Recenze: Big Sean – Detroit 2

S Big Seanem je to tak trochu složité. Na jednu stranu má na kontě několik obrovských hitů, na druhou jej mnozí považují za jednoho z nejméně doceněných rapperů na americké scéně. I když nejednou atakoval světové žebříčky hitparád, jeho hudba rozhodně není mainstreamová nebo dokonce plytká.

Tento chráněnec Kanye Westa nám aktuálně servíruje už páté studiové album. To dostalo jednoduchý název Detroit 2 a volně navazuje na Seanův mixtape z roku 2012, který je oslavou jeho města.

Nejosobnější deska kariéry

Na tomto albu se Big Sean dostal do velmi osobních rovin. Sám říká, že během posledních let se jako umělec i člověk dostal do situací, o kterých si dříve myslel, že v jeho životě nemají místo. Ano, řeč je konkrétně o hlubokých depresích či dokonce myšlenkách na sebevraždu. I když Big Sean navenek prakticky neustále působí pozitivním dojmem a sám vsází na pozitivní přístup ke světu a motivaci ostatních, i on si očividně prochází ne právě jednoduchým obdobím. A to se na desce samozřejmě muselo projevit.

Podívaná v audio formátu

Celá deska na vás už po prvním poslechu působí jako dobře vystavěný příběh. Do role výkonného producenta projektu se postavil Hit-Boy (produkoval například hymnu Niggas In Paris pro Jay-Z a Kanye Westa), který na většině skladeb přidal i ruku k dílu.

Jinak zde můžete slyšet také práci jmen, jako jsou Mike Will Made-It, DJ Dahi, Key Wane nebo třeba DJ Mustard. Stopáž 21-trackového alba se zastaví na úctyhodných 71 minutách, což je v době spíše kratších projektů poměrně nezvyk. Poslech ale rozhodně nenudí.

Pestrý výběr hostů

Pokud jde o hosty na mikrofonu, dočkali jsme se tady opravdu zajímavé společnosti. Nechybí áčkové hvězdy současné Ameriky, jakými jsou Post Malone, Travis Scott nebo Ty Dolla Sign, nechybí ale ani stálice typu Lil Wayne nebo dokonce zesnulého Nipsey Hussle. Samostatnou kapitolou je potom track Friday Night Cypher, který si bere za úkol vytvořit atmosféru pouličního freestyle battlu někde na ulicích Detroitu. A ano, sejdou se tady opravdu snad všechna jména, která vás mohou při vyslovení slov jako Detroit a rap napadnout. Jmenovitě Tee Grizzley, Kash Doll, Cash Kidd, Payroll, 42 Dugg, Boldy James, Drego, Sada Baby, Royce da 5’9″ a samozřejmě nemůže chybět král Eminem.

Závěrem

Jak už jsme zmínili, celá deska je vystavěna jako komplexní přehlídka Big Seanových nálad a pocitů. Pokud jde ale o ta nejsilnější místa, rozhodně můžeme zmínit skladbu Don Life, na které hostuje Lil Wayne a která má velký hitový potenciál. Ostatně už se také stala oficiální hymnou letošního finále NBA. Velmi zajímavý je taky track Wolves, kde si střihne sloku Post Malone nebo Deep Reverence s Nipsey Hussle, který se po tragické smrti stal ještě populárnějším.

Desce Detroit 2 se zatím daří velmi dobře. Big Sean se znovu dostal do čela nejprodávanějších desek v USA a fanoušci projekt přijali velmi dobře. A jak baví vás?

8/10