Které legendární modely se objevily v The Last Dance?

Máme za sebou všech 10 dílů The Last Dance a já jsem se ti rozhodl sepsat seznam všech tenisek, které se v tomto seriálu objevily. Když se začne mluvit o sportu v 90. letech, často se nám jako první vybaví tým Chicaga Bulls, který dominoval a uchvátil celý sportovní svět. I kdybyste neměli sport rádi a basketbal vám nic neříkal, úspěchů a popularity Bulls jste si prostě všimnout museli. Ať už jste je milovali nebo nenáviděli, jejich dominance dodnes nemá
obdoby a každý musel uznat jejich kvalitu. Právě o těchto letech slávy natočil Jason Herir dokumentární seriál „The Last Dance“, který teď patří mezi top seriály Netflixu. Hlavní postavou je sám Michael Jordan i se spoluhráči Scottiem Pippenem a Dennisem Rodmanem. V seriálu se ukazuje nespočet tenisek, které každý z nich nosil. Pojďme si je ukázat!

Air Jordan 14

Nejzajímavějším modelem první epizody byly Air Jordan 14 „Last Shot“. Jejich název je sám o sobě vypovídající. Last shot, kterým byl Jordan známý, vyhrál nejeden zápas. Tento Michaelův skvost zná snad každý basketbalový fanoušek.

Air Jordan 13

Už v první epizodě můžeme narazit na jedny z nejlegendárnějších Jordanů. Michael zde nosí své AJ 13 „He got game“. Právě tato colorway se stala jednou z nejdůležitějších 13. AJ 13 „Chicago“. Kdo by si tento model nevybavil. Snad každý si vzpomene na zápas Bulls s Clippers, kdy Jordan nasázel 49 bodů a na zápas se přišel podívat sám Kobe Bryant. Právě v v nich tento zápas odehrál. V předposlední epizodě se objeví ještě dva modely. AJ 13 Low PE a AJ 13 “Bred”. U obou modelů bylo hned po spuštění do prodeje a vyprodání jisté, že restock přijde nedlouho poté.

Air Jordan 12

Ve třetí epizodě se také mihnou AJ 12 „Cherry“, které jsou prostě jednoduše skvělé. Bílá s červenou tuto siluetu vyladily takřka k dokonalosti. V předposlední kapitole uvidíme ještě dva modely – AJ12 “Playoffs” a AJ 12 “Flu Game”. Za sebe myslím, že jsou dost underrated a je to škoda. Mělo by se jim dostat mnohem větší pozornosti než doposud.

Air Jordan 11

V prvním díle se také objeví kousky jako AJ 11 „Bred“, se kterými Jordan vyhrál 4. titul s Bulls, AJ 11 „Concord“, které si oblíbili i hráči jako Allen Iverson, Aaron Gordon nebo dokonce Kobe Bryant. AJ 11 “Concord” snad ani nemusím představovat. Právě v Concordech Jordan odehrál debut v playoff proti Orlandu “Magics”. Právě jedenáctky jsou jedny z nejoblíbenějších siluet od Jordana. To se ukázalo i při natáčení Space Jamu. Na nohou AJ 11 “Space Jam” a šlo se točit. Ale asi nejznámějšími AJ 11 byli Bred/Playoffs. V těch Jordan vyhrál titul po smrti svého otce a tento titul věnoval jemu. Byl to první titul, který s ním táta nemohl oslavit.

Air Jordan 10

V osmé epizodě se poprvé dočkáme i AJ 10. Micheal si je vybral při svém návratu na palubovky a znovu bylo na co koukat. Po návratu měl sice Jordan pomalejší rozjezd, ale po pár zápasech zase udivoval celou ligu.

Air Jordan 9

Ano Air Jordan 9 se v The Last Dance objevily taky, Nebylo to však na palubovkách NBA, ale právě při působení Micheala Jordana v Chicagu White Sox. Baseball od dětství miloval a pro hru to byly skvělé tenisky.

Air Jordan 8

Je tomu tak, ale zde jsem mohli vidět jen jedny AJ 8 a to “Playoffs”. Kdybych měl mluvit za sebe, AJ 8 je jedna z nejvíc underrated siluet od Jordanu a určitě by si zasloužila víc slávy a pozornosti.

Air Jordan 7

Oproti osmičkám jich zde můžeme vidět o poznání více. První sedmičky se objeví už ve 4. díle. AJ 7 “Bordeaux” jsou jednoduše skvost. Vínová a zlatá barva této tenisce přináší potřebný lesk. Naposledy byla tato colorway viděna v roce 2015. Zasloužila by si re-release? V dalších epizodách se objevily například AJ 7 “Cardinals” nebo AJ 7 “True Red”, které si spojíme s finálovou sérií z roku 1992 s “Trail Blazers”. Bulls samozřejmě vyhráli! Posledními sedmičkami, které jsme mohli zahlédnout byly AJ 7 “Olympic”, které měl Jordan na olympiádě s Dream Teamem.

Air Jordan 6

Šestek bylo také jenom po skromnu. Stejně jako u osmiček zde uvidíme jen jeden pár, ale o to důležitější. AJ 6 “Infrared” si každý přiřadí k Jordanovu prvnímu prstenu za vítezství NBA s Bulls.

Air Jordan 5

Už v první epizodě se dočkáme snad nejčistší colorway pětek. AJ 5 “Fire Red” na palubovce doslova svou čistotou zářily. V květnu tohoto roku měli drop, stihl jsi je? Kromě “Fire Reds zde uvidíme ještě AJ 5 “Black Metallic”. Spojení černé, šedého jazyka a červených doplňků z nich dělá kousek, co by chtěl mít každý.

Air Jordan 4

Dále tu máme další skvost. Dva modely AJ 4 a znovu bylo na co se koukat. V druhé epizodě se ukazují AJ 4 “Bred”, které v době prodeje musel mít prostě každý! I trenér Phil Jackosn svůj pár ukořistil a nosil je velmi rád. Druhým modelem není žádný jiný než AJ 4 “White Cement”. Oproti AJ 3 byly čtyřky obrovským pokrokem v navrhování Jordanů. Velké rozdíly jsme mohli vidět na patě či u oček na tkaničky.

Air Jordan 3

Poslední model, který se v Last Dance objevil jen jednou. Byli to AJ 3 “White Cement”. Trojky byli známé svým novým a inovativním Airem. V Jordanu si s ním pohráli a vylepšili a vyšlo z toho tohle. Další skvost.

Nike Air Ship

Nemůže zde chybět ani model Nike Air Ship. Air Ship’s byli předchůdcem AJ 1’s, tedy nejslavnějšího a nejprodávanějšího modelu od Jordanu. Pro představu, Air Ship’s, které nosil Jordan se nedávno prodaly za neuvěřitelných 71k $.

Air Jordan 1

Teď si dáme výběr těch nejlepších jedniček všech dob, bez kterých by The Last Dance nebyl úplný. 1’s se zde objeví a to ve velkém stylu. Tuto řadu začínají AJ 1 „Black Toe“, které měl Michael na noze při golfu s Bulls předfinále NBA 1993 se Suns. Legendy, co si mohly dovolit jít před finále na golf. Následují AJ 1 „Banned“, které se nejspíš staly nejikoničtější a nejvýznamější teniskou vůbec. Většina lidí jí zná spíše pod jménem „Bred“. Jako poslední jsou zde také AJ 1 „Chicago, které Jordan nosil k oslavení vrácení kurzívy na dresy Bulls. Všechny tyto colorways se staly ikonickými a částečně měly předlohu v barvách Bulls. Michael přešel například k AJ 1.5 nebo AJ 1 Strap „Chicago“, které byly navržené tak, aby byla jeho noha zabezpečená v době zotavování ze zranění. V páté epizodě přišla největší nálož jedniček. Postupně jsme mohli vidět AJ 1 “Chicago”, které sice nejsou nejznámějšími jedničkami, ale respekt si rozhodně zaslouží. Mladý Michael se objevuje v již zmíněných a legendárních AJ 1 “Bred”. Právě Bredy mu NBA zakazovala, protože bylo zvykem hrát zápasy spíše v bílých teniskách. Jordan je nosil dál i přes zákaz a každý zápas, kdy je měl na sobě musel platit 5000 $ jako pokutu. Tu za něj zaplatil Nike a ono taky proč ne. Ohlasy, které se dostavily byly neuvěřitelné a prodej se rapidně zvedl. I proto se staly Bredy tak legendárními. Jejich zákaz nastartoval prodej a lidé si je neskutečně oblíbili. Jako poslední jsme zde mohli vidět Michela s “Black Toes”. Je známé, že AJ 1 má jako jeden z modelů nejvíc barevných kombinací, ale NBA hrál jen s těmito třemi. “Chicago”, “Bred”, “Black Toe”.

Converse

Converse Pro Leather a Converse Star Player. Tyto modely od Jordan nosil hlavně na začátku kariéry ještě před podpisem smlouvy s Nike. Nosil je hlavně v začátcích na univerzitě North Carolina a ze začátku za nároďák USA. V pátě epizodě se objevila reklama, která do té doby neměla obdoby. Na nové Converse Weapon dělali reklamu hráči jako Magic Johnson nebo Larry Bird. Po takové reklamě strmě stoupl prodej, to ano, ale teď si představte, kdyby Converse podepsal i Jordan! Converse však nenosil jen Jordan. Ve třetí epizodě je pozornost směřována zejména na Dennise Rodmana. Oproti Scottiemu s Michaelem měl smlouvu s Converse. Rodmana zde můžeme vidět v modelech jako Converse AS Rodman, které byly navržené podle osoby
Rodmana
. Objevily se zde prvky jeho osobnosti, tetování i úspěchy. Converse D-Rod, které Rodman nosil, jsou specifické číslem 7 a korunkou. Sedmička je číslo, kolikrát byl Dennis Rodman korunován králem doskoků NBA. Nakonec zde byly Converse AS Springfield, které byly nejelegantnější z této trojice a představovaly Rodmanovo úsilí a touhu po vítězství.

Po Michealu Jordanovi a Dennisu Rodmanovi se dostalo i na posledního z legendární trojice Scottieho Pippena. Pippen po Jordanovi podepsal také jednu z největších smluv a to také s Nikem. Začalo to modelem Nike Air Pippen 1 a následoval Nike Air Pippen 2. Obě tyto siluety ani zdánlivě nepřipomínaly Jordany. Bylo to zkrátka něco úplně jiného a pro Pippena šlo o velkou věc. Scottie pak nosil ještě modely jako Nike Air Maestro či Nike Air Flight Lite, které měl na olympiádě s Dream Teamem.

adidas

Posledním modelem, který bych chtěl zmínit není od Niku, ale od konkurenčního Adidasu. Nikdo z této trojice však tento model nenazul, byl to zcela někdo jiný. adidas KB8 – Crazy 8. To byl model, který zde obul legendární Kobe Bryant.

Tak to byl výčet těch nejlepších a nejlegendárnějších modelů z “The Last Dance”, který se stal jedním z nejúspěšnějším sportovním dokumentem vůbec. A jaký model se nejvíc líbil tobě? To mi můžeš dát vědět na můj Instagram.