desce to lze doslova cítit.

Otcovství jej skutečně změnilo. Na albu na tuto tematiku naráží hned několikrát. Na tracku DadBod doslova říká, že být tátou je jeho životním údělem. Dnes je tak hudebníkem, který je ochotný pověsit svou kariéru na hřebík, jen aby se mohl naplno věnovat rodině. A to je chvályhodné. A jak se taková proměna projevuje na zvuku projektu?

Role výkonného producenta se v tomto případě opět zhostil legendární No I.D., který se rovněž postaral i o celou řadu instrumentálů a do značné míry tak ovlivnil zvuk celé desky. Nechybí samozřejmě ani Logicův parťák 6ix.

Sbohem

Tohle album je Logicovou osobní zpovědí. To proto tady nenajdeme žádné rapové hosty (pokud nepočítáme pár doplňkových vokálů od Juicy J nebo Lil Kekeho). Na téměř hodinové stopáži Logic mluví o ceně za slávu, depresích i cestou za lepším já. A zdá se, že ta cesta byla sice dlouhá, ale úspěšná. Logic nám bude na rapové scéně chybět, i když možná tak úplně nezapadal do profilu interpreta v roce 2020. A nebo možná právě proto?