5 gramů – #coverart

Můj počet sledovaných profilů neustále přibývá. Jsem pár stovek nad číslem 1000 a už vlastně ani nemám přehled, co všechno sleduju. Pravděpodobně mi toho hodně uniká, ale i proto mě při chystání 5 gramů baví listovat tímto seznamem profilů a připomínat si, co všechno dostalo můj follow. A při dnešním listování jsem dostal náladu na cover arts. Čekají tě grafické i hudební tipy, a pokud jsi artist, mohla by tě zajímat mobilní aplikace na tvorbu coverů – tak čti dál.

Pop Smoke a jeho posmrtné album Shoot For The Stars, Aim For The Moon bylo asi jedním z nejsledovanějších album releasů letošního roku. A to včetně coveru. Za původní návrh si Virgil Abloh snesl celkem velkou (z mého pohledu zbytečně velkou) dávku kritiky a na poslední chvíli tak dostal cover art novou podobu. O nový cover se zasloužil Ryder Ripps, který se mimo jiné podílel na činnostech v rámci Kayneho kreativní společnosti DONDA.

Když už jsem se dostal k tomu, že se Virgilovi něco “nepovedlo“, rovnou mi v hlavě vyskočil další cover, na kterém nedávno pracoval a který se mu podařil. Šlo o cover Spectral Fruequency EP od Special Request a jeho výsledek byl v tomto případě úspěchem. Pokud tě baví elektronická hudba, doporučuju poslechnout.

View this post on Instagram

I have wanted to release on R&S Records since I first bought Joey Beltram’s seminal Mentasm in 1991. I was 15 years old and I could not believe what I was hearing. That record, and so many more that followed, were seared into my synapses at a tender age. Those records taught me that the most almighty racket can be the most beautiful thing. Fast forward to 2020 and this has finally happened. I always knew I needed to wait until I had the right material. Music that paid respect to what R&S is, and has been, whilst still signposting perhaps where it can go. Accordingly, this 4 track EP contains the madness of Spectral Frequency which you hear today, along with 3 other tracks, two of which are the polar opposite, being lush home listening pieces. I also must give a shout to @_benjib here for his boundless enthusiasm. Many years ago he booked me for @deviation which is where I met @virgilabloh for the first time. Following that, the odd chance meeting in airports with Virgil kept the connection. Finally the moment came to collaborate on something appropriate. I always believe it’s best to wait for the right moment with any artistic endeavour, and today we can show you this psychedelic rework of the R&S house sleeve. Thanks to everyone involved @rajirags @andy_ticker_whittaker @renaatvandepapeliere and @sabine.rsrecords @olijacobs1 @realworldstudios for the final sheen on the mellow side @virgilabloh and all his team & the man that makes it all sound even more berserk, Matt Colton @puttingitonwax Also shouts to @bleep who have this wild limited edition marbled vinyl edition over on their site. Otherwise you can get this in the usual places. Dare I say it, it’s a dream come true today ✨✨✨

A post shared by Paul Woolford (@s_p_e_c_i_a_l_r_e_q_u_e_s_t) on

Přiznám se, že po velmi dlouhé době jsem si objednal CD, a to i přesto, že CDs považuji za mrtvé médium. Taomi a jeho hudba si mě ale hodně získala (jeho album LET jsem zmiňoval už tady) a spirituální cover art vycházejícího alba mě z části přiměl k tomu, abych pre-order jeho fyzické kopie úspěšně dokončil. Navíc, nikdo teď pořádně nekoncertuje, takže koupí CDs a dalšího merche můžeš interprety snadno podpořit. A pokud to vidíš podobně jako já – support your local artist a objednávej taky. <3

Říká se – nesuď knihu podle obalu, ale často je to pro mě první impuls k tomu, abych se podíval taky na obsah. A obaly hudebních desek na mě často fungují stejně jako obaly knih. V případě alba Slide tomu nebylo jinak. Aniž bych věděl, do čeho se pouštím, ten hravý cover mě prostě zaujal na první pohled. Díky tomu jsem objevil George Clantona, kterého považuju za můj osobní objev roku. Doporučuju!

A nakonec trochu odlehčenější verze cover artu v podobě Cover Art Studio. Jde o jednoduchou mobilní aplikaci, ve které si kdokoliv může vytvořit vlastní cover art, a to klidně bez grafických zkušeností. Když si uvědomím, že denně vychází ohromné množství hudby a všechna tahle hudba vlastně potřebuje cover art, tak se něco takového hodí, no ne? Na starost ji má Robert Gallardo, který má moje velké sympatie. Když vyšel na povrch s tímto novým projektem, nemohl jsem to minout. Vždyť ho použil i Playboi Carti nebo Drake. (*joke*) Nevím, jak to působí na tebe a Robertovi do hlavy nevidím, nicméně v návaznosti na jeho ostatní ideas v tom vidím pěknou nadsázku.

View this post on Instagram

Ok @champagnepapi we see what you did there

A post shared by Cover Art Studio (@coverart.studio) on

Co je 5 gramů, jaké jsou moje motivy a co dalšího čekat od této (ne)pravidelné série se dočteš v prvním díle. Pro další inspiraci a ideas mě sleduj na Instagramu a Twitteru.