~veni: Lidem chybí pokora

Současná scenáristka a bývalá moderátorka The Mag, fanynka Bladeeho a taky populární DJka z Addict kolektivu. To je ~veni, kterou jsem se rozhodl vyzpovídat při příležitosti dalšího Explicit eventu, na kterém bude už v srpnu vystupovat. Jaký je její pohled na klubovou scénu a jak se těší do Brna? Dozvíš se v rozhovoru.

View this post on Instagram

cełestica :*

A post shared by ~veni (@x_veni) on

Na socials tě sleduje několik tisíc lidí, velkou část z nich tvoří youth culture. Uvědomuješ si, že to, jak se prezentuješ a co říkáš, může být pro některé z nich velmi zásadní?

Uvědomuju, ale nikdy to nebyl můj záměr. Followers přišli organicky a poslední dobou, když jsem se rozhodla prezentovat víc samu sebe, jich i dost odešlo. Uvědomuju si důležitost sociálních sítí na týhle scéně, ale na druhou stranu se v tom nechci ztratit.

I přesto se nebojíš veřejně zastat svoje názory a vyjádřit se ke společenským problémům. Co tě k tomu vede?

Hele já si vždycky říkám, že když nemám samu sebe, tak nemám nic. Nechci nikomu nutit svý názory, ale ráda lidem rozšiřuju obzory, a to se odráží jak na mejch socials, tak v setech.

Poměrně často vystupuješ v klubech. Setkáváš se tam s nějakým problémy, které by se měly řešit?

Arogance.

Máš na mysli aroganci ze strany promotérů nebo návštěvníků?

Oboje. Lidem chybí pokora. Často se po jednom rozhovoru s tebou ohání před ostatníma tím, že jste kamarádi nebo ti začnou psát o guestlisty na každou akci. Nemám tohle chování ráda. 

Máš nějaká doporučení pro pořadatele, kterých by se mohli držet do budoucna, aby zlepšili atmosféru eventů?

Starejte se o artists a nemyslete si, že hned od začátku budou vaše eventy ty nejlepší. Všechno je proces, dejte si čas.

A nějaké doporučení pro fanoušky a obecně lidi, kteří se do klubů chodí bavit?

Rave safely a pijte vodu.

Dokážeš definovat, jak by podle tebe měla vypadat současná party?

Nemyslím si, že by na tohle existoval nějakej klíč. Miluju Addicty, miluju menší undergroundový akce a taky miluju cokoliv mezi. Všechno záleží na konkrétní noci, na lidech který dojdou, s kým na akci seš a podobně. Podle mě je to víc v nás samotných.

View this post on Instagram

@addictrave 08.06.

A post shared by ~veni (@x_veni) on

V rámci Explicit eventů dáváme celkem často prostor i DJkám. Ve světě, a stejně tak i v Česku, většinou převládají v DJingu kluci. Motivuje tě to, nebo naopak?

Určitě mě to nijak nemotivuje. DJs by se měli bookovat podle toho, jak hrajou a jakou maj presence. Jsem si moc dobře vědoma toho, že hodně promotérů je schopnejch si říct, že chtěj zabookovat holku, aby měli zajímavej line-up, ale jen jednu. Jenže to pak mezi náma tvoří nesmyslnou soutěž, kterou jsem nikdy nechtěla hrát. Ted’ už jsem naštěstí v trochu jiný pozici. Moje začátky tím ale byly dost poznamenaný. Disrespect, se kterým se jako ženský DJky potýkáme, je jedna z věcí, proč ze začátku nikomu na scéně nevěřím a snažím se být několik kroků napřed – just to be safe.

Na Explicit eventu nebudeš hrát poprvé. Vystupovala jsi na pražském díle na Nové Scéně, ten se ale od našich standardních eventů hodně lišil. Jak se těšíš na tvůj “brněnský debut”?

Od tý doby, co hraju víc elektronický subžánry, jsem v Brně ještě nehrála a jsem ráda, že to může bejt zrovna na vašem eventu, kde jste mi, jako jedni z prvních, umožnili zahrát si set postavenej čistě na věcech, který mě baví.

Původně jsi měla hrát už na březnovém eventu, který se kvůli zdravotní situaci zrušil. Podařilo se nám ale celý line up znovu zabookovat. Na srpnovém eventu tak bude hrát i Moskalus, který je úplnou náhodou z Ostravy stejně jako ty. Znáte se?

Vím o něm ještě z dob, kdy jsem nad DJingem ani neuvažovala. Uslyším ho teď na Explicitu poprvý. Dost se na jeho set těším. Určitě to bude zajimavý a věřím, že mě hudebně obohatí.

Všiml jsem si, že čím dál častěji hraješ elektronickou hudbu, která má od mainstreamu daleko. Od tvých původních trapových setů je to velký skok. Co tě k tomu vedlo?

Já zjistila docela brzo, že mě ty rapový sety nebaví. Pro mě osobně, pokud hraješ čistě rap/trap/whatever, tak ten set nemá až takový kouzlo. I když mi rap pouštěl táta odmala (hlavně Chaozz, album Indyho a Wiche, nebo Supercroo – ale to spíš omylem, haha), tak jsem se pak sama začala o hudbu zajímat. Vždycky mě bavilo to, co mi zrovna přišlo fresh a žánrově až skoro nepojmenovatelný – věci jako třeba Crystal Castles. Bylo to ve mně, jen jsem asi neměla odvahu bejt sama sebou. No a taky na to asi nebyl, v kontextu mý DJský kariéry, úplně ten správnej čas. 

Jak na takovou selekci reaguje publikum?

Já nevím, jestli bych to úplně měla říkat (haha), ale já ted’ už na publikum nekoukám. Z části kvůli tomu, že jsem dost introvertní a znervózňuje mě to, ale taky proto, aby mě jejich nálada až tolik neovlivňovala, nebo abych si ji třeba nevyložila špatně. Vážím si každýho jednoho člověka pod stagí a miluju je. Jen se mi hraje líp, když se při setu nenechám jejich energií až tolik ovlivňovat.

Chystáš si na Explicit nějaký speciální set nebo se necháš inspirovat atmosférou až na místě?

Vždycky mám připravenou určitou část, kdyby mě před setem sestřelila tréma, ale většinou si vybírám tracky na místě.

View this post on Instagram

WE JUST WANT TO RAVE AND BE EXPLICIT

A post shared by Explicit (@explicitevent) on

Zajímá tě, jakou selekci si ~veni nachystala na Explicit? Přijď se podívat 7. srpna do brněnského ArtBaru. Více informací najdeš v události a na Instagramu.

Pro další inspiraci a ideas mě sleduj na Instagramu a Twitteru.