Giannis Antetokounmpo: Most Valuable Player a Defensive Player Of The Year

Zatímco v Orlandu probíhají zápasy o postup do finále letošního ročníku NBA, vedení ligy konečně oznámilo vítěze v anketě MVP, jinak řečeno nejužitečnější hráč sezony. Vítězem se stal Řek Giannis Antetokounmpo, který vyhrál také ocenění pro nejlepšího defenzivního hráče. Pojďme se proto podívat na to, jak probíhala celá sezona tohoto talentovaného hráče. 

Sezona zakončená hořkým zklamáním

Hned od začátku sezony patřilo Milwaukee mezi největší favority na celkové vítězství. Ve východní konferenci naprosto dominovali a brzy se usadili na prvním místě tabulky. Nutno podotknout, že ačkoliv bývá východní konference považována za slabší než ta západní, týmy jako Toronto a Boston měly od začátku také velmi dobrou formu, takže první místo v tabulce rozhodně nebylo zadarmo. Antetokounmpo ale i přesto dotáhl svůj tým k nejlepšímu výsledku z celé ligy. Milwaukee zaznamenalo 56 vítězství a pouhých 17 porážek, přičemž si už s dostatečným předstihem zajistilo nejlepší výchozí pozici do play-off. Bohužel ve vyřazovací fázi si favorité už ve druhém kole neporadili s mladým týmem z Miami, který je porazil jednoznačně 4-1 na zápasy. Mnozí tvrdí, že Giannis byl na rozdíl od základní části naprosto nevýrazný a že z toho důvodu si titul MVP nezaslouží. Ten se však uděluje pouze za výkony v základní části, tudíž prohra s Miami na něj nemá žádný vliv

BACK-TO-BACK neboli obhájce titulu 

Po vítězství z loňského roku byl Antetokounmpo jedním z největších favoritů i letos. Stejně jako v minulé sezoně, i tentokrát naprosto dominoval na obou stranách hřiště a jeho statistiky se ještě o něco zlepšily. Zaznamenal v průměru 29.5 bodů a 13.6 doskoků na zápas. I přesto, že oba zbylí finalisté, LeBron James a James Harden, také zažívají dost úspěšnou sezonu, Giannis vítězství přeci jenom obhájil. Stal se teprve 12. hráčem v historii, kterému se to povedlo. Je zároveň nejmladším obhájcem této trofeje od roku 2010, kdy se vítězem podruhé za sebou stal LeBron James. 

Defensive player of the year

Michael Jordan a Hakeem Olajuwon. To jsou jména hráčů, kteří jako jediní dokázali v jednom roce vyhrát jak ocenění pro nejužitečnějšího hráče, tak cenu pro nejlepšího defenzivního hráče. To už ale neplatí, protože od teď se k nim přidal také Giannis Antetokounmpo, čímž se definitivně zapsal do historie nesmazatelným inkoustem. Z historického hlediska sice není jeho kariéra ani zdaleka tak úspěšná jako v případě Jordana nebo Olajuwona, nesmíme ale zapomínat na to, že má ještě stále dost času na to, aby si na svůj účet připsal hromadu úspěchů

Už je tomu přes 7 let od chvíle, kdy byl Antetokounmpo draftovaný. Ze začátku nepatřil mezi nejlepší hráče, ale velmi brzy na sebe začal poutat pozornost. Jeho bojovnost, odhodlání a skvělé fyzické předpoklady mu umožnily dostat se až mezi tu největší elitu. V současnosti není nikdo tak suverénní jak v útoku, tak v obraně, jako právě mladý Řek. Vzhledem k tomu, že jeho herní styl se stále vyvíjí a rok od roku zaznamenává lepší statistiky, můžeme od něj bezpochyby čekat ještě velké věci. Co všechno se mu povede za svoji kariéru dosáhnout?

Než budeme mít znovu možnost Giannise vidět na hřišti, nějakou dobu to potrvá. Připomeňme si tedy alespoň jeho nejlepší momenty z uplynulé sezony.