Kdo získá ocenění pro nejlepšího hráče sezony? NBA zveřejnila seznam nominovaných hráčů!

V Americkém Orlandu právě probíhá dohrávka základní části sezóny NBA a kromě strhujících zápasů o postup do vyřazovací fáze se můžeme těšit i na vyhlášení nejlepšího hráče a ostatních individuálních ocenění. Zatím známe pouze jména finalistů každé kategorie, ale před začátkem play-off už by měli být vyhlášeni i všichni vítězové. Pojďme se tedy podrobně podívat na nominované hráče a na to, kdo z nich má největší šanci na úspěch.

Most Valuable Player

Nominovaní: Giannis Antetokounmpo, James Harden, LeBron James

Titul nejužitečnějšího hráče je bezesporu nejvíce prestižní individuální ocenění, které může hráč získat. V historii se to povedlo pouze těm nejlepším a nejvíce dominantním hráčům, kteří kdy vstoupili na basketbalové hřiště. Tento rok se do užší nominace dostali tři hráči, jež jsou herně zcela odlišní, mají ale společnou jednu věc – jsou neposradatelnými členy svých týmů. Zajímavostí je, že každý z nich už trofej pro MVP minimálně jednou získal. Pokud se vítězem stane někdo z dvojice Antetokounmpo a Harden, přidá se skupině pouhých 13 lidí, kteří cenu pro nejužitečnějšího hráče získali opakovaně. Pro Jamese by to byla už pátá výhra. Tolikrát se podařilo titul MVP získat pouze Michaelu Jordanovi, Billu Rusllovi a Kareemu Abdul Jabbarovi. Kdo z nominovaných se tak letos zapíše do historických tabulek?

Giannis Antetokounmpo (Milwaukee Bucks) 

Není žádným překvapením, že nejčastěji se v souvislosti s tímto oceněním skloňuje jméno mladého Řeka. Po vydařené loňské sezóně i letos pokračuje v naprosté dominanci na hřišti, především v těsné blízkosti koše. Svůj tým dovedl k prvnímu místu ve své konferenci a také k nejvyššímu počtu vítězství v celé lize. Jeho dosavadní průměr na zápas je 29,5 bodů a 13,6 doskoků, díky čemuž patří mezi absolutní špičku jak v útoku, tak i v obraně. Mnozí odborníci se shodují na tom, že právě on by se měl stát vítězem, a to hlavně z toho důvodu, že svůj tým dokáže dotáhnout k vítězstvím i bez podpory další hvězdy v sestavě. Podaří se mu tedy obhájit vítězství z předešlého roku?

James Harden (Houston Rockets)

Fanoušci NBA si už dávno zvykli na to, že toto jméno se v souvislosti s cenou pro nejužitečnějšího hráče objevuje téměř neustále. Mnozí dokonce věří, že to měl být on, kdo vyhrál toto ocenění v minulé sezóně. Jeho schopnost naprosto zesměšnit soupeřovu obranu mu může většina hráčů pouze tiše závidět. Ačkoliv je často kritizován za to, že jeho hra si zakládá na trestných hodech, ke kterým si často dopomůže přehnanou reakcí na kontakt soupeře, nikdo mu nemůže upřít, že svoji roli v týmu plní více než dobře. Tomu svědčí i fakt, že vede tabulku střelců s 34,3 body za zápas. Bezpochyby se tak jedná o jednoho z nejnebezpečnějších hráčů současnosti a jeho případná výhra by určitě nebyla žádným překvapením.

LeBron James (Los Angeles Lakers)

Živoucí legenda NBA a pro někoho i nejlepší hráč všech dob zažívá s Lakers velmi povedenou sezónu a jeho tým je jedním z hlavních kandidátů na zisk titulu. V tomto případě ale nemůžeme připisovat zásluhy celého týmu pouze jednomu tahounovi, protože celek z Los Angeles je hvězdnými hráči doslova nabitý. Po boku LeBrona září především Anthony Davis, který má na skvělé sezóně Lakers také velký podíl. Přesně z toho důvodu je Jamesova přítomnost v užší nominaci dost kritizována. To však ale nic nemění na tom, že jeho průměr na zápas je 25,5 bodů, 10,3 asistencí a bezmála 8 doskoků, což hovoří samo za sebe. I ve svém věku dokáže LeBron předvádět výkony hodné naprosté špičky a jeho absence by téměř jistě měla na výkonech Lakers velmi negativní vliv.

Rookie Of The Year

Nominovaní: Ja Morant, Zion Williamson, Kendrick Nunn

Bez ohledu na to, který z hráčů tuto cenu získá, vzbudí velké pozdvižení. Bezpochyby nejvíce mediálně vyzdvihovaný nováček tohoto roku je Zion Williamson, který na sebe upoutal pozornost dávno před tím, než vůbec vstoupil do NBA. Říká se o něm, že je to budoucnost ligy a nástupce velkých hráčů jako LeBron a podobně. Williamson se ale před startem sezóny zranil a přišel tak o většinu zápasů. Místo něj se tak stal hlavní senzací z řad nováčků talentovaný Ja Morant. Jeho Memphis má ještě stále šanci se podívat do vyřazovací fáze, přičemž Morant je nezpochybnitelným tahounem celého týmu. Vzhledem k jeho konzistentní kvalitě je tak největším favoritem pro zisk titulu nováčka roku. Kdyby Williamson hrál od začátku sezóny, mohli jsme sledovat velmi napínavý souboj, který by klidně mohl skončit vítězstvím kteréhokoliv z nich, ale v této situaci Williamson zkrátka neodehrál dostatek zápasů, aby své schopnosti potvrdil. Nesmíme opomenout ani třetího finalistu, jímž je Kendrick Nunn. Ten sice zažívá velmi provedenou sezonu v Miami, ale jeho vliv na hřišti rozhodně není tak zásadní jako u předešlých hráčů.

Defensive Player Of The Year

Nominovaní: Giannis Antetokounmpo, Anthony Davis, Rudy Gobert

V letošní sezóně by mohl ocenění pro nejlepšího defenzivního hráče vyhrát kterýkoliv z finalistů. Všichni tři jsou hlavní oporou obrany svých týmů a zároveň jsou velmi efektivní i v ofenzívě. Kdybychom se dívali pouze na statistiky, bylo by téměř nemožné určit vítěze. Když se ale podíváme na hru jako celek a zhodnotíme i aspekty jako leadership a výkony ve vypjatých momentech, favoritem se stane, stejně jako v kategorii MVP, Giannis Antetokounmpo. Anthony Davis i Rudy Gobert mají možná o něco lepší statistiky, ale co dělá z Antetokounmpa lepšího obránce, je fakt, že dokáže ubránit jakoukoliv pozici, na které se ocitne. Jeho flexibilita je rozhodujícím faktorem a to z něj dělá jednoho z nejdominantnějších hráčů na obou stranách hřiště.

Spolu s výše zmíněnými kategoriemi dojde také k vyhlášení ceny pro hráče, který zaznamenal v porovnání s loňskou sezonou největší zlepšení, nejlepšího náhradníka a nejlepšího trenéra. Na to vše si ale budeme muset ještě chvíli počkat. NBA sice neoznámila přesné datum, kdy zveřejní výsledky, ale mělo by tomu být před začátkem vyřazovací fáze. Do té doby nám nezbývá nic jiného než napjatě čekat, jak celé vyhlašování dopadne.