Nike SB Dunk slaví plnoletost

Ano, už je to 18 let, co jsou Dunks ve sneaker game. Legendární model, kterému ne všichni věřili, ale nakonec se z něj stal kousek, co chce mít každý. Celá cesta začala už v roce 2002, kdy se tento model poprvé dostal ven a uhranul celou širokou veřejnost. Nike SB Dunk je modelem, který předběhl dobu a stal se velmi rychle oblíbeným. Dunks byly navržené pro basketbal, ale uchytili se hlavně u skejťáků, kteří tuto siluetu pomohli rozšířit. Jednoduše se staly fenoménem a vlastnit je musel každý.

Jejich obliba nebyla jen tak z ničeho nic. Hned ze začátku přišlo kolabo, které to vše odstartovalo. V roce 2002 vyšla spolupráce Nike SB Dunks x Supreme a celý streetwear se mohl zbláznit (fun fact: toto kolabo se dá stále sehnat, ale jen pokud máš v peněžence přes 4000 $). Tato kolaborace byla jedna z nejdůležitějších, protože hned ze začátku dostal tento model hype a streetwear jen čekal, co se bude dít dál. Kolabo dvou úspěšných skejťáckých značek nemohlo přinést nic víc než úspěch. Můžeme říct jen jedno. Bylo to, jako blesk z čistého nebe. Nedlouho potom se přidaly firmy jako Zoo York, kde na modelu bylo použité neobvyklé šablonové písmo. Jak šel čas, Dunky si stále víc získávaly sympatie široké skupiny lidí. Došlo i na kolaborace se značkami jako Stüssy, Diamond Supply, Supreme (2019), ale i se zmrzlinou Ben & Jerry’s. Kromě těchto kolaborací jsme se však dočkali jedné nové. Dunks x Off White obletěla celý svět. Pro tuto siluetu to byla jedna z nejdůležitějších spoluprací za dobu existence. Dunky se dočkaly i spolupráce s Travisem Scottem. Každá z těchto spoluprací je jen jedna z mnoha, ale právě tyto kolaborace udělali z Dunks siluetu, jakou dnes je. Nikdy by nebyla tak oblíbená a sledovaná nebýt kolaborací se Supreme, Off White nebo Parrou. Každá bota dokazovala velikost Dunků ve světě.

Nejdříve se zdálo, že budou oblíbené jen u skejťáků, ale rychle všem došlu, že jejich vliv bude mnohem větší. Celosvětově se staly známými a snad každý je chce mít ve své sbírce. Jedno je nadevše jisté, 18 let Dunky udivují svět a několik dalších desítek let budou i nadále.