Je Drake největším rapperem současnosti?

Ujasněme si to hned na začátku. Drake je světová star první velikosti. Hvězda takového formátu, která překračuje žánry. Můžete ho milovat, nenávidět, ale určitě ne ignorovat. Jedni ho zbožňují za jeho širokou škálu flows a stylů, jiní mu zase nemůžou přijít na jméno a označují ho za dokonalý příklad tzv. culture vulture, tedy umělce, který si bez skrupulí vypůjčí cokoli, co právě letí. V tomhle článku nebudeme hledat nějakou pomyslnou pravdu, spíše si zmapujeme kariéru, která za posledních deset let nemá v hip hopu obdoby.

Herec se stává hudebníkem

Drakea jsme poprvé neměli možnost vidět někde na stagi, ale v televizním seriálu. Ano, opravdu. Jmenoval se Degrassi a mezi kanadskou mládeží byl docela oblíbený. Drake v něm roli nejspíše vzal čistě pro peníze a můžeme předpokládat, že jeho srdce už tehdy bilo spíše pro hudební tvorbu.

Jeho první oficiální mixtape Room for Improvement vyšel v roce 2006. Žádný label, čistě nezávislý počin. Po něm následoval další mixtape, tentokrát s názvem Comeback Season. Ten vyšel o rok později. Tehdy ovšem nastal zlom. Drakea si všimnul rapper, který sám sebe označoval za toho nejlepšího. A jen málokdo se mu v tomto tvrzení odvážil odporovat. Ano, řeč je o Lil Wayneovi.

Hvězda týmu Young Money

Drake se s okamžitou platností stává součástí Wayneova labelu Young Money Entertainment. A to po boku jmen, jako jsou Nicki Minaj, Lil Twist nebo třeba Tyga. Přelomovou roli v Drakeově diskografii sehrál mixtape So Far Gone z roku 2009. Hostuje na něm třeba Bun B nebo Trey Songz, především sám Drake se tady ale představí v dosud nejlepší formě. Skladby jako Best I Ever Head nebo třeba Lust For Life si na Spotify možná pouštíš ještě dnes. My tedy rozhodně.

Debutové album

Drake byl tehdy oficiálně upsán pod Cash Money Records. Místo, kde v té době vydával právě Lil Wayne. Tam vyšlo ještě v roce 2010 i jeho debutové album s názvem Thank Me Later. Nechybí plejáda hostů, mezi kterými nechybí zmiňovaný Lil Wayne, Nicki Minaj, Jay-Z nebo třeba Alicia Keys. Drake to nedávno komentoval s tím, že měl tehdy pocit, že musí světu něco dokázat a pro mladého rappera z Kanady to tak byla opravdu hvězdná sestava.

Nová vlna

Rok 2011 se u Drakea nese ve znamení alba Take Care, na jehož zvuku se dost podílel tehdy vycházející The Weeknd. Mnozí fanoušci i kritici tuto desku označují za dosud nejlepší výtvor Drakeovy kariéry.

Drake tady definitivně představil zvuk, jakým se hodlá v budoucnu prezentovat. Dnes jsme o 3 studiová alba dále, nechybí ani kompilace a dokonce jeden playlist. Drake nám během let přinesl obrovské hity, jako jsou God’s Plan nebo Hotline Bling. Rovněž se ale činil taky jako objevitel a vydavatel nových talentů.

Člověk, který dává šanci

Drakeův vlastní label OVO Sound během let představil širokému publiku umělce, jako jsou Roy Woods, Majid Jordan nebo třeba ILOVEMAKONNEN. Drake svou troškou do mlýna rovněž přispěl na nespočet featuringů a remixů, čímž výrazně pomohl kariérám například u Migos nebo BlockBoy JB.

Jak už jsme říkali, Drakea můžete milovat, anebo nenávidět. Jeho přínos pro kulturu ale popřete jen stěží. On sám ale rozhodně neusíná na vavřínech. Aktuálně se pustil také do produkce seriálu (Top Boy) a ještě na letošní rok je naplánováno i jeho nejnovější album. My se každopádně už moc těšíme.